BIST 1.433
DOLAR 9,24
EURO 10,80
ALTIN 531,12
HABER /  EKONOMİ

Bankalar Soma için seferber oldu!

Soma'daki maden faciasının ardından bazı bankalar harekete geçti. ING Bank, hayatını kaybedenlerin borçlarının silineceğini açıkladı.

Abone ol

Soma'da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin borçlarıyla ilgili, bankalar bir dizi çalışma yürütüyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, şahsi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Soma'da hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerini ilgilendiren bir haber verdi.

Habertürk'ten Pınar Sungur'un haberine göre, "Soma'da yaşanan felaketten dolayı çok üzgünüm, başımız sağolsun acılı ailelere sabır diliyorum" şeklinde tivit atan Abay, bu tivitinden yaklaşık 5 saat sonra ayrıntılı haberi verdi.

Abay, saat 19.30 sularında attığı ikinci bir tivitle şöyle dedi;

Soma'da hayatını kaybeden tüm kredi müşterilerimizin kredi borçlarını silme kararı aldık.

Ayrıca Abay, hayatını kaybeden işçiler dışında ING Bank'ın Soma Şubesi'nin tüm diğer bireysel müşterilerinin de kredi ödemelerini faizsiz olarak 3 ay uzatma kararının alındığını duyurdu.

GARANTİ BANKASI'NDAN DA ÖRNEK DAVRANIŞ

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Soma'daki müşterileriyle ilgili kendilerinin de bir çalışması olduğunu söyledi.

Özen "Türk bankacılık sektörü bu tür hassas konularda kendini çok net ispat etti. Tabiiki gereken yapılacaktır. Soma'da meydana gelen durum çok üzücü. Biz de Garanti Bankası olarak gereken her türlü desteği vereceğiz. Buna şüphe olmasın. Bizim de Soma için benzeri bir çalışmamız olacaktır. Kar/zar meselesi bu tür konularda kesinlikle önemli değil."

ÖLEN BİR KİŞİNİN KREDİ BORCU OTOMATİK OLARAK SİLİNİR Mİ?

Özen, kredi kullandıktan sonra hayatını kaybeden bir kişinin borçlarının otomatik olarak silinip silinmeyeceği ile ilgili de şu açıklamayı yaptı;
"Bu tip konulara detaylı bakmak lazım. Borçlu kişinin bir kefaleti vardır ya da başkası da imza atmıştır. Bunlar önemli. Her olaya ayrı bakılır."

YAPI KREDİ BANKASI DA HAREKETE GEÇTİ

Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, Soma'da meydana gelen kazanın ardından kendilerinin de yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Açıkalın, "Van depreminde ve şehitlerimizin ailelerinin acı günlerinde olduğu gibi, Soma kazasında da vatandaşlarımızın yanında olmak için konuyla ilgili tüm teknik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaybettiğimiz madencilerimize Allah'tan rahmet, aileleri ve sevdiklerine sabır diliyorum." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan istifa ettiren kazaya cinayetten dava
Başbakan istifa ettiren kazaya cinayetten dava
Zırhlı araç devrildi: 2 yaralı
Zırhlı araç devrildi: 2 yaralı
Drogba’dan Soma mesajı
Drogba’dan Soma mesajı
İnşaat işçilerden  Soma ya anlamlı mesaj
İnşaat işçilerden Soma ya anlamlı mesaj
Nisan bütçesini değerlendirdi
Nisan bütçesini değerlendirdi
Deniz ulaşımına fırtına engeli
Deniz ulaşımına fırtına engeli
Erdoğan'a Soma ve insan fıtratı tepkisi!
Erdoğan'a Soma ve insan fıtratı tepkisi!
Sendikaların  Soma  yürüyüşüne polis engeli
Sendikaların Soma yürüyüşüne polis engeli
Faruk Çelik o iddiaları doğruladı!
Faruk Çelik o iddiaları doğruladı!
Altın fiyatları Ukrayna'dan destek buluyor
Altın fiyatları Ukrayna'dan destek buluyor