BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.166,68
HABER /  GÜNCEL

Binali Yıldırım: Burunlarından fitil fitil getireceğiz!

Başbakan Binali Yıldırım, Van'da katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde HDP'ye çok sert mesajlar verdi.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşler Bakanlığı'nın kente yaptığı 269 milyon TL'lik 23 yeni tesisin toplu açılış töreni ile Tuşba Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katıldı.

İftar öncesindeki konuşmasında Van'ın HDP'li belediyesine yüklenen Başbakan Yıldırım, "Belediyeye 400 trilyon para geliyor, ne hizmet geliyor Van'a, soruyorum size? Nereye gitti bu 400 trilyon? Nereye gittiğini biliyorsunuz. Burunlarından fitil fitil getireceğiz" dedi.

Başbakan Yıldırım, 65'inci hükümet olarak plakası 65 olan Van'da iftar yapmaya ve dua almaya geldiklerini belirterek, "İftar sofranızı paylaşmaya geldik. Yaptığımız ve yapacaklarımızı sizlerle konuşmaya, sizlerle acıları, üzüntüleri paylaşmaya geldik. Vanlı kardeşlerimizin dost sofrasında buluşmaya geldik. Van'a eli boş gelinir mi? Van'a kazandırdığımız eserlerin toplu açılışını yapacağız. Sizin bir lafınız var. 'Dünyada Van ahirette iman'. Mavi gölüyle gönüllere taht kuran Van'ın vefakar insanları Allah birliğimizi, dostluğumuzu daim eylesin. Allah sizlere hizmette bize güç ve kuvvet versin. Uçakta gölü seyrettim. Van gölü, göl değil deniz sözünü çoktan hakkediyor. Bana Antalya, Bodrum ve İzmir'i hatırlattı. Deprem sanrosı Van'ı yeniden yaptık. Ama ne kadar paramız olursa olsun bu denizi yapamayız. İşte Van'ı Van yapan bu denizdir. Van Gölü, bu beldeye Allah'ın bir lütfudur. Biz Türkiye'nin kaynaklarını insanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Van'da bir deprem gördük. Gidip Erciş'te felaketi gördük. Bu ülke 17 Ağustos depremini de gördü. depremden 1.5 gün sonra haberi olan başbakandan 4 saatte enkazdan vatandaşını çıkaran başbakan gördük. 1 yıldan kısa bir sürede yeni bir Van inşa edildi. Nereden nereye. Bazılarının eski alışkanlıkları her şeyi olumsuz görme alışkanlıkları devam ediyor. Ama biz yatırımlarımıza devam edeceğiz" dedi.

VANLILARA TERÖRLE MÜCADELE TEŞEKKÜRÜ

Başbakan Binali Yıldırım terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek,"Ülkemiz Temmuz'dan buyana terörle mücadele ediyor. Bunun amacı huzur, birlik ve beraberliği sağlamak, ülkemizin başına bela olan bu terörden kurtarmaktır. İnşallah Türkiye bu terör belasından kurtulacak. Bu acıları Van çekmeye mecbur mu? Hayır mecbur değil. Kimse bize zarar veremez. Zararı biz kendimize veriyoruz. Van çukura izin veremdi. Çukur siyasetine 'dur' dedi. Teröre geçit vermedi. Onun için teşekkür ediyorum. Değerlerinize sahip çıktınız. Kardeşliğimizin bozulmasına izin vermediniz. Yüksekovalı kardeşlerimizi Van bağrına bastı. İdeolojik belediyeciliği şiar edinenler insanlık dramı karşısında parmağını oynatmazken Vanlı insanlığın gereğini yaptı. Tüm bu terör olaylarını yapanlar bunu Kürt halkı adına yaptığını söylüyor. Kürt halkına hizmet baskı ve esnafa eziyetle mi, yatırı mı engellemekle, haraç toplamakla mı yapılır? Çukur kazmak, caddeleri ateş çemberine döndürmekle mi olur? İş makinelerini ateşe vermek midir. Bu yapılanlardan kim mağdur oldu. Sokakları tehditle, halkı ürküterek Van gibi illeri güvensiz göstermeye çalışanlar bunlar değil mi? Bunlar halkın düşmanıdır. Terörün üstesinden geleceğiz, hep beraber. Van'ı Türkiye'nin gözbebeği yapacağız. Van ve bölge terörden kurtulurken yatırım gelecek. Ekonomi büyüyecek. Terörün kardeşliğimizi zedelemesine müsade etmeyeceğiz. Terör destekli bir parti var. 6-8 Ekim'de halkı sokağa döktüler. 53 masum vatandaşımızın hayatını yok ettiler. Bu da yetmezmiş gibi vekillerin bazıları 'PKK isterse tükürükte sizi boğar' diyecek kadar küstahlaştılar" dedi.

HDP'Lİ BELEDİYEYİ ELEŞTİRDİ

Van Büyükşehir Belediyesine de yüklenen Başbakan Yıldırım, "Belediyeye 400 trilyon para geliyor, hangi hizmet geliyor size soruyorum. Nereye gitti bu 400 trilyon? Nereye gittiğini biliyorsunuz. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Hiç ama hiç, asla ve asla müsamaha etmeyeceğiz" dedi.

"GENÇLER GELİN BU UMUTSUZ YOLCULUKTAN VAZGEÇİN"

Başbakan Yıldırım, "Gençler gelin bu umutsuz yolculuktan vazgeçin. Bu sonu olmayan maceradan vazgeçin. Ana baba ocağınıza biran önce gelin. Devletimizin size uzattığı sıcak eli tutup, el ele tutuşalım. Daha güzel Türkiye için adım adım ilerleyelim. Terörün tuzaklarında genç ömrünüzü tüketmeyin sevgili gençler. Gelin artık. Şimdi kardeşlik, barış, omuz omuza verip geleceğe emin adımlarla yürüme zamanıdır. Van'ı İzmir'e, Mersin'e kardeş yapalım" dedi.

Başbakan Yıldırım, daha sonra iftarını suyla açtıktan sonra, beraberindeki Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte butona basarak 23 yeni tesisin toplu açılışını yaptı. Başbakan Yıldırım, Van Gölü'de Temmuz ayında hizmete girecek olan ve Türkiye'nin en büyük 2 feribotuna da isim verdi. Başbakan Yıldırım bu feribotlara İdris-i Bitlisi ve Sultan Alpaslan isimleri verdi. Başbakan Yıldırım, iftar sonrası ise Van'dan ayrıldı.