BIST 11.054
DOLAR 33,07
EURO 36,02
ALTIN 2.549,18
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Arınç ile Önder arasında polemik tam gaz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder arasındaki polemik bitmek bilmiyor.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e yönelik söylediği "Sen Öcalan'ın karşısında hangi konumdasın? Haddini bil!" sözlerine yanıt gecikmedi.

Önder, Arınç'ın sözlerine yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi. 

Önder, açıklamasında "Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar. Siz sözüm ona Bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir.

Size son önerim şudur: 'Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin" ifadelerine yer verdi.

BÜLENT ARINÇ'IN ÖNDER'E 'HADDİNİ BİL' DEDİĞİ AÇIKLAMALARIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Sırrı Süreyya Önder, açıklamasında şunları dile getirdi:

"Sayın Arınç!

Bana had bildirmeye kalkışmışsınız. Belki olan bitenden haberiniz yok. Belki de idrak edemiyorsunuz! Bu had bildirme dillerini hangi ara öğrendiniz? Kim size bu ruhsatı verdi? Had nedir? Sınırı nerede başlar? Bu sınırı kim tayin eder? Bakanlığınızın görev tanımı içinde var da biz mi bilmiyoruz? Sayın Öcalan Başmüzakerecilik sıfatını tarihi Newroz Bildirgesini yazdığı gün aldı. Türkiye'de demokratik bir barış, özgür eşit ve hakça bir yaşam isteyen bütün halkların iradesini siz de bir yasayla onayladığınız gün tescil edildi. Evet, bir Başmüzakereciniz daha var. O da; yasayla tariflediğiniz Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'dır. Üstelik sizin aslında girmek istemediğiniz, onların da aslında sizi almak istemediği Avrupa Birliği için fuzuli bir Başmüzakereciniz varken bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için neden olmasın, ne mani?"

Sırrı Süreyya Önder, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evet, 'nereden çıktı bu sekretarya' dediğiniz şey ve daha fazlası bu yasada mündemiçtir. Ortada gizli saklı ya da vehmedilen bir şey yoktur. Barış meselesi laubalilik kaldırmaz, ciddi bir iştir. Barış, 'Barış' diye de tekrarlanarak gelmez. Sistemli, şeffaf, yasal, demokratik ve cesur yaklaşımlar gerektirir. Bana gelince; Sayın Öcalan'ın da, Kandil'in de, Hükümetinizin de karşısında, barışı isteyen irade için katkı sunmaya çalışan, bütün yurttaşlarımızın canını ve hukukunu aziz bilen, bu halkın en az sizin kadar meşru bir vekiliyim. Konumum ve rolüm budur. Allah korusun yeniden bir çatışma koşullarına dönülürse biliniz ki, sizden daha fazla muazzep olacağım. Provokatör lafını size misliyle iade ediyorum. Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar. Siz sözüm ona Bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir.

Size son önerim şudur:
'Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin."

51598.jpg