BIST 2.785
DOLAR 17,92
EURO 18,30
ALTIN 1.033,83
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Antalya bir kez daha dünya çapında bir organizasyona imza atıyor

Antalya yeni İpek Yolu ruhunun başlangıcı oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu 32 ülkeden 67 kentten 42 belediye başkanının katılımıyla başladı.

Abone ol

Antalya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, forum üyesi kentlere ortak müzeler açma önerisinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın İpek Yolu işbirliğinin gelişmesine mümkün olan her katkıyı yapmaya kararlı olduğunu söyledi. Forumun açılışında öne çıkan en önemli temenni ise İpek Yolu ruhunun bütün dünyaya yayılması ve geliştirilmesi oldu. 

Tarihi İpek Yolu’nun deniz yolu ile Avrupa’ya ulaşmasını sağlayan en kritik limanlarından biri olan Antalya, İpek Yolu Belediye Başkanları Forumunun 13.’süne ev sahipliği yapıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu Su Otel’de başladı. Foruma, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev, Çin Turizm Odası Başkanı Hong Kong Milletvekili Peter Wong, Afganistan İslam Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Roshaan Wolusmaal, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 30 ülkeden, 60 şehirden 42 belediye başkanı, 2 vali ile birlikte yaklaşık 200 katılımcının iştirak ediyor. Forumda önce Antalya tanıtım videosu izlendi. Ardından Tutin eski Belediye Başkanı Şemsuddin Kuceviç için anma töreni düzenlendi. 

Kwaak: 13 yıllık forumu özetledi

13. İpek Yolu Belediye Başkanları  Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak daha öncesi 12 forumu kısaca özetledi. Formun 12 yılda Avrasya kıtasında ipek yollarıyla bağlantı kurulmasına yardımcı olunduğundan aktaran söz eden Kwaak, sadece kendi şehri ya da ülkesiyle değil, tüm dünya ile iletişim kurabildiğini belirtti. Kwaak, “Birbirimizle konuşmaya başlayarak cahilliğimizi bilgeliğe dönüştürebiliriz. 12 yılda globalization diye bir şey öğrendik. Çok yeni bir kavram bu. Bu kavramla artık bölünmüş değiliz. Kavga etmiyoruz. Artık yerelleşme ve küreselleşme arasında bir kavga yok. Yerel farklılıklarımızı barındırmayı öğrendik artık. Bunları kutlamayı öğrendik. Eski cahilliğimizi bilgeliğe dönüştürdük. Yukarıdan aşağı bir yönetim anlayışı içinde değiliz” diye konuştu.

Wong: Dünya ülkeleri İpek Yoluna katılmak istiyor

Çin Turizm Odası Başkanı ve Hong Kong Milletvekili Peter Wong da yaptığı konuşmada forumda turizm pazarını öncelikli bir konuma getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. İpek Yolu Formu’nu oluşturduktan sonra dünya ülkelerinin İpek Yolu’na katılmak istediğini de anlatan Wong, “Bizler bu İpek Yolu ruhunu yarattıktan sonra dünyadaki bütün şehirler bu İpek Yoluna katılmak istedi. Pozitif görüşler paylaşıyorlar. İpek Yolu şehirlerinin sonsuzluğunu isteriz. Bütün dünya ülkeleri bir ağ aracılığıyla birbirine bağlanıyor” dedi.

Amreyev: Destinasyon ağı

Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev de forumun başarılı geçmesi temennisinde bulunarak  tüm zamanların en büyük güzergahı olarak nitelendirdiği İpek Yolu’nun yeniden canlanmasına dikkat çekerek, daha fazla kullanılması gereken muazzam turizm potansiyeli olan bir destinasyon ağı olarak önemini dile getirdi. 

Başkan Türel: Ortak kültürü keşfetmeliyiz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’de hoş geldiniz konuşması yaparak, Antalya’nın, Akdeniz medeniyetlerinin izlerini taşıyan, tarih ve tabiat zengini şanslı bir şehir olduğunu belirtti. Antalya’nın hem turizm hem ticaretiyle dünya barışına katkı yaptığına vurgu yapan Başkan Türel, “ Otellerimizde aynı anda her din ve kültürden insan birlikte tatil yapıyor. Avrupalı, Rus, Kazak, İsrailli, İranlı, Katarlı, Cezayirli gibi çok sayıda milletten misafirlerimiz Antalya’da barış ve kardeşliği yaşıyor. Önümüzdeki yıl Hindistan ve Çin’den Japonya’dan da de misafirlerimizin artmasını bekliyoruz. Turizmle ortak kültürümüzü keşfetmeliyiz, dostluğumuzu güçlendirmeliyiz. Ticaretle ekonomik gelişmemizi hızlandırmalıyız. Kültürel işbirliğiyle gençlerimiz ortak geleceğe birlikte yürümelidir” dedi. 

