BIST 4.827
DOLAR 18,64
EURO 19,56
ALTIN 1.066,34
HABER /  DÜNYA

Alman sözcüden Ayasofya açıklaması!

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili konuştu. Schaefer, Ayasofya'nın kullanımının Türkiye'nin meselesi olduğunu söyledi.

Abone ol

Diyanet TV'nin Ayasofya'daki programı tartışılmaya devam ediyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Ayasofya'nın kullanımının Türkiye'nin meselesi olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Evi’nde düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin, "Türkiye’de 80 yıl sonra Ayasofya’nın cami olarak kullanılmak istenmesinin tesadüf mü olduğuna inanıyorsunuz" şeklindeki soruya, Ayasofya'nın yüzyıllar boyunca cami olarak kullanıldığını, kendisinin neye inandığının ise önemli olmadığı yanıtını verdi.

"Prensip olarak, Ayasofya’nın kullanımının Türkiye'nin meselesi olduğunu söylemek lazım." diyen Schaefer, Ayasofya’nın aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunduğunu ve kullanımının da dünya kültür mirası statüsüne dokunulmadan yapılmasını dilediklerini bildirdi.