HABER /  EKONOMİ

Benzinde beklenen haber geldi bu geceden itibaren okkalı zam var

En son şubat ayında zamlanan benzine yine zam geldi. Bu kez zam da okkalı oldu ve litre başına 27 kuruş zam yapıldı. 

Benzinin litre fiyatına bu geceden itibaren geçerli olma  üzere 27 kuruş zam yapıldı. Dolar kurundaki dalgalanma Suudi Arabistan'ın petrol üretimini düşürmesi zamma neden oldu.

Benzin ne kadar oldu?
Yapılan zammın pompa fiyatlarına yansımasının ardından, Ankara’da ortalama 6,16 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,43 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,09 liradan 6,36 liraya, İzmir’de 6,14 liradan 6,41 liraya yükselecek.

Şubatın ilk haftasında zamlanmıştı
Benzinin litre fiyatına en son 5 Şubat’ta 6 kuruş zam yapılmıştı. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Niye zam geldi?

Cuma günü 64,73 dolardan güne başlayan ve gün içinde 66,18 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 66,57 dolardan açıldı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı ülkelerin ham petrol üretim miktarlarında kesintiye gitmesi, piyasadaki arz fazlasını azaltarak fiyatları yükseltti.

Uzmanlar, ABD'nin İran ile Venezuela'ya uyguladığı yaptırımların da fiyatlardaki artışta etkili olduğuna işaret ediyor.  Brent petrolde, teknik olarak 66,59 ila 66,86 dolar aralığının direnç, 66,05 ila 66,32 dolar aralığının destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Manisa İYİ Parti teşkilatında ortalık karıştı
3 boyutlu yazıcıdan yapay kulak üretildi
Bekçi alımı 2019 başvuru formu bilgileri nasıl doldurulur?
Saadet Partisi'nin Ankara adayı belli oldu!
CHP Gaziantep il yönetimi istifa etti
Çin coronavirüsü belirtileri! Öksürükle başlıyor zatürre gibi belirtileri var
Yorumlar 5 yorum