BIST 1.205
DOLAR 7,89
EURO 9,28
ALTIN 482,01
HABER /  GÜNCEL

Ankara'da konuşulan PKK planı tasfiye mi edilecek?

Ankara'da hükümet kaynakları son aylarda, yeni bir plandan söz etmeye başladılar. PKK’nın tasfiye edilerek PYD çatısına gireceği, bunun da ABD ve AB ülkelerini ‘terör örgütü PKK ile işbirliği yapan taraf’ olmaktan kurtarma amacı taşıdığı iddia ediliyor.

Abone ol

Bir süreden beri, bazı akademisyenler ve emekli askerlerin dile getirdiği bu iddia, hükümet düzeyinde de değerlendirmeye alındı. Etkili bir bakan, başta ABD olmak üzere batının terör örgütleri YPG ve PYD üzerindeki baskıları azaltmak ve PKK kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak için yeni bir plan peşinde olduklarını dile getirdi.

İlgili bakan şu iddialarda bulundu:

“Orta vadede PKK’nın tasfiyesi tartışılıyor. Bu tasfiyenin, ABD’nin ve Avrupa ülkelerinin yeni projesi olduğu iddiası var. Suriye’de PYD ve YPG’nin güçlendirilmesi, demokratik bir yapı görüntüsü verilebilmesi ve onlara alan açılması adına, PKK isminden kurtulacaklar. İsim değişecek ama işlevlerini bu iki yapının içinde sürdürecek. Böylece, Türkiye’nin itirazlarının azaltılması ve dikkatlerin başka tarafa çevrilmesi sağlanacak.

BAŞBAKAN YILDIRIM: TAKTİK YAPIYORLAR, YERSEN!
Uçakta gazeteciler konuşan Başkan Yıldırım ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Artık orada PKK ismi eskidi, birçok ülkede terör örgütü olarak tanındı. Şimdi bir taktik yapıyorlar: 'Demokratik oluşum’ filan… Yersen! Biz bunları biliyoruz, hangi kılığa girerlerse girsinler bunlar sızma terörist. Bunların Kürtlerle ilgili bir derdi yok. En büyük baskıyı orada yaşayan sivil Kürtlere, Türkmenlere, Araplara ve Ezidilere yapıyorlar. Kadınlara kızlara tasallut ediyorlar, mallarını ellerinden alıyorlar. Genç yaşta çocukları alıyorlar, terörist yapıyorlar. Bunları biz iyi biliyoruz."

IRAK’TAN SONRA SURİYE
PKK’nın terör örgütü olarak tanınmasına rağmen zaman zaman destek verdiği ortaya çıkan batılı ülkeler, bu baskıdan kurtulacak. Yeni oyun planında, PKK, PYD’ye yamanacak.

Sivil siyaset görüntüsü altında, PKK bu yapının silahlı gücü olarak var olmaya devam edecek. Geçmişte Kuzey Irak’ta peşmergelerle yapılan planın benzeri, Suriye sınırında Kürtlerin yerleşmesini sağlamak için planlanıyor. Bu plan, devlet ve hükümet kademelerinde değerlendiriliyor.”

Üç gün önce ABD’nin Türkiye’ye yaptığı, “YPG’nin PKK’ya karşı savaştırılması” önerisi de hükümet cephesinde, benzer planın bir parçası olarak nitelendiriliyor. PKK’nın, YPG-PYD çatısı altına girerek görünmez olmasının, ‘PKK’nın gömlek değiştirmesi’nden başka bir anlam taşımadığı dile getiriliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yola çıkmayın uyarısı! 86 kişi mahsur kaldı
Erdoğan denetledi! Kanal İstanbul'dan sonra en büyük 2.proje
Van'da okullar tatil mi 19 Şubat valilik kararı
Bitlis'te okullar tatil mi 19 Şubat valilik kararı
Hakkari'de okullar tatil mi 19 Şubat valilik kararı
ÜTS uygulamasını indir ürünün gerçek mi öğren! Ürün Takip Sistemi uygulaması
Yorumlar 3 yorum