BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 35,96
ALTIN 2.570,42
HABER /  POLİTİKA

Arınç 01den 25e inmedi

Bülent Arınç neden kabinede yok? İki yıl sonra ne yapacak?

Abone ol

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, kabineye girmeyi kendisinin istemediğini söyledi.
     
Arınç, Manisa AK Parti il binasında AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Çerçi ve AK Parti İl Başkanı Dursun Ali Yıldız’ın da katıldığı basın toplantısında, seçimlerden sonra Manisa’ya ilk kez geldiğini belirtti.
      
Dört dönemdir milletvekilliği yaptığını, Fazilet Partisi’nde Grup Başkan Vekilliği, AK Parti’de Grup Başkanlığı, daha sonra iki dönem TBMM Başkanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
ALNIMIZ AÇIK OLDU    

"Meclis Başkanlığını yaptığım bu 5 yıla yakın süre içinde başımızı dik tuttuk, alnımız açık oldu. Meclis Başkanlığım süresince 46 defa Manisa ve ilçelerine geldim. Birileri seçildikten sonra belki birkaç defa ancak gelmiştir. Ben meclis başkanı olmama rağmen Manisa’ya sık sık geldim.

ADAY OLMAYACAĞIM DEMİŞTİM   
  

Meclis başkanlığı seçimlerinden önce aday olmayacağımı söylemiştim. Mahkeme kadıya mülk değil. Ben burayı parsellemedim. Sayın Köksal Toptan’ı seçmiş olduk. Bir yere yapışmak siyasi anlayışımda yok. Benim siyaset tarzım ve üslubum farklıdır. Yeni doğmuş bazı arkadaşlar bu üslubu bilmiyor. Ben mütevazıyım, davamda, yolumda iddialıyım. Hiç kimseden korkmam, çekinmem. Ben ülkemin menfaatlerini savunurken kimseden çekinmem."
      
BAKANLIĞI BEN İSTEMEDİM

Çarşamba günü yeni hükümetin güvenoyu alarak görevine başlayacağını belirten Bülent Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
     
"Hükümet kurulma aşamasında bana roller biçildi. Ben hayalci bir insan değilim. Kendi hedefimde elbette bir planım var. Ben kabinede görev almayacağımı onlara söyledim. Biz Başbakan ve Abdullah Gül ile 4 saat görüştük. Ben, sade milletvekili olacağımı ve 1-2 yıl hükümette görev yapmayacağımı söyledim. 001 plakadan sonra 25 veya başka bir plakaya binmek abes olurdu. Ben meclis başkanlığında yaptıklarımla anılmak isterim. Benim bakanlık hedefim yoktu. Görüşüme Başbakan da saygı duydu.

İMALI YANIT

Arınç, 1-2 yıl sonra hükümette görev alıp almayacağı yönündeki bir soruya, şair Nazım Hikmet’in "Güzel günler göreceğiz, güneşli günler" dizeleriyle cevap verdi.
     
DİNLENMEYE İHTİYACIM VAR

Biraz dinlenmeye ihtiyacımız var." "AK Parti bize hangi noktada ihtiyaç duyarsa oraya koşarız" diyen Bülent Arınç, şöyle devam etti:
     
YENİ HÜKÜMET PROGRAMI MÜTHİŞ

"Hükümet programını gördünüz. Müthiş bir program. Türkiye’de 70 milyon insan daha güzel şartlarda yaşayacak. 3 sene sonra kişi başına düşen milli gelir, 10 bin 300 dolara çıkacak. Yeni hükümet mükemmel bir kadroya sahiptir. İçinde ben olsam da olmasam da hiç önemli değil.Başarılı olacağını inanıyorum. Yolumuz açık olsun."