BIST 9.645
DOLAR 32,55
EURO 34,85
ALTIN 2.428,04
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Vestel’den Teknolojik İş Birliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi akıllı şehir-gelecek vizyonu çerçevesinde Vestel ile işbirliği yaptı.

Abone ol

Güven Çemberi projesi kapsamında anne babaların hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji hayata geçiriliyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  “Konyaaltı Sahili’nde hayata geçirdiğimiz bu proje ile artık sahilimiz de aileler ve çocuklar da çok daha güvende olacak” dedi. 

Vestel ile iş birliği yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların nerede olduklarını haber veren Güven Çemberi projesini hayata geçireceğini açıkladı. Projenin detayları Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda bulunan Olbia Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ve davetliler katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Dünya’da bir ilke imza attı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Vestel ile yaptığı işbirliği kapsamında dünyada bir ilke imza attı. Güven Çemberi projesiyle hem Antalyalı çocuklar hem de dünyanın dört bir tarafından Antalya’yı ziyarete gelen misafir çocukların anne babaları daha konforlu vakit geçirebilecek. 

Akıllı şehir direkleri kurulacak

Güven Çemberi projesi kapsamında Vestel tarafından geliştirilen güneş enerjisi ile çalışan ‘Endirek’ adlı akıllı şehir direkleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı sahilinde kurulacak. Bölgeye kurulacak 115 adet akıllı direk çocukların, Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan yaşlıların ve evcil hayvanların konum olarak takip edilmesini sağlayacak. Proje dahilinde Büyükşehir Belediyesi çocuklara bileklik verecek, çocuklar ve ya ihtiyaç duyan kişiler akıllı direk Endirek’lerin oluşturduğu  ‘güven çemberi’ dışına çıktığında sistem alarm durumuna geçip uygulama üzerinden ailelerin cep telefonlarına bilgi iletecek.

Antalya akıllı şehir kategorisinde güçlenecek

Antalya’yı akıllı şehir kategorisinde güçlenmesini sağlayacak proje, önümüzdeki yıllarda farklı işbirlikleriyle daha da büyüyecek. Endirek’lerin üzerinde bulunan güneş panelleri enerji üretirken, gövdesindeki USB girişleri ile mobil cihazlar şarj edilebilecek. İşbirliğinin devamında Vestel Proje Ortağım çerçevesinde akıllı ekranlar, akıllı LED aydınlatma, elektrikli araç şarj istasyonları, akıllı ulaşım ve duraklar ile yönlendirme-bilgilendirme ekranları ürünleri ile Antalya akıllı şehir kategorisindeki yerini güçlendirecek.

Konyaaltı sahili daha güvenli olacak

21.yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden birini Akıllı Şehirler’in oluşturduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak akıllı şehir çalışmalarına çok önceden başladık hatta bu çalışmaların birçoğunu şu an Antalyalılara hizmet olarak sunuyoruz. Konyaaltı sahilinde dünyada bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz bu proje ile artık sahilimiz çok daha güvenli, aileler çocuklar çok daha güvende olacak” dedi.

“Akın rahatlıkla gezebilecek”

Toplantıya küçük oğlu Akın ile birlikte katılan Başkan Türel, oğlunun projenin aktif hale gelmesini merakla beklediğini belirterek, “Yani Akın’a bir bileklik takacağız ‘hadi bakalım Konyaaltı sahili senin’ diyeceğiz. İstediğin gibi git gez biz de merak etmeyeceğiz ve böylelikle tadını çıkaracaksın” diye konuştu. 

“Antalya’ya ihanetin ta kendisidir”

6,2 km’lik sahil uzunluğuyla Konyaaltı Sahili’nin dünyanın en uzun sahillerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Türel, sahilin 4 km’lik kısmının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonrası “Sahil Antalya Yaşam Parkı’na dönüştürüldüğünü belirterek, “Biz bu projeye başlıyorken Menderes Türel Konyaaltı sahilini vatandaşa kapatacak diyenler şimdi nerde merak ediyorum. Vatandaşımız bisikletle geziyor, koymuş hasırını, havlusunu sermiş denizin keyfini çıkartıyor. Burası şimdi de en güvenli sahil haline geliyor. Yazık değil mi bu yalanlarla Antalyalıların aklını karıştırıp Antalya’ya böylesine güzel projeleri kazandırmak isteyenlere mani olmaya? Bu Antalya’ya adeta ihanetin ta kendisidir. Siyaset için Antalya’yı unutmaya değer mi? Biz bunların hepsini Antalya için yapıyoruz ama bazıları anlamamakta direniyorlar. Olsun. Biz işimize bakacağız. Biz Antalya’yı dünya şehri haline getireceğiz” şeklinde konuştu. 

Erdoğan’dan Başkan Türel’e teşekkür 

Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ise Antalya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Hem vizyonel hem teknolojik hem de dünyada artık yaşanan dijital devrimin günlük hayata ve faydaya dönüşmesine yol açan bir projeye öncülük ettiği için Başkan Menderes Türel’e teşekkür ediyorum. Bu gerçek bir vizyon. Bunu yapmak kolay değil. Türkiye de dünyada bir ilk. Bu kararı almak kolay değil. Buna asla bir ticari proje olarak bakmadık. Bu bir yerde sosyal sorumluluk projesidir. Bu vizyonu gösteren, bu riski alan sayın başkana teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.