HABER /  EKONOMİ

Berat Albayrak'tan Almanya'ya sıcak mesaj! Biz hazırız

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ''Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmak çok önemli. Önümüzdeki dönemde çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum. Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesisi için hazırız'' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ile katıldıkları toplantı sonrası açıklama yaptı.

Almanya'nın, Türkiye'nin en büyük dış ticaret partneri olduğunu belirten Bakan Albayrak, Alman Ekonomi Bakanı'nın beraberinde, Almanya'nın 30 büyük firmasının temsilcilerinin Türkiye'ye geldiğini kaydetti. Bakan Albayrak toplantı sonrası şunları kaydetti:

Almanya ile son dönemde sağladığımız pozitif havayı daha da güçlendirmek için hangi alanlara yoğunlaşmak gerektiğini konuştukAlmanya ile ekonominin her alanında işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz İşbirliğimizin, güçlenmesinin ticaret hacmimizin artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

SİYASİ İŞBİRLİĞİNİ DE BERABERİNDE GETİMESİNİ BEKLİYORUM: Dünyanın huzur ve istikrarı için çok daha güçlü adımları hep birlikte atabiliriz. Ekonomi alanında artan bir ivme ile güçlenerek ilişkilerimizin siyasi alanda da destekleyeceğimize inanıyorum. Bu kadar güçlü bir ekonomik işbirliğinin, çok daha güçlü karşılıklı anlayış ve sağduyunun hakim olduğu bir siyasi işbirliğini de beraberinde getirmesini bekliyorum.

BİZ HAZIR MESAJI: Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmak çok önemli. Önümüzdeki dönemde çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum. Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesisi için hazırız.

Bakan Altmaier ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İKİLİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEKTE KARARLIYIZ: İki ülke çok önemli ticaret partneri. 7.500'den fazla Alman şirketin Türkiye'de yatırımı bulunuyor. İkili ilişkileri geliştirmede kararlıyız.Sayın bayanlar ve baylar sayın bakanla çok başarılı bir görüşmemiz oldu. dolu dolu geçen bir ziyaret olacak. Son zamanlarda iki ülke arasında sıkıntılı anlar da yaşandı.İkili ilişkilerimizi iyileştirme ve geliştirme konusunda kararlıyız. İki ülke çok önemli ticaret partneri. 7500'den fazla Alman şirketi Türkiye'de yatırım yaptı.

TÜRKİYE İLE ONYILLARDIR DOSTANE İLİŞKİLERİMİZ VAR: Türkiye ile sadece NATO'da önemli bir partner değiliz aynı zamanda onyıllardır çok dostane ilişkilerimiz var. Bunu geleceğe yönelik bir fırsat olarak kullanmak istiyoruz. Bu işbirliğimizi daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Siyasi olarak da iradeye ihtiyacımız var. İş briliğimiz için yeni imkanlar var, bunu konuştuk. Şirketlerin daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmek için hangi önlemleri alabiliriz, bunu konuştuk.

80 YILDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTI: İlerlemelerin mümkün olduğunu göstermeliyiz. Ben çok iyimserim bu konuda. Bu sabah Anıtkabir'i ziyaret ettim. Bu ülke çok önemli bir partner, son 80 yılda çok önemli işlere imza attı.Yaşanan zor aylardan sonra Türkiye'de artık durumun biraz düzelmeye başlamasına da çok sevindik. Alınan önlemlerin olumlu sonuçları olmuş, Almanya Türkiye'nin gelecekte de güçlü bir partneri olmaya devam edecek.

KAŞIKÇI CİNAYETİ SORULDU: Bu olayla ilgili birçok soru işareti var." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kartepe beyaza büründü
Doğumun normal yada sezaryen olacağı ne zaman belli olur?
Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili flaş gelişme! Kuyudan örnek alındı
ÖSYM AİS öğrenci girişi KPSS önlisans sınav giriş yeri sorgulama
Büyükşehir Kemer’in çehresini değiştirdi
Gülşen oğlu Azur Benan'la Londra'ya gidip estetik mi yaptırdı? Paylaşımı olay oldu
Yorumlar 16 yorum