HABER /  AK PARTİ

Arınç'tan son dakika Kenan Evren açıklaması

Kenan Evren'in ölümüyle ilgili son dakika açıklama Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi. Bülent Arınç 'yaramı deşmeyin' dedi ve şunları söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 7'inci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümü hakkında son dakika açıklamalarda bulundu. Arınç, 1980 döneminde siyasi yasaklı olduğunu belirterek, "Yaramı deşmeyin" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 12 Eylül darbesinin mimarlarından 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin olarak, "Darbe yaparak parlamentoyu kapatan Evren'in vefatı hakkında söylenecek sözler farklıdır" dedi. "Ben O'nun yaptıklarından mağdur olmuş birisi olarak, arkasından iyi şeyler söyleyecek değilim" diyen Arınç, "Ölünün arkasından kötü şeyler de söylenmemeli" ifadesini kullandı.

HÜKÜMETTEN KATILIM OLACAK MI?

Yarın Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak öğle namazı sonrası toprağa verilecek olan Kenan Evren'in cenazesine hükümetten katılım olup olmayacağına ilişkin bir soruya da cevap veren Arınç, "Cenazede hükümetten bir arkadaşımızın temsilen bulunması gerekebilir" diye konuştu.

İşte Bülent Arınç’ın soru cevap bölümünde yaptığı açıklamalar;

-Kenan Evren'in ölümü sonrasındaki tartışmalara ilişkin değerlendirmeniz nedir?

Neyini değerlendireyim?

-12 Eylül'de yasaklıydınız değil mi?

-Yaramı deşmeyin yahu.Bülent Arınç Kenan Evren'in ölümüyle ilgili olarak şunları söyledi;

KENAN EVREN'İN VEFATI

-"Kenan Evren'in vefatı 98 yaşında oldu. Uzun süredir GATA'da tedavi altındaydı emri hak vaki oldu. Kuranda diyor ki bütün faniler ölümü tadacaktır.

Adaletin en eşit en güzel olduğu nokta ölümdür. Dolayısıyla Kenan Evren'in vefatında da söylenecek şeyler az çok bellidir. Ailesi yakınları sevenleri vardır. Onların duyguları farklıdır. Ama 12 eylül 1980'de darbe yaparak, siyasi partileri kapatan, yöneticileri yargılatan ve pek çok üzücü hadi

Şahsen söylenecek sözler de farklıdır. Hükümetin bir üyesi olarak, hükümetimiz adına bir söz söylemem gerekirse şu ana kadar yapılan açıklamalarında ışında söz söylemem mümkün değildir.

DARBEDE GÖZALTINA ALINDIM

Ölüm büyük şeydir. Ölüm hakkında söylenmiş pek çok ibretli sözler ve davranışlar vardır. Arkadaşımız söylediği için ifade edeyim ben darbe olduğunda Milli Selamet Partisi Manisa il başkanıydım. Gözaltına alındım, çocuğum da yeni doğmuştu. Kapımızın önüne asker polis karışımı ekip geldiğini, siyasi yasaklı olduğumuzu bildiren

7 sene hiçbir siyasi faaliyette bulunamadığımızı biliyorum. Daha sonra parti binasında yapılan aramalar, levhanın indirilmesi sırasında tartışma kavgaya dönüşen, bir dönüm noktasında olan olaylar yaşandı.

BİZZAT TALİMATLA DGM'DE YARGILANDIM

Ben 12 Eylül darbesini alkışlayanlardan değilim. Şahsen zarar gördüğümüzü bilenlerdenim. Gözaltında kaldım, 85 yılında refah gecesinde yaptığım konuşma sebebiyle, bizzat talimatla DGM'de yargılandım, 4 yıl 2 ay ağır hapis cezası aldım.

Bunları başıma getirenler hakkında ne düşündüğümü tahmin edersiniz. Daha sonra da bu darbe anayasası, bu darbeyi yapanlar, mağdur olan milletimizin her ferdi gibi bende siyasi hayatımda bunun mücadelesini verdim.

DARBEDE ALKIŞ TUTANLARI BİLİYORUM

Ben o darbe günü alkış tutanları biliyorum. Ülkeye huzur geldi, kardeş kavgası önlendi. Peki neden hayatlarını kaybetmelerine göz yumdu dediğimizde, alkış tutanları hatırlıyorum.

Unutmayın ben bir Manisalıyım, Kenan Evren de Alaşehir’dendir. Ben Manisa’ya geldiğim zaman yeni milletvekili olduğumda konuşmasına karşı çıkmış, Türkçe ezan ve ibadeti anlatırken bunun yanlış olduğunu ifade etmiştim. Kim bu çocuk dendiğinde de refah partisinin yeni milletvekili demişlerdi. İlk tanışmamız böyle olmuştu.

BU DURUMA YANAŞMADILAR

12 eylül darbesi yargılanmaya başladı. Referandumda yargılanmaya başladılar. İdam talebiyle, ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı zamanlarda, Kenan Evren’in isminin okullardan yollardan isminin kaldırılması gündeme geldi. Manisa Kenan Evren küçük sanayi sitesi vardır. Buradan da isminin silinmesi gündeme geldiğinde, başta sahipleri olmak üzere, şehrin ileri gelenleri buna yanaşmadılar. Dolayısıyla bugün evren hakkında ne düşünüyorsun, ne hissettin diye soracağınız kimseler varsa, ona alkış tutmuş, onu çok sevmiş, onun ismine bağlı kalmış insanlara sormanız gerekir. Bunların sayısı da eksik değildir.

MAĞDUR OLMUŞ BİR İNSANIM

Ben o işlerden, onun yaptıklarından mağdur olmuş insan olarak onun hakkında güzel şeyler söylemek noktasında değilim. Ölünün arkasından da kötü şeyler söylenmemeli. Bizim bildiğimiz dua vardır, Allah rahmete müstahak olanları rahmet etsin. Bu ülkede darbe yapan muhtıra veren sadece o da değildi. Ama maalesef 12 Eylül Türkiye’yi çok kötü noktalara götürdü.

Ben bir darbecinin vefatı karşısında bunu söyleyebiliyorum. Ama hayatı darbecileri alkışlayan insanlara düşüncelerini sorarsanız herhalde eski düşüncelerini söylerler. Evren’in de bu tür düşüncelere daha çok ihtiyacı olduğunu zannediyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
DERGİ - Hangi ressam hangi renkle anılıyor?
Aşiretler neden HDP'ye geçiyor işte yanıtı
AK Partili Aktay'dan 'Kürt demek ayıp' çıkışı
Binlerce Arakanlı Müslüman denizde bekletiliyor
Bu kitap dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkartıyor
Afet duaları hangisi deprem anında okunacak dua var mı?
Yorumlar 5 yorum