BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  DÜNYA

Ankara'dan Irak Kürtlerine 'barışın' mesajı!

Hafta başında Erbil’e giden Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kürt bölgesindeki siyasi partilerin arasındaki krizi çözmek üzere liderlerle görüştü.

Abone ol

Sinirlioğlu ziyaretinde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yaşanan krizin IŞİD ile mücadelede sorunlara yol açabileceğini liderlere iletti. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Gorran Partisi’nden yetkililerle görüşen Sinirlioğlu, ‘IŞİD tehdidi kapıda, bir an önce barışın, barışmanız için Türkiye de yardıma hazır’ mesajı verdi.

IKBY’nin en güçlü partisi KDP’nin gücünü kırmaya çalışan Gorran ve KYB ile yaşadığı sorunlar sonucu Sülemaniye’de büyük gösteriler düzenlendi, beş kişi hayatını kaybetti.

Ankara, KDP’ye Gorran ve KYB’yi dışlamaması, birlik olmaları için ikna etmesi mesajı veriyor. Gorran ve KYB’ye de kendi içindeki sorunları çözmesi ve KDP’nin önemini anlayıp uzlaşması mesajı iletiliyor. Türkiye’nin bu çabasına İngiltere, Amerika ve Irak merkezi yönetimi de destek veriyor. Çünkü  Irak’ta IŞİD’le savaşan en güçlü askeri güç Peşmerge. Bu ülkeler Kürt bölgesinde yaşanabilecek güvenlik sorununun IŞİD’in ilerlemesine yol açmasından korkuyor.

Peşmerge, Erbil ve Kerkük’te IŞİD’le savaşıyor

Kerkük’ün güneyinde IŞİD’in ilerlemesini engelleyen KYB peşmergesi ve Erbil’in güneyinde, Musul’da IŞİD’le mücadele eden KDP peşmergesi gerektiği durumlarda birbirlerine takviyede bulunuyor. Ankara, bu grupların birbirlerine karşı mücadeleye başlaması halinde IŞİD’in Erbil’e girmesinden ve Musul’a kalıcı olarak yerleşmesinden endişe ediyor.

Musul operasyonuna Türkiye de destek verecek

Al Jazeera’nin bölgeden ulaştığı kaynaklar, Türkiye’nin olası bir Musul operasyonuna havadan destek vereceğini söyledi. Türk Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç de ziyaretin ardından yaptığı basın toplantısında “Terör örgütlerine karşı siyasi iradenin alacağı her türlü tedbir ve karar uygulanır. Bu kararlar çerçevesinde, tüm opsiyonlar da gündeme gelebilir” dedi.

Türkiye’nin Musul operasyonuna destek vermeye hazır ancak bu operasyon için öncelikle bölgedeki Sünni aşiretlerin desteğini almak gerekiyor. Bağdat’taki merkezi hükümet, Sünnilerin beklediği yasaları çıkarma konusunda hızlı adım atmadığı için, Sünnilerle uzlaşma süreci de şimdilik çok yavaş ilerliyor.

IKBY’de başkanlık krizi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin görev süresi bu Ağustos ayında dolmuş, ancak bölgede seçimler yapılamamıştı. Barzani’nin partisi Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Barzani’nin görev süresinin uzatılmasından yanaydı. Ancak İran destekli muhalefet partileri Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kuzey Irak’ta parlamenter sisteme geçilmesini savunan Gorran Haraketi, otoriter olmakla itham ettikleri Barzani’nin görev süresi uzatılsa bile yetkilerinin kısıtlanmasını istiyordu. Soruna Parlamento’da çözüm bulunamamış ve siyasi partilerinin kendi aralarında yapacakları görüşmelerde bir uzlaşmaya varılması kararlaştırılmıştı.

Ancak Ekim ayında Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Gorran Hareketi'nin güçlü olduğu Süleymaniye'de protestolar başladı. Protestolarda şimdiye kadar beş kişi öldü, iki yüze yakın kişi de yaralandı. KDP’nin bazı ofis binalarına yönelik saldırılar düzenlendi.

Gösterilerin arkasında Gorran’ın olduğunu söyleyen KDP, Gorran üyesi IKBY Meclis Başkanı Yusuf Muhammed Sadık’ın Erbil’e girişine izin vermedi. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de hükümette görevli Gorran üyesi 4 bakanı azletti.

KYB içinde de farklı bir mücadele sürüyor. Parti içinde Celal Talabani’nin ardından Behram Salih, Kubat Talabani ve Kosrat Resul arasında güç savaşı yaşanıyor.

Sinirlioğlu 3-4 Kasım’da Erbil’deydi

Salı günü Erbil’e giden Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi  Başkanı Mesut Barzani ile Erbil'de bir araya gelmiş; IKBY Başkanlığı resmi sitesi görüşmenin detaylarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımlamıştı. Açıklamaya göre Sinirlioğlu ile Barzani arasındaki görüşmede Ortadoğu'daki son gelişmeler, Suriye'deki iç savaş ve terörle mücadele konuları ele alındı. İki tarafın da gelişmelere karşı sürekli iletişim halinde olma konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Açıklamada konuşmasına yer verilen Sinirlioğlu'nun Kürt bölgesindeki gelişmeye ve ilerlemeye değinerek, "Türkiye, iyi komşuluk ilişkilerine sahip olduğu Kürdistan bölgesinin kalkınmasından ve ilerlemesinden yanadır. Türkiye, Kürdistan bölgesindeki istikrarı ve güvenliği destekliyor. Ayrıca Kürdistan bölgesi ile olan ilişkilerimizi her açıdan genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Bakan Sinirlioğlu, Başbakan Neçirvan Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berham Salih, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Ciburi ile de görüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
'Hayvansever' Vali yalak açılışı yaptı!
'Hayvansever' Vali yalak açılışı yaptı!
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
KKTC'deki camilerde ezan yasaklandı mı?
KKTC'deki camilerde ezan yasaklandı mı?
Türk jetlerinden PKK kamplarına baskın
Türk jetlerinden PKK kamplarına baskın
ABD'li yetkili IŞİD için Ankara'da!
ABD'li yetkili IŞİD için Ankara'da!
Ertuğrul Özkök'e Soylu'ya hakaretten dava!
Ertuğrul Özkök'e Soylu'ya hakaretten dava!
Gezi davasında gerekçeli karar açıklandı
Gezi davasında gerekçeli karar açıklandı
Akdoğan'dan 'çözümün filmini çekerler' açıklaması!
Akdoğan'dan 'çözümün filmini çekerler' açıklaması!
HDP 42 oy daha bulursa 60. milletvekili tamam!
HDP 42 oy daha bulursa 60. milletvekili tamam!
Demirtaş, canlı bomba iddiasını doğruladı!
Demirtaş, canlı bomba iddiasını doğruladı!