BIST 1.385
DOLAR 8,86
EURO 10,40
ALTIN 498,51
HABER /  GÜNCEL

Başyaver Ali Yazıcı ne dedi? Çatı davasında en bomba ifade

ANKARA'da görülen FETÖ Çatı davasının ikinci gününde en bomba ifade Erdoğan'ın başyaveri Ali Yazıcı'dan geldi. Ali Yazıcı darbeyi bir ay öncesinden duyduğunu söyledi.

Abone ol

Çatı davasının ikinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri olan Kurmay Albay Ali Yazıcı savunma yaptı. Yazıcı, bir yıllık görev süresince Cumhurbaşkanına sadakatla hizmet ettiğini söyledi. Yazıcı, "Darbeyi bir ay önce dillendirenler vardı" dedi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki dava ikinci gününde devam ediyor. Mahkeme başkanı duruşmaya ilk gün getirilmeyen sanıklar bulunduğu için iddianamenin özetini tekrar okudu. Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini darbecilere söylediği iddia edilen ve Cumhurbaşkanına suikast girişimiyle suçlanan Ali Yazıcı’nın savunmasına geçildi.

FETÖ'cü çıkan Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı, darbe girişiminin ardından tutuklanmıştı. Ali Yazıcı 10 ay sonra ilk kez üzerinde üniforması olmadan kamuoyuna elleri kelepçeli olarak bu şekilde çıktı. Ali Yazıcı'nın Marmaris'te tatilde olan Erdoğan'ın yerini öğrenmek için telefon trafiği yürüttüğü iddia ediliyordu.


CUMHURBAŞKANI İZNE GİDİNCE...
Ali Yazıcı, Bulgaristan Sofya’da ateşe olarak çalışırken 27 Temmuz 2015’de göreve atandığını belirterek, 15 Temmuz'da yaşananları şöyle anlattı;

-“Alay komutanlığı sıram gelmesine rağmen bu göreve atandım. Bir yıl boyunca sadakatla hizmet ettiğimi düşünüyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşadığımı düşünmüyorum. 5 Temmuz 2016 tarihine kadar Cumhurbaşkanının yanından hiç ayrılmadım.

-Darbe girişimi öncesi Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanımız iki günlük izne ayrıldı ve benimde ayrılabileceğimi söyledi. 9 Temmuzda da bir haftalık izne çıkarak Tokat’ta gittim. 14 Temmuzda Ankara’ya döndüm. Ankara’da kendi lojmanında kaldım.

Levent Türkkan da var! Darbeci generallerin kelepçeli halleri

BİRŞEYLER OLUYOR BİLGİN VAR MI?
-15 Temmuzda, 16 Temmuzda planlı olana Cumhurbaşkanının Antalya programına katılmak için saat 17.00’da yola çıktım. Yola çıkmadan Cumhurbaşkanı Muhafız Alayında iken hiç tanımadığım Emin Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi Antalya’ya gideceğimi öğrenmiş ve kendisinin de Antalya’ya gideceğini söyleyerek benimle geldi. Afyon’da mola verdik. Bu sırada beni ilk beni Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fahri Kasırga aradı. ‘Bir şeyler oluyor bilgin var mı’ diye sordu. Ben araştırıp döneceğimi söyledim.

-Bu sırada bazı telefon görüşmeleri yaptım. Antalya’daki protokol müdürü beni arayıp programın iptal edildiğini söylemesi üzerine gitmekten vazgeçip İzmir’e doğru yola çıktım. Arabadaki Emin Yarbay’a isterse inebileceğini söyledim. Ancak bana ‘komutanım Çiğli’ye gidelim’ dedi. Çiğli’de televizyonda iki saat olayları takip ettik. Oradan misafirhaneye geçtim ertesi sabah Ankara ya döndüm. 16’sında Ankara’ya döndüm ve 17’sinde gözaltına alındım” dedi.

Akın Öztürk'ün damat yanıtlı ifadesi : Eyvah TSK rezil oldu!

CUMHURBAŞKANI BENİ 3-4 AY ARAŞTIRMIŞ
İfadesinin ardından soruları yanıtlayan Yazıcı, yaver seçilmesinde kimin etkili olduğu sorusuna şu yanıtı verdi;
- “Beni Cumhurbaşkanı bizzat kendisi seçti. Hakkımda 3-4 ay araştırma yapmış. İlçe Ak parti ve muhtarlığa sordurmuş. Mit’ten bilgi istemiş. Benim bunlarla bir alakam olsaydı beni seçtirmezdi. Cumhurbaşkanına suikast suçlamasıyla yargılanıyorum. Her zaman yanında imkan varken yapmıyorum, Cumhurbaşkanımızdan ayrılınca suikast yapacağım söyleniyor. Bu akla yatkın değil”

10 AYDIR DARBEYİ KİM YAPTI DÜŞÜNÜYORUM
Suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayan Yazıcı’ya Cumhuriyet Savcısı, “Kendinizi Atatürkçü bir subay olarak tanımlıyorsunuz. Peki sizce bu darbe girişimini kim yaptı. Bir bilginiz var mı?” diye sordu. Yazıcı bu soruyu, “10 aydır düşünüyorum bir sonuca varamadım” şeklinde cevapladı.

DARBEYİ 1 AY ÖNCEDEN SÖYLÜYORLARDI
Yazıcı, hakkında gazetelerde çıkan Cumhurbaşkanlığı uçağında yaptığı iddia edilen ‘darbe’ esprisi ile ilgili soruya, “Bu espriyi ben değil Cumhurbaşkanı danışmanları yapıyordu. Darbe olduğunu ben 15 Temmuz’da öğrendim ama darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu” dedi. Yazıcı, “Danışmanlar mı dillendiriyordu” sorusuna ise “Bu soruya cevap vermek istemiyorum” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Nevşin Mengü'den yeni paylaşım: Temizlik işçisi olmak...
Nevşin Mengü'den yeni paylaşım: Temizlik işçisi olmak...
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Bahçeli'den Kadir Topbaş'ın damadı Kavurmacı için olay sözler
Bahçeli'den Kadir Topbaş'ın damadı Kavurmacı için olay sözler
İrfan Değirmenci'nin Doğan Holding'e açtığı dava neden ertelendi?
İrfan Değirmenci'nin Doğan Holding'e açtığı dava neden ertelendi?
Meteoroloji hava durumu için uyardı saati de belli
Meteoroloji hava durumu için uyardı saati de belli
Gülen coşmuş Deccal öldü Mehdi doğdu...
Gülen coşmuş Deccal öldü Mehdi doğdu...
Araç sahiplerine kötü haber bu gece zam geliyor
Araç sahiplerine kötü haber bu gece zam geliyor
İngiltere'de son dakika ikinci bomba paniği
İngiltere'de son dakika ikinci bomba paniği
Darbeci Mehmet Dişli'nin sırrı tutuklanana kadar...
Darbeci Mehmet Dişli'nin sırrı tutuklanana kadar...
Ahmet Hakan'dan Fehmi Koru'yu olay sözler!
Ahmet Hakan'dan Fehmi Koru'yu olay sözler!