BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  EKONOMİ

Bakan'dan göktaşına vergi tartışmasına nokta!

Maliye Bakanı Şimşek, "Bir taşın satışından elde edilen kazancın gelir vergisine tabi olması için, bu işin ticari organizasyon dahilinde yürütülmesi gereklidir" dedi.

Abone ol

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir taşın satışından elde edilen kazancın gelir vergisine tabi olması için, bu işin ticari organizasyon dahilinde yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Bingöllü vatandaşlarımızın, kendi topraklarından topladığı göktaşının satışı ticari organizasyon olarak değerlendirilmezken, ticari amaçla başka illerden gelerek bu işi yapanlar vergiye tabi olacak" dedi. 

Buldukları göktaşı parçalarını satan kişilerin elde ettiği gelir, basına yansımış ve bu kazanç üzerinden vergi tartışmaları başlamıştı.

BAKAN ŞİMŞEK ANKET YAPMIŞTI

Maliye Bakanı Şimşek de bunun üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter'da bir anket yaparak, "Göktaşı satışına vergi tartışması. Bingöl Sarıçiçek köyünde göktaşları satışı vergiye tabi mi? Ne düşünüyorsunuz?" diye sormuştu. Şimşek'in anketine şu ana kadar 28 binin üzerinde yanıt geldi. Ankete katılanların büyük çoğunluğu, "Bu satıştan vergi alınmamalı" yönünde görüş bildirdi.

HUKUKİ DURUM İNCELETİLDİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, göktaşı satışının vergiye tabi olup olmayacağına ilişkin hukuki durumu Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) incelettirdiğini söyledi. Bu incelemeden, Bingöl'e düşen göktaşlarının toplanarak satılmasından kazanç elde edilmesinin, bu kazancın gelir vergisine tabi tutulması için tek başına yeterli olmadığı sonucunun ortaya çıktığını anlatan Şimşek, "Gelir Vergisi Kanunu'nda, bir kazancın gelir vergisine tabi olması, yani bir mükellefiyet doğması için gereken şartlar sayılmıştır. Elde ettiğiniz kazanç bu unsurlardan birine giriyorsa gelir vergisi mükellefiyeti doğacak, girmiyor ise gelir vergisine tabi bir gelir söz konusu olmayacaktır" diye konuştu.