BM ihtiyaca cevap vermiyor

Antalya olarak İpek Yolu işbirliğinin gelişmesine mümkün olan her katkıyı yapmaya kararlı olduklarını anlatan Başkan Türel, “Selçuklu döneminde Anadolu’da inşa edilen 11 adet İpek Yolu Kervansarayından ikisi Antalya’da bulunmaktadır. Bizim kültürümüz zaten bir taraftan Akdeniz medeniyetleri mirasıdır, diğer taraftan Orta Asya’dan gelen Yörük-Türkmen kültürüdür. Yani İpek Yolu bizim tarihimizin önemli bir parçasıdır. İpek Yolu tarihte bir dönem şehirlerimizi birleştiren bir yoldu. Bugün ise İpek Yolu bizi gelecekte birleştirecek bir yol olarak yeniden önem kazanmıştır. İpek Yolu ortak tarihimizdi, bundan sonra ortak geleceğimiz olacak. Bildiğiniz gibi sanayi devriminden sonra dünya tarihini Avrupa yazmıştır. 20. Yüzyıl tarihine Amerika Birleşik Devletleri damga vurdu. Günümüzde ise Avrupa’nın ışığı zayıflamakta, Amerika Birleşik Devletleri ticaret kısıtlamalarıyla dünya liderliğini kaybetmektedir. Oysa iklim değişikliği, göçler ve mülteci akımları, küresel finans piyasasının istikrarı, siber güvenlik gibi yeni teknolojik gelişmeler nedeniyle yeni bir küresel işbirliği sisteminin kurulması gereklidir. Mevcut Birleşmiş Milletler sisteminin ihtiyaca cevap vermediği açıktır” şeklinde konuştu.

Kentlerarası diplomasi

Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “İpek Yolu Belediyeler Birliği, Dünya Vatandaşları Örgütü çalışmaları hem şehirlerimizin geleceği hem dünyanın geleceği açısından çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bizler bu çerçevede bir taraftan hükümetlerimiz arasında işbirliğini destekleyeceğiz, diğer taraftan şehirlerimiz arasında işbirliğini geliştireceğiz. Antalya toplantımızda 6E olarak isimlendirdiğimiz Economy (ekonomi), Education (eğitim), Environment (çevre), Ethics (ahlak), Engineering (mühendislik) ve Enjoyment (eğlence) konularını ele alacağız.  Bu konular şehirlerimiz arasında işbirliğini ve İpek Yolu turizmini destekleyecek konular olarak seçilmiştir. Yine ülkelerarası diplomasiyi tamamlayıcı bir unsur olarak önemsediğimiz “Kentler arası diplomasi” konusu da toplantılarımızda önemli bir yer tutacak. Eski İpek Yolu ruhunu yeniden canlandırmak arzusuyla bir araya geldiğimiz bu buluşmada yalnızca ticareti değil, kültürü, sanatı, sporu, sağlığı da konuşacağız. Antalya olarak geçmişten bu yana önemli bir parçası olduğumuz İpek Yolu’nda tarih boyunca sadece ticari ürünler değil, aynı zamanda kültür, sanatı ve dostluk taşınmıştır.  Bu dostluğun bugün yeniden yeşermesi ve güçlenmesi bizlere büyük bir heyecan ve güven vermektedir. Bizler belediye başkanları olarak turizmde, ticaret ve sanayide ortak yatırımlara öncülük edebiliriz. İş insanlarını bir araya getirebiliriz”

Şahin: ‘Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor’

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep olarak biz bu organizasyonun yedincisine 2012 yılında ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak İpek Yolunun tarih boyunca  kardeşliğin, ticaretin, medeniyetin, bilgelerin, gezginlerin ve kralların yolu olduğuna dikkat çekti. Artık kalkınmanın ve demokrasinin yerelde başladığını anlatan Başkan Şahin, “Dünyanın adalete ihtiyacı var. Dünya beşten büyüktür anlayışı için bu yolun güçlenmesi lazım.  Bu yol enerji, kardeşlik, dünya yolu. Bir olmamız, beraber olmamız, kardeş olmamız gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. 

