BIST 2.394
DOLAR 15,94
EURO 16,85
ALTIN 942,80
HABER /  GÜNCEL

Bedelli askerlik çıkacak mı ?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yeni bir bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını söyledi. <br/>Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ı ziyareti...

Abone ol

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yeni bir bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını söyledi.
Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ı ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Bakan İsmet Yılmaz, Kütahya’da inşaat sektörünü yakından ilgilendiren “Hava Mania” probleminin çözüme kavuştuğunu belirterek, AK Parti’nin hizmet partisi olduğunu kaydetti. Bakan Yılmaz, "AK Parti 22. İstişare Toplantısı’nı yaptık. Biraz önce Sayın Başbakanımızın kapanış konuşmasıyla sona erdi. Tabi buraya geçerken Ankara’ya döneceğiz. Yarın sabah saat 10.00’da A-400 M büyük nakliye uçağını Türkiye teslim aldı. Envanterine dahil oldu. Kayseri’de Cumhurbaşkanımızın katılacağı bir törenle sabah saat 10.00’da bir teslim töreni yapacağız. İnşallah ona katılacağız. Birçok ilde bir sivil, bir askeri, bir de sivil ortak amaçlı kullanılan havaalanları var. Bu havaalanlarının oluşturduğu bir mania engeli vardı. Bu bazı şeylerimizin büyümesine engel olarak görülüyordu. Kütahya öncelikli ve Malatya öncelikli. Tabi Ankara’da da var bu sorun. Milletvekili abilerim, arkadaşlarım, Valim ve seçime girerken Belediye Başkanım da bunun mutlaka çözülmesi lazım ki biz Kütahya’yı büyütelim diye belirttiler. Ben Kültür Bakanlığı Müsteşarı olarak geldiğim Kütahya’yı daha güzel, daha büyük bir Kütahya olarak gördüm. Umudumuz var. Kütahya’nın bugünü dünden güzel, inşallah yarın da bugünden daha iyi olacaktır. Hava Mania Planı’nı Valiliğimize gönderdik, Belediye Başkanlığımıza gönderdik. Dolayısıyla bundan sonra bundan dolayı hiçbir engel olmayacaktır. Yani adeta ilave yer kazandırdık desek doğrudur. Bir engel ortadan kalkar. Biz hizmet partisiyiz. İdeoloji partisi değiliz. Allah için bu milletimizden Allah razı olsun, bunlar bu ihtiyacımızı, bu hizmetimizi gördüler derlerse bundan büyük paye olmaz. Dolayısıyla Hava Mania Planı’nın imzalanması ile yeni haliyle Kütahya’ya bir hizmet gelmiş oldu. Seçimden önce ne söz verdiysek onu yerine getirdik diyoruz. Biz yapamayacaklarımızı söylemedik. Biz yıllardır yüz yüze bakıyoruz. Yıllar çabuk geçiyor. Bizim 3 dönemimiz geçti. Belediye Başkanlığı 5 yıl, o da çabuk geçiyor. Biz yapamayacağımız şeyleri söylemedik. Ama vaat ettiğimiz şeylerin de arkasında durduk. Bir bir gerçekleştiriyoruz. Hatta vaat etmediklerimizi de yapıyoruz. Sivas’ta hiçbir zaman hızlı treni vaat etmedik. Ama Allah nasip ederse çalışmalar devam ediyor. Hızlı treni yapacağız. Türkiye’yi ilk defa hızlı trenlerle tanıştırdık. Ankara-Eskişehir çalışıyor. Ankara-Konya çalışıyor. Konya-Eskişehir çalışıyor. Allah nasip ederse bu ayın sonunda 29 Mayıs’ta Eskişehir-İstanbul arası açılacak. Hızlı trenler inşallah Afyon’a, İzmir’e, buradan da geçecek. Allah nasip ederse öz olarak biz milletimize ne diyorsak, ne vaat ettiysek onların hepsini öz olarak gerçekleştireceğiz. Milletimizin hayır duaları bizimle olsun. İyi yaptığımız işlerde bizi desteklesinler, sıkıntılı olan işlerde de bizi uyarsınlar. Bu hem vatandaşlık görevidir, hem insani hem de İslami görevdir" dedi.

