BIST 1.332
DOLAR 7,81
EURO 9,50
ALTIN 461,87
HABER /  GÜNCEL

Bakan Çelik açıkladı: Cezalar 10 kat artacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Faruk Çelik, Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıldığını ve cezaların 10 kat daha artacağını açıkladı.

Abone ol

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarının aşağı çekilmesi için Türkiye genelinde yem bitkisi üretip, girdi maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve damızlık çiftlikleri kuracaklarını açıkladı.

Çelik, "Bunları yaptığımızda hem ette dışarı bağımlılık sona erecek hem de fiyatlar aşağı çekilecek" mesajı verdi.

HAVZA BAZLI ÜRETİM

Çelik, "Havza bazlı üretim sistemine geçeceğiz. 11 milyar liralık hasılat artışı bekliyoruz. 941 havza belirledik. Buralarda neler ekilebileceği tespit edildi. Bölgedeki üreticilere belirlenen dışında ürün ekmeleri halinde destek verilmeyecek. Hedef, neye ihtiyacımız varsa onu bizim topraklarımızda elde etmek. Milli tarım ve kendi kendine yetişen hayvancılık" dedi.

HEDEFİMİZ 300 BİN HAYVAN

Türkiye'de ithalata dayalı bir hayvancılık uygulandığı ve yerli üretim için düğmeye bastıklarını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan edeceğiz. 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Üretici gidip kesim için besleyeceği hayvanı buradan alacak. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor. Hedefimiz 300 bin hayvan üzerine sistemi kurmak."

TAĞŞİŞE 10 KAT CEZA

Çelik, gerek tarım gerek hayvancılıkta sistem sorununun çözüldüğünü, altyapı çalışmaları tamamlandığını, 2017'nin düğmeye basma yılı olacağını kaydetti.

Tağşiş listelerinin devamının geleceğini söyleyen Çelik, "Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak. Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka ad altında dahi olsa açılmasına izin verilmeyecek" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ uçaktan atmış dosya yeniden açıldı!
IŞİD'in kimyasal silah fabrikası vuruldu
Mehmetçik'in bayram namazı Çölaşan'ı rahatsız etti
AB'den FETÖ itirafı! Gülen'in büyük bir tehdit...
Kurban Bayramını zehir eden acı haber
Bekaret itirafı yeniden olay yarattı Seren Serengil'in seks itirafına bomba yorum
Yorumlar 5 yorum