BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,53
ALTIN 2.456,60
HABER /  GÜNCEL

Babalar Günü ne zaman 2018 kaç gün kaldı?

Babalar Günü ne zaman 2018 kaç gün kaldı aramaları son günlerde arttı. Babalarına unutulmaz bir babalar günü yaşatmak isteyen çocukları tatlı bir heyecan sardı bile. Peki 1972 yılından beri kutlanan Babalar Günü 2018 yılında ne zaman kaç gün kaldı? Babalar günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanır yani bu yıl 17 Haziran pazar günü kutlanacak.

Abone ol

Sırtımızı güvenle yasladığımız, arkamızda dağ gibi duran babalarımız için önemli günlerden biri olan Babalar Günü 2018 ne zaman, kaç gün kaldı? Babaları için her şeyin en iyisini isteyen çocukları şimdiden babalar günü hediyesi ve babalar günü resimli mesajları araştırmalarına başladı bile. Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan babalar günü 2018 yılında 17 Haziran pazar günü kutlanacak. Resmi olarak ilk kez 1972 yılında kutlanan babalar günü ülkemizde de önemli günler arasında. Aynı zamanda 17 Haziran pazar günü Ramazan bayramının son günü olarak idrak edilecek. Peki babalar günü nasıl ortaya çıktı, tarihçesi ve önemi nedir?

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ: 'Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.