BIST 10.471
DOLAR 32,79
EURO 35,19
ALTIN 2.447,18
HABER /  DÜNYA

Batıktan öyle bir servet çıktı ki

Hazine avcıları, geçen yıl İrlanda açıklarında yerini tam olarak tespit ettikleri batıktan 43 ton gümüş çıkardı.

Abone ol

Amerikan Odyssey Marine Exploration şirketi, İkinci Dünya savaşı sırasında bir Alman denizaltısı tarafından batırılan İngiliz "SS Gairsoppa" gemisinden 43 ton külçe gümüş çıkardıklarını açıkladı. Çıkarılan hazinenin İngiltere'ye götürüldüğü belirtildi.

İrlanda'nın güney batısında 4 bin 700 metre derinlikteki batıkta halen 170 tonun üzerinde gümüş olduğu tahmin ediliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"SS Gairsoppa" gemisi Şubat 1941'de, Hindistan'dan dönerken yakıtı bitince İrlanda'ya ulaşmaya çalışmış, ancak bir Alman denizaltısı tarafından batırılmıştı. Geminin 85 kişilik mürettebatından sadece bir kişi hayatta kalmıştı.

Odyssey Marine Exploration, İngiltere Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, batıktaki hazinenin yüzde 80'ini alacak.

Bir Amerikan mahkemesi daha önce, Odyssey Marine Exploration şirketinin bir batıkta ele geçirdiği altınları İspanya'ya iadesine hükmetmişti. Şirket 2007'de "uluslararası sularda" bulduğunu öne sürdüğü hazineyi, İspanyol makamlarının bilgisi dışında Florida'ya götürmüştü.

Batıktan gümüş külçelerini çıkarmak için yapılan su altı operasyon Discovery Channel ve Channel 5 tarafından yayınlanacak.