BIST 10.471
DOLAR 32,51
EURO 34,99
ALTIN 2.433,95
HABER /  DÜNYA

Beşar Esad'dan şaşırtan Kürdistan açıklaması!

Suriye'ye yüzbinlerce insanı öldüren Beşar Esad bu kez şaşırttı. Esad Irak'taki referanduma tepki göstererek Irak'ın toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak herhangi bir girişime karşı olduğunu belirtti.

Abone ol

Beşar Esad, Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak herhangi bir girişime tamamen karşı olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran parlamentosunun Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaaddin Burucerdi’yi Şam’da ağırladı.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA TEPKİ

Esad, Alaaddin Borucerdi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) düzenlenen bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamada bulundu.İkilinin, terörle mücadele, bölgede ve uluslararası alanda yaşanan son gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

'BÖLÜNME DEĞİL BERABERLİK GEREK'

Esad ve Borucerdi, Irak'ın veya bölgedeki herhangi bir ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacak herhangi bir girişime tamamen karşı olduklarını vurguladı.

İRAN SURİYE'YE DESTEK VERECEK

İki taraf bölge devletleri ve halklarının maruz kaldıkları terörün, bölünmeyi değil, muhtelif bileşenler ve toplumlar arasında birlik beraberliğin pekiştirilmesini gerektirdiğini vurguladı. Öte yandan heyetlerin de eşlik ettiği görüşmenin ardından İran'ın, sadece terörle mücadelede değil aynı zamanda ülkeyi yeniden inşa etme konusunda Suriye'ye destek vermeye devam edeceği kaydedildi.