BIST 1.324
DOLAR 7,62
EURO 9,04
ALTIN 463,42
HABER /  POLİTİKA

Baykal cuma günü Cumhurbaşkanı mı oluyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakü'ye yapacağı ziyarette makamına kimin vekalet edeceği tartışmaları Deniz Baykal'ı işaret etmeye başladı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yurtdışı geziye çıkarak, Bakü'de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenlerine katılacak.

Erdoğan'ın seçimlerden hemen daha yeni seçilen TBMM ilk toplantısını yapmadan bu ziyaretini gerçekleştirecek olması da, Ankara'da "Cumhurbaşkanı, yurtdışına çıkarken vekaleti kime bırakacak?" sorularını gündeme getirdi.

Bu konuda iki ayrı görüş var:

İlk görüş, Cuma günü Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki Meclis'in Başkanı Cemil Çiçek'in üstleneceği yolunda. Çiçek'in milletvekilliği 7 Haziran seçimleri ile bitti. Ancak TBMM Başkanlığı görevi, yeni TBMM göreve başlayana kadar devam ediyor.

TBMM İç Tüzüğü'nün 8. Maddesi, seçimlerden sonra Meclis'in nasıl toplanacağını ve kimin başkanlık edeceğini düzenliyor.

8. Madde şöyle;

Geçici Başkanlık Divanı

MADDE 8– Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapar. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirir. En genç altı milletvekili de, geçici olarak kâtip üyelik yaparlar.

Cumhurbaşkanı'nın vekaleti konusundaki ikinci görüş ise, Deniz Baykal'ın milletvekili seçildiğine ilişkin mazbatasını aldığı andan itibaren, TBMM'nin geçici başkanlığını da üstleneceği yolunda. Bu görüşe göre, eğer Deniz Baykal Erdoğan'ın yurtdışına çıkacağı Cuma gününe kadar vekillik mazbatasını seçim kurulundan alır, bu arada YSK da yeni seçilen milletvekilleri kesin listesini Resmi Gazete'de yayınlarsa, Cumhurbaşkanlığı vekaleti, "yeni seçilen Meclis'in en yaşlı üyesi" olması nedeniyle, Deniz Baykal'a verilir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Babası oğlunun çöpe atılmasını istedi
Ankaralı seçmen koalisyon pazarlıklarını tartışıyor
Ünlü müzisyen James Last öldü
Gündemden Objektif Haberler
Hava durumu yağmur artacak mı?
Atılım Üniversitesi'ne yüz yüze eğitim tepkisi
Yorumlar 5 yorum