BIST 3.020
DOLAR 18,10
EURO 18,19
ALTIN 1.018,46
HABER /  GÜNCEL

Bayram ne zaman 2018 tatil hangi gün resmi başlıyor?

Bayram ne zaman 2018 aramaları son günlerde arttı. Vatandaşlar bayram tatili için hazırlıklara tam gaz girişti. Peki ama bu sene bayram ayın kaçında ve Ramazan bayramı kaç gün tatil olacak, resmi bayram tatiline göre arefe günü tatil olur mu, yoksa yarım gün mü? İşte Dini günler 2018 takvimine göre ramazan bayramı 2018 tarihi.

Abone ol

Bayram ne zaman 2018 hangi güne denk geliyor araştırmaları kadın-erkek çocuk genç, yaşlı tarafından son günlerde sıkça aranmaya merak edilmeye başladı. Manevi günlerin başında gelen ramazan bayramı için geri sayım başladı. Büyüklerin ziyaret edildiği, ellerin öpüldüğü, hayır dualarının alınıp, küslerin barıştığı Ramazan Bayramı bu sene 15 Haziran cuma günü başlıyor. 3 gün süren Ramazan bayramı son günü ise 17 Haziran pazar günü olacak. Son oruçların tutulacağı bayram arefesi ise 14 Haziran perşembe günü olacak. Resmi ve devlet kurumlarında arefe günü öğleden sonra mesai sona erecek. Bayram tatili başlayacak.

RAMAZAN BAYRAMI NEDEN ÖNEMLİ: İslam aleminin iki büyük bayramından biri Ramazan, diğeri ise Kurban bayramıdır. Hicri takvime göre Şevval ayının ilk üç günü Ramazan bayramı olarak kabul edilmektedir. Bu bayramda fıtır sadakası verildiğinden dolayı ''Fıtır bayramı'' şeklinde de bilinmektedir.

Peygamber Efendimiz (sav) Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin cahiliyeden kalma bazı eğlenceler düzenlemekte, belli zamanları bayram olarak kabul etmekteydiler. Bunun üzerine Efendimiz (sav) onlara İslâmiyet'in iki bayramını müjdeledi. Onlara ''Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti'' (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat, 239) diyerek Ramazan ve Kurban bayramını müjdelemiştir.  

Bir ay boyunca tutulan orucun ardından yeme ve içmenin, helal nimetlerden yararlanmanın mübah olduğu Ramazan bayramı, müslümanların bir arada oldukları, hediyeleştikleri, fakir ve kimsesizleri gözettikleri, ümmet olma bilincini arttırdıkları bir zaman dilimi olarak öne çıkmaktadır. Ramazan bayramında fıtır sadakası vermek vacip, ilk gün oruç tutmak ise haramdır. 

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN: Her yıl tarih bazında biraz daha geriye gelen Ramazan Bayramı, bu yıl haziran ayında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı tarih bilgilerine göre Ramazan Bayramı, bu yıl mübarek ayın son orucunun 14 Haziran Perşembe günü tutulmasıyla birlikte aynı gün arefe günüyle başlayacak.

Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 15 Haziran Cuma günü olacak. Arefe günüyle birlikte toplam üç buçuk gün sürecek olan Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek.

İşte, bayramın takvim bilgileri;
- 14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil

- 15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil

- 16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

- 17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)

AREFE GÜNÜ KILINACAK NAMAZLAR: Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN HANGİ GÜN: Kurban Bayramı, Ramazan ayının tamamlanmasının ardından merak edilen hususlar arasında yer alacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 dine günler takvimde yer alan bilgilere göre, Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayının sonlarına denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe idrak edilecek. Hafta sonu tatilleri ve pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arefe günün de eklenince toplam 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, kamu çalışanları için 18 Ağustos Cumartesi günü başlamış olacak.

2018 yılı Kurban Bayramı tatili ile ilgili henüz remi bir açıklama yok ancak bu yıl hafta sonları da eklenince 9 gün tatil yapılacağı öngörülüyor. 24 Ağustos'ta bitecek tatilin ardından, 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak.

Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün)

Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı günü

Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba günü

Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe günü

Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma günü

ÖNCEKİ HABERLER
AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak 2018 güncel sonuç bilgisi açıklaması
AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak 2018 güncel sonuç bilgisi açıklaması
Romandan yasak aşk çıktı! Aldatılan eş tesadüfen okuyunca...
Romandan yasak aşk çıktı! Aldatılan eş tesadüfen okuyunca...
Bursluluk sınavı soru cevapları 2018 PYBS IOKBS erişim ekranı
Bursluluk sınavı soru cevapları 2018 PYBS IOKBS erişim ekranı
Evde bakım maaşı yatan iller bakıcı ödemeleri bayramdan önce mi?
Evde bakım maaşı yatan iller bakıcı ödemeleri bayramdan önce mi?
Elifi ters tutan Muharrem İnce'den ilginç açıklama
Elifi ters tutan Muharrem İnce'den ilginç açıklama
Tesadüfen okuduğu kitaptan kocasıyla yazarın aşkı çıktı
Tesadüfen okuduğu kitaptan kocasıyla yazarın aşkı çıktı
Güvenilir anket şirketinde Erdoğan ilk turda kazanıyor mu?
Güvenilir anket şirketinde Erdoğan ilk turda kazanıyor mu?
Türkiye'den ABD'ye 22 kalem üründe misilleme
Türkiye'den ABD'ye 22 kalem üründe misilleme
Mustafa Destici:  HDP PKK’nın partisidir
Mustafa Destici: HDP PKK’nın partisidir
Recep Akdağ: Bugün Saadet Partisi'ne verilen her oy...
Recep Akdağ: Bugün Saadet Partisi'ne verilen her oy...