BIST 3.458
DOLAR 18,57
EURO 18,56
ALTIN 1.030,41
HABER /  GÜNCEL

Biden'dan flaş PYD mesajı!

Türkiye'yi ziyaret eden Biden, AK Parti, CHP ve HDP'li vekillerle biraraya geldi. Biden "PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini" söyledi.

Abone ol

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul'da AK Parti, CHP ve HDP'li milletvekilleriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

Biden'ın davetiyle gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmeye; AK Parti'den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu, CHP'den Sezgin Tanrıkulu ve Fikri Sağlar, HDP'den Leyla Zana, Altan Tan ve Ayhan Bilgen katıldı. MHP'den ise katılım olmadı. Oktay Vural'a davet gitti ancak kendisi Ankara'da olacağını söyleyerek toplantıya katılmadı.

Biden, öğleden sonra da gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan ile Rakel Dink, Dilek Dündar, oğlu Ege Dündar ve Türkan Elçi ile görüştü. Öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da olduğu sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu.

"Bana 'Babanla gurur duymalısın, çok cesur bir baban var' dedi"

Joe Biden, MİT tırlarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar ile ayrı bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası Ege Dündar, "Kısa bir görüşme yaptık. Bana 'Babanla gurur duymalısın, çok cesur bir baban var' dedi. Biz de elimizden geleni yapıyoruz, basın özgürlüğü üzerine konuşmaya devam edeceğiz' dedi" açıklaması yaptı.

Biden, görüşme sonrası 10 Alman turistin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının olduğu Sultanahmet'e gidecek. Cumartesi günü ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmeleri var.

"PYD'nin IŞİD'le savaştığını söyledi"

Görüşmenin ardından CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, masada konuşulanları Al Jazeera'ye anlattı.

"Biden bizim görüşlerimizi dinledikten sonra kendi görüşlerini söyledi. Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda parlamenter sistemin ve meclisin gücünün önemli olduğunu söyledi. Ancak 'anayasayı yapacak olanlar sizlersiniz, başkanlık sistemi konusunda da karar verecek olan sizsiniz' diye ekledi."

"PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, silahları bırakması ve şiddete son vermesi gerektiğini söyledi. Ancak PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini de belirtti. Çünkü PYD'nin IŞİD'le savaştığını ve IŞİD'in dünyanın en büyük sorunu olduğunu söyledi. 'IŞİD hem ABD hem Türkiye için en büyük tehlikedir' dedi."

AKP Diyarbakır Milletvekili Orhan Miroğlu da Biden'ın silahların bırakılması ve demorkatikleşmeye dönüşün, Türkiye'nin istikrar ve güvenliğinin önemini vurguladığını belirtti. PYD ile ilgili soruya, Biden'ın örgütü terör örgütü olarak görmediğinin sinyalini verdiğini söyledi.

"PKK ile PYD'nin bağı olduğunu düşünmüyorlar"

Toplantının çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, MHP'den Oktay Vural'ın da davet edildiğini ancak iptal ettiğini söyledi, "Bir masa etrafında oturup konuşabilmek önemliydi" dedi.

Toplantı sonrası Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Altan Tan, yedi milletvekilinin birkaç dakika süreyle konuştuğunu, Biden'ın açılış ve kapanışta kendi fikirlerini dile getirdiğini söyledi.

Tan, Türkiye, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin, IŞİD ve Rusya konusunun görüşüldüğü bilgisini verdi.

"Biden PKK'nın hendek açmasını ve silaha başvurmasını tasvip etmediklerini, PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüklerini söyledi. PKK'nın içerideki tutumunu eleştiriyor. PKK ile PYD'nin bağı olduğunu düşünmüyorlar. Türkiye'de siyasi mücadelenin demokratik yollarla olması gerektiğini, hükümetin bu sorunları yeni anayasa ile çözmesi gerektiğini söylüyor."

"Kendileri için esas önceliğin DAEŞ'in Musul'dan çıkarılması olduğunu belirttiler. Türkiye'nin dünyanın en stratejik bölgesinde, en önemli müttefikleri olduğunu söylüyor. Buna çok güçlü vurgu yaptı."

""Benim söylediğim çok açık, ben de bunu söyledim. Türkiye’deki Kürtler demokratik cumhuriyette yaşamak istiyorlar. Kürtçe anadilde eğitim, Kürtçenin kamusal alanda, resmi alanda kullanılacağı bölgesel yönetimlerin olduğu bir ülke. AKP'nin yeni anayasa yapması, PKK'nin silah dışı yöntemlerle var olması gerektiğini söyledim."

İbadi ile Türk askerlerini konuştu

Joe Biden, Türkiye'ye gelmeden önce Davos'ta Irak Başbakanı Haydar İbadi ile görüştü. Beyaz Saray'ın, ikilinin İsviçre'nin Davos kentindeki buluşmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Başkan yardımcısı, Irak'ın kuzeyindeki Türk askerleri konusunda Irak ve Türkiye arasında diyalog çağrısı yaparken, ABD'nin Irak'ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu yineledi" denildi.

2,5 yıldır Musul'da olan Türk birliğinde 4 Aralık'ta nöbet değişimi olmuş, yaklaşık 150 asker, 20 civarında tank eşliğinde Zelikan Kampı'na gönderilmişti.

Bu durum Bağdat ile Ankara arasında krize neden olmuştu. Irak yönetimi Türkiye'den askerlerini çekmesini istemişti, konuyu BM'ye taşımıştı. Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bir kısmı da Zelikan Kampı'ndan ayrılmıştı. 

Daha önce de Joe Biden ile İbadi, Başika krizini görüşmüş; Türkiye'nin Irak'taki askerlerini çekmeye devam etmesini istemişti.

ABD Başkanı Barack Obama da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir telefon görüşmesinde, Türk askerinin Irak’tan çekilerek Bağdat ile Ankara arasındaki tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapmıştı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Awaken The Clones Play Store’da
Awaken The Clones Play Store’da
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Cizre'de çatışma! Özel harekatçı polis şehit!
Cizre'de çatışma! Özel harekatçı polis şehit!
Biden'den basın ve ifade özgürlüğü uyarısı
Biden'den basın ve ifade özgürlüğü uyarısı
Oktay Vural ABD'nin iki numarasına 'hayır' dedi!
Oktay Vural ABD'nin iki numarasına 'hayır' dedi!
Sevgilisi Hollande'ı yerin dibine soktu çıkardı
Sevgilisi Hollande'ı yerin dibine soktu çıkardı
Hayata Dönüş Davası bitti yıllar sonra gelen kararı
Hayata Dönüş Davası bitti yıllar sonra gelen kararı
Çocukları duymasın diye banyoya gidip...
Çocukları duymasın diye banyoya gidip...
Sevgilisinden hamile kaldı bebeği doğunca da...
Sevgilisinden hamile kaldı bebeği doğunca da...
Ford'un patronundan Mustafa Koç mesajı
Ford'un patronundan Mustafa Koç mesajı