BIST 1.205
DOLAR 7,87
EURO 9,28
ALTIN 482,24
HABER /  SAĞLIK

Beyinde yeni bölge keşfedildi İnce motor hareketleri kontrol ediyor

Avustralyalı bilim insanı George Paxinos, beyinde yeni bir bölge keşfeti. Bölgenin ince motor hareketlerini kontrol ettiği düşünülen yeni bir bölge olduğu tahmin ediliyor.

Abone ol

Avustralyalı bilim insanı George Paxinos, beyinde yeni bir bölge keşfeti. Bölgeyi 30 yıl önce fark ettiğini ancak üzerinde hiç durmadığını belirten Paxinos, yeni kitabında bölge üzerinde yaptığı araştırmaları ve teorilerini ortaya koydu.

Paxinos, bölgenin ince motor hareketlerini kontrol ettiği düşünülen yeni bir bölge olduğu tahmin ediliyor. Daha önce fark edilmeyen bölgenin hayvanlarda olmadığı, bu sebeple insanları hayvanlardan ayıran ince motor beceriler için kullanılıyor olabileceği düşünülüyor. İnce motor becerileri örneğin bir müzik aleti çalmak, yazı yazmak veya spor yapmak gibi insanları hayvanlardan ayıran becerilere deniyor.

Bulunduğu konum bakımından "Endorestiform Çekirdek" (Endorestiform nucleus) adı verilen bölgenin incelenen maymun beyinlerinde bulunmadığına dikkat çekiliyor. Söz konusu hücre topluluğunun önemli bir işleve sahip olduğu düşünülse de konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Dünyanın en saygın beyin kartograflarından biri olan Pxinos, beynin farklı bölgelerinin işlevlerini ortaya koyan 'beyin atlasları' oluşturarak bu alanda araştırma yapan doktorlara ve bilim insanlarına öncülük ediyor. Yeni keşfedilen bölge, Alzheimer gibi beyin hastalıklarında yeni tedaviler bulmak için kullanılabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Yusuf Ziya Aldatmaz aslen nereli eşi ve 2 kız çocuğu kimdir?
TFF skandal karar sonrası olaya el koydu
Mehmet Kocatepe aslen nereli eşi Hacer Kocatepe ve çocukları
Erzurumspor'a yan bakılmıyor! Dadaşlar çıkışını sürdürdü
Yunus Baydar aslen nereli eşi ve 3 çocuğu kimdir biyografisi
İstanbul'da meydanların yeni tasarımları için oylama
Yorumlar 7 yorum