SINIR GÜVENLİĞİ
Bakan Yılmaz, sınır güvenliği ile ilgili bir soru üzerine, "Sınır güvenliği ile ilgili tek karakollar yapılmıyor. Karakolların yanında da bazı yerlerde duvarlar çekiliyor. Bazı yerlerde sensörler ve uyarı sistemi konuyor, bazı yerlerde güvenlik duvarları konuyor. Dolayısıyla bu sınırlarımızı hem vatandaşlarımız için güvenli hale getirmeli hem de kaçakçılık ve hukuk dışı faaliyetlerin yapılmaması için büyük bir çalışma devam ediyor. Doğu Anadolu’nun İran sınır bölümü yapıldı. Hatay bölümü karakolları yapıldı, ancak aradaki sensör çalışmaları devam ediyor. Suriye’nin bölümü Nusaybin ve Ceylanpınar devam ediyor, ancak belirli bir süre gerektiriyor. Bu süre içerisinde bu sınır güvenliğini en ileri duruma getireceğimizi düşünüyoruz. Doğru olduğunu düşünmüyoruz ancak onlar kendilerince bir eylemsizlik var. Bu eylemsizliği kendileri hakkında bir negatif gelişme olarak düşünüyorlar. Bu negatif algıyı ortadan kaldırmak için de bu eylemlerle ortaya koyuyorlar. Bu doğru bir şey değil. Her ülke kendi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamakla hükümlüdür. Bizim yaptığımız da bundan başka bir şey değildir. Bakın BDP bunu yapıyor, ancak Kuzey Irak’la da yine Suriye’nin güneyi arasındaki güvenliği kuzeyinde bulunan özerk yönetim alıyor. Alınan tedbirler Türkiye’deki ile kat ve kat fazladır. Bunlar doğruyu yansıtmıyor. Her devlet sınır güvenliğini korumakla vazifelidir" şeklinde konuştu.

"YENİ BİR BEDELLİ YOK"
Bakan Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili soruya ise, "Bizim gündemimizde bedelli askerlik yok" cevabını verdi. Bakan Yılmaz, "Bedelli askerlik gündemimizde yok. Geçen dönem silahlı kuvvetlerde 130 doktor silüsünü aldı, askere gitmek için başvurdu. Bu askerler başvurunca biz dağıtımını yaptık. Kara, deniz ve hava ile jandarmaya gidip teslim olanların sayısı 30. 100 kişi vazgeçti. Muhtemelen bu bedelli söylentileri kişilerin askere gitme kararını tehir ediyor. Biz hep bunu söylüyoruz. Affı da, bedelliyi de kullanmamak lazım. Gündemimizde af da, bedelli de olursa bunlar toplumun sosyal dokusunu bozar diye düşünüyoruz” yanıtını verdi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Süper Lig’e veda etti
Süper Lig’e veda etti
Ligden düşen son takım
Ligden düşen son takım
Libya açıklarında göçmen teknesi battı
Libya açıklarında göçmen teknesi battı
Ne fırtına kaldı ne Trabzon
Ne fırtına kaldı ne Trabzon
Şanlıurfa'da askeri araç devrildi!
Şanlıurfa'da askeri araç devrildi!
Toyota Türkiye'nin ihracatı arttı
Toyota Türkiye'nin ihracatı arttı
İlk yarıda eşitlik var
İlk yarıda eşitlik var
İlk yarıda tek gol
İlk yarıda tek gol
O yasa yarın TBMM’de
O yasa yarın TBMM’de
Konya'da düğün salonu çöktü!
Konya'da düğün salonu çöktü!