BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 498,53
HABER /  GÜNCEL

Az uyuyan kadın şişmanlııyor!

İsveç’te bulunan Uppsala Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğu ortaya çıktı.

Abone ol

Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw'un başında bulunduğu araştırma grubu, 50 yaş altındaki 6500 kadını incelemeye aldı.

İnceleme sırasında kadınların sağlık problemleri konusunda bilgi alındı, ağırlıkları ve boyları ölçüldü. Araştırma sonucunda, 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgelerinin daha fazla yağlandığı görüldü.

7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgesi kalınlığının 89,8 santimetreye kadar çıktığının görüldüğünü kaydeden Dr. Haglöw, bunun da sağlık açısından büyük risk teşkil ettiğini, bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Az uyuyanların bel bölgesinde neden yağlanma olduğuna dair birkaç açıklama olduğuna işaret eden Dr. Haglöw, birinci nedeninin kortizol ve büyüme hormonu salgı miktarının etkilenmesi, ikinci nedenin ise yemek yemeye daha fazla vakit harcanması olduğunu söyledi.

İsveçli doktorların araştırması Sleep Medicine dergisinde yayımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Dikkat! Kötü komşu evinden olabilir
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Başbakan'a hakaret terfi ettirdi
O dedikodular meğer doğruymuş
Kuzey-Güney girişimcilere yaradı!
Teoman radyocu oluyor
Emeklilerin beklediği haber geldi
Kayıp ilanı vermeye giden aile yıkıldı
Bu otelde 8 tane baz istasyonu var
Alkan çifti yine boşandı
Yorumlar