Wolusmaal: Birbirimize yol göstermeliyiz

Afganistan İslam Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Roshaan Wolusmaal da yaptığı konuşmada, “İpek Yolu yüzyıllar boyunca ticaretin güçlenmesi ve aynı zamanda insanların bir araya gelmesi için önemli rol oynadı. Avrupa ve Asya arasındaki köprüyü oluşturmuş Japonya’yı Akdeniz’e bağlayan yol olmuştur. Bu kapsamda birbirimize yol göstermenin tam zamanıdır” dedi.

Karaloğlu: Antalya önemli bir yol

Antalya Valisi Münir Karaloğu İpek Yolu’nun tarih boyunca doğu ile batıyı Asya ile Atlantik’i birbirine bağlayan önemli bir yol olduğun dikkat çekti.

Bakan Ersoy’dan öneri

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da katılımcılara “Büyük bir aile olmayı başarmışsınız” diye seslenerek İpek Yolunun hem ticarete hem sosyo kültürel yapıya ve hepsini içeren turizme katkısının tartışılamayacağını söyledi. Bakan Ersoy şöyle konuştu:  “Bu kapsamda bölgesel yönetimlere büyük görev düşüyor. Onlar ne kadar istekli olursa merkezi hükümeti ikna etmeleri yönlendirmeli kolay oluyor. Sizlerin işbirliği bizleri yönlendirecektir.” Bakan Ersoy, konuşmasında İpek Yolu’na üye ülke başkanlarına bir de öneride bulunarak “Küreselleşen ekonomide yeni kutuplar yaratmak sizlerin istekli, arzulu çalışması ile olur. Özellikle turizmle ilgili güzel bir aile olmuşsunuz. Size önerim buradaki pozitif olumlu aile havasını ortak bir proje geliştirerek kendi şehirlerinize yansıtmalısınız. Şehirleriniz sosyo kültürel yapısını kapsayan ortak müzeler açabilirsiniz kendi şehirlerinizde. O zaman üye ülke halklarını da kaynaştırmış olursunuz. Bütün İpek Yolu zincirini de tanıtmış olursunuz. Tohum atmış olursunuz” ifadelerini kullandı.

3 oturum düzenlenecek

Konuşmaların ardından oturumlara geçildi.  Birinci oturumda Turizm, Küreselleşme ve İngilizce 6E olarak tabir edilen 'ekonomi, eğitim, çevre, etik, mühendislik ve eğlence' konuları ele alındı. 22 Ekimde düzenlenecek ikinci oturumda 'belediye hizmet ve yönetişimi ve 6E', üçüncü oturumda ise 'Şehir İçi diplomasi ve 6E' konuları görüşülecek.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Partili Rumeysa Kadak emekli mi oluyor?
AK Partili Rumeysa Kadak emekli mi oluyor?
Suya atlayıp bir aileyi işte böyle kurtardı! İşte günün kahramanı...
Suya atlayıp bir aileyi işte böyle kurtardı! İşte günün kahramanı...
Fatih Altaylı küfür ettiği polis memurundan böyle özür diledi
Fatih Altaylı küfür ettiği polis memurundan böyle özür diledi
Bakanı Kurum: Yıl sonuna kadar açılacak!
Bakanı Kurum: Yıl sonuna kadar açılacak!
Fenerbahçe'ye büyük şok! Vincent Janssen...
Fenerbahçe'ye büyük şok! Vincent Janssen...
Kıdem tazminatı hesaplama güncellendi yeni formül
Kıdem tazminatı hesaplama güncellendi yeni formül
3600 ek gösterge ne zaman çıkar maaşlara ne zaman yansır?
3600 ek gösterge ne zaman çıkar maaşlara ne zaman yansır?
Beşiktaş'a Avrupa Ligi'ndeki rakibinden büyük şok!
Beşiktaş'a Avrupa Ligi'ndeki rakibinden büyük şok!
Memur mesai ücreti saatlik ne kadar yönetmelik ne diyor?
Memur mesai ücreti saatlik ne kadar yönetmelik ne diyor?
İkisi öldürüldü ikisi kaldı! Ankara'dan özel ekip gitti...
İkisi öldürüldü ikisi kaldı! Ankara'dan özel ekip gitti...