HABER /  HDP

AYM'den Selahattin Demirtaş'a büyük şok!

Anayasa Mahkemesi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hak ihlaline ilişkin bireysel başvurusunu reddetti.

AYM Demirtaş’ın, “tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği” iddialı bireysel başvurusunu görüştü ve ret kararı verdi.

Tutuklulukta 14’üncü ayına giren Demirtaş, AYM’ye, yakalama, gözaltı, tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişiminin kısıtlanması, suçlamaların ifade özgürlüğü ile siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevini yerine getirememesi nedenleriyle hak ihlali konusunda bireysel başvuruda bulunmuştu.

AYM DEMİRTAŞ'I REDDETTİ: Bu başvuruyu 6 Aralık’ta inceleyen Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, dosyayı Genel Kurul’a sevk etti.Genel Kurul ise Demirtaş'ın başvurusunu reddetti.

YILDIRIM’DAN SONRA DEMİRTAŞ’A DA RET

AYM geçen ay ise tutuklu HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın benzer başvurusunu kabul edilemez bulmuştu. AYM Genel Kurulu, terör soruşturması çerçevesinde tutuklanan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın “tutuklamanın hukuki olmadığı, ifade özgürlüğü, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlali olduğu” iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusunu geçen ay reddetti. AYM’nin bu ilk ret kararının pilot karar olduğu ve diğer tutuklu HDP’li vekillerin bireysel başvuruları açısından örnek oluşturduğu belirtilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
BM Kudüs kararı öncesi şok konuşma 10 ay sonra sızdı
Rusya'dan ABD'ye tepki! Karşılıksız bırakmayacağız
Amerika aleni tehdit etti! BM'de evet diyecek olan ülkeler...
Ruslar kritik gelişmeyi duyurdu! Türkiye adımı attı
Milyonlarca memuru ilgilendiriyor aman dikkat uyarı geldi!
15 tatil ne zaman MEB 2019-2020 tatil günleri takvimi
Yorumlar 4 yorum