BIST 10.471
DOLAR 32,78
EURO 35,11
ALTIN 2.455,34
HABER /  DÜNYA

Belçika'dan Hristiyan Suriyeliler için operasyon

Belçika'nın 37 Hristiyan Suriyeliyi, ülkeye getirmek için gizli bir operasyon yürüttüğü belirtildi.

Abone ol

Belçika, 37 Hristiyan Suriyeliyi ülkeye getirmek için gizli bir operasyon yürütürken, Sığınma ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Francken dini ayrımcılık yaptıkları iddiasını reddetti.

De Morgen​ gazetesinin haberine göre, "kurtarma operasyonu" Suriye Ortodoks Kilisesi tarafından organize edildi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke'de yaşayan Hristiyanlar, yerel yetkililerin yardımıyla önce Şam'a, ardından da Lübnan'a götürüldü. Belçika ise, 37 kişiye güvenlik soruşturmasının ardından vize verdi. Çoğu Belçika'ya getirilen ve iltica süreci başlatılan Suriyelilerin bir kısmı, ülkedeki Hristiyan Suriyeliler tarafından misafir edilecek, diğerleri ise iltica merkezlerinde kalacak. 

Haberi doğrulayan Sığınma ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Theo Francken, dini ayrımcılık yaptıkları iddiasını ise reddetti. 

Francken, "Belçika'da her ay 5 bin iltica başvurusu yapılıyor. Herhangi bir ayrım yapmıyoruz. Ancak Ezidi ve Hristiyanlar gibi belirli azınlıkların Brüksel'e gelmede zorlandıklarını müşahede ediyoruz. Bu gruplar savunmasız ve onlara uygun desteği vermek istiyoruz" dedi. 

Belçika, geçen yaz da 244 Suriyeli Hristiyanı Halep'ten getirmek için gizli bir operasyon gerçekleştirmişti. 

Sığınmacı akışını durdurmak için çalışmalar yürüten Avrupa ülkeleri, ayrımcılık yapmakla da eleştiriliyor. Daha önce de Slovakya hükümeti, Suriyeli göçmenlerden sadece Hristiyan olanlarını ülkeye kabul edeceğini açıklamıştı. 

Ankara, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Suriyeli sığınmacı kabul ederken seçici davranmasına karşı olduğunu Brüksel'de net şekilde ortaya koymuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta yaptığı konuşmada, "Eğitimli olanları almaya çalışmalarına, sadece Hıristiyan olanları almak istemelerine veya bu konuda bazı yeni kriterler getirmelerine karşıyız" demişti. ​

 Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) göre, bu yıl Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısı 1 milyonu geçti. ​