BIST 4.827
DOLAR 18,64
EURO 19,59
ALTIN 1.068,39
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Bakan Yılmaz açıkladı: 2019'da geçilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 77 binlik derslik açığının büyük bölümünün kapandığını söyledi. 2019 yılı sonuna kadar tekli eğitime geçileceğini müjdeleyen Yılmaz, Şubat ayında yeni öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanın talimat verdiğini 2019 yılı sonuna kadar tekli eğitime geçileceğini söyledi. Derslik ihtiyacının 77 binden 58 bine düştüğünü; ancak 45 bin dersliğin yapıldığını ifade eden Yılmaz, aradaki farkın 13 bine ineceğini belirtti.

Hakkari'deki temaslarının ardından Yüksekova'ya gelen Yılmaz, Şemsettin Onay Anadolu Lisesi'ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti.

Hakkari'de eğitim alanında birçok projenin hayata geçirildiğini, ilçelerde de önemli yatırımların yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Amaç kaliteli bir eğitim vermek. Allah nasip ederse 2019 yılı sonuna kadar, Başbakanımızın talimatı var, tekli eğitime geçeceğiz. 77 bin derslik ihtiyacımız varken, bu sayı 58 bine düştü ama şu anda 45 bin derslik yapılıyor. Aradaki fark 13 bin. Ankara'da 10 bin derslik yapılıyor. İstanbul'da 17 bin dersliğe ihtiyacımız var. Şubat ayında yeniden duyuruya çıkacağız. Yeniden öğretmen alımı yapacağız. Bu alacağımız öğretmenlerin de en çoğunu Doğu ve Güneydoğu illerine atayacağız. Şu anda 78 ilimiz doğalgaz alıyor. 3 ilimiz kalmıştı. Biri de Hakkari'ydi, onun da ihalesi yapıldı. 26 havalimanımız varken şimdi 53'ün üzerinde havalimanımız var."

Bakan Yılmaz, Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı'yı ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı