BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 506,70
HABER /  GÜNCEL

Asansör faciası davası'nda flaş gelişme

Mecidiyeköy'de 10 işçinin öldüğü asansör faciası davasında savcı mütaalasını açıkladı. İşte o açıklama...

Abone ol

MECİDİYEKÖY'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin 25 sanığın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, 16 sanığın beraatini, 9 sanığın ise "bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan üçer yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, bir kısım tutuksuz sanıklarla müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

16 KİŞİ KAZADA KUSURSUZ BULUNDU

Duruşma savcısı Ömer Karakaya esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, asansör bakım ve tamir işlerinden sorumlu şirket çalışanları Önder Türksoy, Ümit Savul, Turgay Dalkıç ve Adem Akyıldız ile İnşaat firması bünyesinde çalışan Murat Aytimur, Bünyamin Keskin, Emre Öz ile iş güvenliği firması çalışanları Ahmet Sait Demir ve Mert Çanakçı bilirkişi raporu doğrultusunda tali kusurlu oldukları belirtildi. Diğer 16 sanık ise kazada kusursuz bulundu.


"ÖNCEDEN BENZER KAZALAR YAŞANDI... TEDBİR ALINMADI"

Mütalaada olayın iş kazası olduğu belirtilerek, "Sorumluların, meydana gelen kazaların önceden önlenmesi konusunda ciddi çalışma içerisinde olmadıkları, asansörlerde sık sık arıza ve kazaların meydana geldiği, olaydan önceki tarihlerde de birçok arıza meydana geldiği, bu süreçte Torunlar GYO çalışanlarıyla GEDA MAJÖR çalışanarı arasında arızalar ve bunların giderilmesi konusunda e-posta yazışmalarının bulunduğu, olay öncesinde benzer kazanın yaşandığı, sanıkların ön gördüğü neticeyi istememelerine rağmen neticenin meydana geldiği" kaydedildi.

22,5 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Mütalaada olayda sorumluluğu olan 9 sanığın, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi. 16 sanık hakkında ise şüpheden uzak somut delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verilmesi talep edildi. Duruşma 11 Mayıs'a ertelendi.

6 Eylül 2014'de Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakılmış. 36 katlı binanın 32. katından düşen asansörde bulunan 10 işçi hayatını kaybetmişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Başkan Türel: “Arıtma yatırımlarımız Mavi Bayrak birinciliğini getirdi”
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Suriyeli Kürt muhaliflerin Moskova kararı
Ebru Gündeş'den Reza Zarrab'a 14 Şubat mesajı!
Kanser tedavisi gören kaymakam hayatını kaybetti
İçerde 22. bölüm fragmanı yayınlandı
Erdoğan'a suikast girişimi dosyası Trump'a gönderilecek!
Niran Ünsal referandum kararını açıkladı
Gülen intihar mı edecek! Gülerce'nin yazısı olay oldu
Fatma Girik çıkan haberleri yalanladı
Yorumlar