BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  DÜNYA

Bakan Kılıç’tan UEFA açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, UEFA’nın kararıyla ilgili olarak, “Şikeyle bizim işimiz yok. Bir yönü UEFA’da bir yönü mahkemede devam ed...

Abone ol

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, UEFA’nın kararıyla ilgili olarak, “Şikeyle bizim işimiz yok. Bir yönü UEFA’da bir yönü mahkemede devam eden süreç. Nihai kararlar oradan verilecek. Tamamen siyaset dışı olarak karara bağlanır. Karar neyse, herkes ona bir şekilde katlanır” dedi.
17. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin’de bulunan Bakan Kılıç, beraberindeki Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile birlikte Narlıkuyu beldesindeki Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru’nda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Örenyerindeki deveyle turistleri gezdiren Ahmet Şen ile bir süre sohbet eden Kılıç, deve ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Örenyerine ziyarete gelen vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirip sohbet eden, çocuklarla ve yaşlılarla yakından ilgilenen Bakan Kılıç, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a vermiş olduğu Avrupa kupalarından men ve şike cezalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"SÜRECE MÜDAHİL OLMADIK"
Trabzonsporlu bir taraftarın Bakan Kılıç’a, “Trabzonspor’un hakkı olan kupanın geri verilmesini istiyoruz” sözü üzerine Kılıç, şu açıklamalarda bulundu:
“Şikeyle bizim işimiz yok. Bir yönü UEFA’da bir yönü mahkemede, kararlar oradan verilecek. Siyasi kararlara bu iş kalsa yüz yıl karar verilmez, bu konularda. Bir taraf A takımı, bir tarafı B takımı, bir tarafı E takımı. Biz o sürece müdahil olmadık. Yargıya bıraktık. Diğer taraftan UEFA’nın yetkilileri var. Biz girsek o süreçlerin içerisine o işler bitmez, sonu gelmez. Biri memnun olsa, diğeri memnun olmaz. Önemli olan adaletin sağlanması, doğru bir karara varılması. O konuda da herkesin müsterih olması gerek. O sağlandığı taktirde, gerisi herkesin sineye çekmesi gereken boyut. Kupanın kime ait olduğu, hangi müzede olması gerektiği konusuna ne Başbakan karar verebilir, ne spor bakanı karar verebilir, ne de bir başka siyasetçi karar verebilir. Ama yargıya intikal eden konular var, açılmış olan ve derinleştirilmiş olan soruşturmalar var. Onların nihayetine göre o kararlar tamamen siyaset dışı olarak karara bağlanır, karar neyse, herkes ona bir şekilde katlanır.”
Bir gazetecinin Bakan Kılıç’ın Cehennem Çukuru’nu seyrederken sorduğu, ‘Şu an Cehennem’deyiz sorusu üzerine Bakan Kılıç, “Vallahi Cehennem’de olan sensin, bizim ayağımız hiç Cennet’ten ayrılmadı. Millete hizmet ediyoruz. Millete hizmet edenlerin yolu Cennet’ten geçiyor biliyorsun. Cehenneme sen geldin, biz Cehenneme yukarıdan bakıyoruz, şimdi Cennete gideceğiz” diye konuştu.
(İHA)