HABER /  POLİTİKA

Başbakan Yıldırım: MHP'li bakanlar da atanabilir!

Başbakan Binali Yıldırım Başkanlık sistemiyle birlikte gelecek sürprizi açıkladı. Yıldırım; ''Başkanlık döneminde bakanlar dışarıdan atanırken MHP’ye yakın, MHP’li bakanlar atanabilir'' dedi.

Abone ol

Başkanlık projesinin kendisine ait olduğunu ve bunu başarmak istediğini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, MHP'li bakanların da sinyalini verdi.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım Başkanlık projesinin kendisine ait olduğunu belirtirken, bu sistemde 2 dönem sonra CHP'nin de kazanabileceğini vurguladı.  Başbakan Binali Yıldırım MHP ile bu konuda uzlaştıklarını ve bunu başarmak istediğine de dikkat çekerken, yeni sistemde MHP'li bakanların olabileceğinin de sinyalini verdi.Başbakan Binali Yıldırım başkanlık ile ilgili şunları söyledi;

BAŞKANLIK BENİM PROJEM

“Bizim Cumhurbaşkanımızla aramız iyi. Ama yarın egosu güçlü iki isim olsa, bu iki başlılık sorun yaratır. Ülke yönetilemez hale gelir. Koca ülke iki başlılık nedeniyle kımıldayamaz hale gelir. Biz şimdi iki başlılığı ortadan kaldırıyoruz. Başkanlık benim projem. Üzerinde çok uzun süre sessiz ve derinden çalıştım. Sonra MHP ile diyaloğu kurduk. Bunu başarmak istiyorum.

İKİ DÖNEM SONRA CHP KAZANABİLİR

(‘Tek adam’ eleştirileri) Kaygılar yersiz. Kimsenin rejimle derdi yok. Bu yeni sistemde biz en çok iki dönem alırız. Sonra CHP kazanabilir. Ona göre çalışsınlar, ona göre aday bulsunlar. Hem Meclis hem de Cumhurbaşkanı birbirlerini karşılıklı seçime götürebilir. Bu giyotin sistemidir. Tek adamlığı önler. Uzlaşmayı zorunlu kılar.

MHP İLE ANLAŞTIK

Bu sistem başkanlıktır. Biz öteden beri başkanlığı savunuyoruz. Ama biz MHP ile anlaştık. Beraberce buna ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ diyoruz, ki bu da doğrudur. Adına takılmayın. Bu ülkeyi kurtaracak sistem. Devlet bey devleti düşünüyor. Ülkenin beka sorununu görüyor. Fiili durumun uzun sürmesini devlet için riskli buluyor. Devletin Cumhurbaşkanı’nın sürekli tartışma konusu yapılmasını istemiyor. Referandumdan sonra bu tartışmaların biteceğini biliyor. Çok sorumlu bir devlet adamı. 

MHP'Lİ BAKANLAR ATANABİLİR

(MHP’nin itirazları gözetildi mi?) Evet. Teklif karşılıklı 3-4 kez gitti geldi. Yargı ve Cumhurbaşkanlığı’nın yetkileri hususunda MHP’nin hassasiyetleri oldu. Onları gözettik. Sonuçta müzakere ile yol aldık. Elbette bu süreç MHP’ye de yarayacak. Oylar sağ cenahta konsolide olacak. Başkanlık döneminde bakanlar dışarıdan atanırken MHP’ye yakın, MHP’li bakanlar atanabilir. Sonuçta siyaset toplumun dengelerine göre yapılır.”

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da elektrik kesintisi 21 Ocak 2017
Direksiyon başında bu halde bulundu
FETÖ mülk sayısını artırdı! İşte ABD'deki yeni evi
Anayasada ikinci tur 330 çıkmayan madde kalacak işte sonuçlar!
YAŞ kararlarını sunan kurmay albay 'Hocam' deyince
Sokağa çıkma yasağı var mı son haberi Erdoğan verdi
Yorumlar 17 yorum