HABER /  GÜNCEL

Ankara'da yakalanan madde nükleer değilmiş!

Ankara'da ele geçirililen ve 70 milyon dolar değerindeki kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan açıklama geldi. Açıklamada nükleer özellikler taşıdığı iddia edilen madde için "Organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır" denildi.

Abone ol

Ankara'da değeri 70 milyon doların üzerinde olduğu belirtilen ve nükleer kaliforniyum olduğu iddia edilen bir madde ele geçirildi. Dün 4 kişinin gözaltına alındığı madde ile ilgili özel cihazlarla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gelen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) uzmanları, maddeyle ilgili ilk incelemelerini tamamladı. Daha sonra bir açıklama yapan kurum, maddenin nükleer bir özellik taşımadığını belirtti.

'ANALİZLER DEVAM EDİYOR'
Duruma ilişkin olarak ilgili emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. Akabinde maddeden alınan numune TAEK’in son teknolojik imkanlarının bulunduğu Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezi'nde detaylı analize tabi tutulmuştur. İlk FTIR analizi sonuçlarına göre ele geçirilen maddenin (poly(sodium 4-styrenesulfonate)) olduğu tespit edilmiştir. Bu madde organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır. Madde ile ilgili detaylı analizlere devam edilmektedir. Kamuoyuna duyurulur."

ÖNCEKİ HABERLER
Şefkat Çetin, Devlet Bahçeli'yi topa tuttu!
ALO 182'yi aramak paralı mı kaç para oldu-2018 tarifesi
Eurodan yeni rekor dolar ne durumda 20 mart fiyatlar
Mete Yarar uyardı oraya yığınak yapacaklar
Görevdeki askerlere FETÖ operasyonu çok sayıda gözaltı var
Bugün 0-14 yaş sokağa çıkma izni var mı 18 yaş altı kaç saat çıkacak?
Yorumlar 6 yorum