BIST 1.393
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SAĞLIK

Çocuklarda görülen bu enfeksiyon hastalıklarına dikkat edin!

Doğumdan itibaren tüm çocukların enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, sıklıkla enfeksiyon geçiren çocukların uzman doktor tarafından detaylı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. 

Abone ol

Dr. Ayşe Güroğlu, çocuklarda sıkça görülen sağlık sorunlarından olan enfeksiyon hastalığı konusunda aileleri uyardı. Bu sağlık sorunlarından olan enfeksiyon hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Ayşe Güroğlu, "Enfeksiyon çocuklarda en sık rastlanan hastalık türlerindendir" diyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Bir mikroorganizmanın herhangi bir yolla insan veya hayvan vücuduna girip yerleşerek çoğalmasına enfeksiyon denir. Hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalık tablosudur. Bu hastalıklar, bir bireyden diğerine veya bir türden diğerine geçebilmelerinden dolayı, genellikle bulaşıcı hastalık olarak tanımlanırlar. Özellikle çocukların sık enfeksiyona yakalandıkları dönem olan eğitim hayatları ve oyun dönemlerinde kalabalık ortamlarda mikropların sürekli olarak birbirine bulaştırılmasından ortaya çıkar."

En önemli işaret 'ateş'
Mikrobik hastalıkların en önemli ve en büyük işaretinin ateş olduğunu söyleyen Güroğlu, "Diğer şikayetler ise boğaz ağrısı, aksırık-burun akıntısı, öksürük-balgam, idrarda yanma, sık idrara çıkma ve idrara sıkışma, ishal gibi sıralayabiliriz. Bu hastalık ve durumların birçoğunda ateş olmayacağı akılda tutulmalı ve acil olarak bir doktora başvurulması hayati önem taşımaktadır" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu'ndan Binali Yıldırım açıklaması
TUS sınavı 2019 ne zaman sınav kaç saat sürecek- soru dağılımı
Tanzimde ilk haftada 2 bin ton sebze satıldı
Maçı kadın hakem yönetti ortalık karıştı
Yıkamaya gönderilen yorganın içinden para çıktı
İngiltere'de 7 vekil birden istifa etti
Cemre ne zaman düşer 2019 ikinci ve üçüncü cemre düşme tarihleri
Erdoğan: Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız!
Suudi Arabistan hapishanelerindeki alimlerden açlık grevi
Ağaoğlu: Alanyaspor mağlubiyeti ve sergilenen futbol bizi mahcup etti
Yorumlar