HABER /  GÜNCEL

Bakan 'vicdani red'e son noktayı koydu

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin gündeminde 'vicdani ret' olamadığını söyleyerek konuya farklı bir boyut getirdi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin gündeminde "vicdani ret" konusunun olmadığını belirterek, yapılacak olan düzenlemenin "vicdani redde verilen hapis cezasının tekerrüründe hapis cezasının kaldırıp, makul tek cezaya düşürülmesi" olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE VİCDANİ RET YOK!

Sivas'ın Yıldızeli ilçesine gelen Bakan Yılmaz, Yıldızeli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Polis Lokali çıkışında, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın "vicdani ret" ile ilgili yaptığı bir açıklamanın sorulması üzerine de Bakan Yılmaz, "Türkiye'nin gündeminde vicdani ret yok. Nedir Türkiye'nin gündeminde olan? Vicdani redde verilen hapis cezasının her tekerrüründe hapis cezasını kaldırıp, makul tek cezaya düşürmek. Bu da İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına uyumlu hale getirmek için Türkiye'nin yapması gereken yükümlülük" diye konuştu.

REFERANDUMA GİTMEK BOŞUNA MASRAF

Bedelli askerlikle ilgili soruları cevaplamayan Bakan Yılmaz, bu konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağını belirterek bedelli askerlikle ilgili referandum yapılmayacağını söyledi.

CHP tarafından "bedelli çıksın" diye bir yasa teklifi verildiğini ve şimdi de konunun referanduma götürülmesi talebinde bulunduklarını ifade eden Yılmaz, "Kendin istiyorsun, iktidar partisi istiyor, niye referanduma gideceksin? Boşuna zaman kaybı değil mi? Boşuna masraf değil mi? Tutarlı olmak lazım. O doğru bir şey değil" dedi.

TÜRKİYE'DE ZORUNLU ASKERLİK VAR, OLACAK!

Özdağ'ın "istemeyen askere gitmeyebilir" şeklinde bir ifadesi olduğunun hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Yok kardeşim. Türkiye'de zorunlu askerlik var, olacak. Hiçbir sıkıntı da yok" ifadelerini kullandı.

BASINA DÜŞENDEN DAHA ÇOK PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ

Bakan Yılmaz, Cudi Dağı'nda ele geçirilen 300 kilogram patlayıcı ve Mersin'de yakalanan teröristlerle ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Araştırmalar devam ediyor. Yani hep söyledik, terörle mücadele devam edecektir. Terör çıkmaz sokaktır. Orada 300 kilogram ama basına düşmemiş olup da daha çok ele geçirilenler var. Dolayısıyla güvenlik güçlerimizin hepsine ben teşekkür ediyorum. Çok iyi çalışıyorlar. Mersin'de ele geçirilen teröristler de daha önceki birçok olaya katıldıklarını itiraf etmişler."

AK PARTİLİ ÖZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Türkiye'nin gündeminde olan 'vicdanı ret' konusuna değinerek, askere gitmek istemeyenin zorlanmaması gerektiğini söylemişti. Özdağ, "Adam, cinsiyet farklılığı vardır, gitmek istemez. Etnik, iş veya çeşitli sebeplerle askeri gitmek istemez. Bunlara saygı durmamız gerekir" demişti.

Vicdanı ret konusuna da olumlu baktığını kaydeden Özdağ, "Askere gitmek istemeyen insanlar gitmemelidirler. Adam, cinsiyet farklılığı vardır gitmek istemez. Etnik, iş veya çeşitli sebeplerle askeri gitmek istemez. Bunlara saygı durmamız gerekir. Vicdanı ret konusunda AB Birliği'ne girmek isteyen Türkiye daha önceden buna imza atmıştı. En son bu iş AİHM'ne gönderilmişti. AİHM'de bu konuda Türkiye'yi suçlu bulmuştu. Türkiye vicdanı ret konusunda, AB Birliği hükümlülüklerini yerine getiriyor. Zaten bu şahıslar askerlik yapmama gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacaklar. Karşlığında ya memuriyet yapacaklar, ya da ülkenin çevresel kalkınmasına katkıda bulunacaklar. Bu nedenle ben vicdanı reddi de doğru buluyorum. Çünkü dünya artık özgürlükler dünyasıdır" demiş

ÖNCEKİ HABERLER
Arkadaşını zor gününde yalnız bırakmadı
20 Kasım 2011 Basın Özeti
Yiğidolar Gençlerbirliği'nden kaçamadı
Van'da sallantılar dinmek bilmiyor
Savcılık Gümüşdağ için kararını verdi
10 yıllık pasaport harcı 2020 yeni pasaport ücretleri
Yorumlar 3 yorum