BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Anayasa Mahkemesi'nden flaş başörtüsü kararı tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), başörtüsü yasağından dolayı devam edemediği üniversitesinden ilişiği kesilen ve aldığı bursları iade etmek zorunda kalan öğrenciye, 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Abone ol

BAŞÖRTÜSÜ yasağından dolayı üniversitesinden ilişiği kesilen öğrencinin, aldığı bursları iade etmek zorunda kalmasının din özgürlüğü ve eğitim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda karar çıktı. Yüksek Mahkeme, yaşananların din özgürlüğünün ve eğitim hakkının engellenmesi olduğuna hükmedip, öğrenciye 20 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ... Resmi Gazete’de yayımlanan 32 sayfalık AYM kararına göre; 2004 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne devam eden başvurucu, bu yıldan sonra üniversite kapısında başını açmak zorunda kalması nedeniyle oluşan devamsızlık sorunuyla üniversiteden atıldı. Daha sonra “Af Kanunu”ndan yararlanan başvurucu, 2012 yılında üniversiteden mezun oldu.

MEB 4 BİN 972 İRALIK BURSU GERİ İSTEDİ... MEB tarafından, başvurucuya aldığı bursla ilgili taahhüt yerine getirilmediği gerekçesiyle 4 bin 972 Türk lirasının geri ödenmesi gerektiği bildirildi. Bursun geri istenmesi işlemine karşı açılan dava İstanbul 1. İdare Mahkemesince iptal edildi. Başvurucu, 2 Ocak 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

ÜNİVERSİTENİN İDDİALARINI GAZETE KÜPÜRLERİYE YALANLADI... Başvurucunun, 2000 yılında üniversiteye kayıt yaptırdığı, 2004 yılından itibaren başörtülü öğrencilerin derslere alınmaması nedeniyle oluşan devamsızlıktan okuldan atıldığı iddialarına karşı üniversiteden verilen cevapta, şahsın, 2004-2007 yılları arasında başörtülü öğrencilerin ders ve sınavlara alınmaması nedeniyle öğrenimine devam edemediğine dair iddiası geçerli olmadığı aktarıldı.

Üniversite yetkili kurulları tarafından başörtüsüne dair bir karar alınmadığı ve bu yönde de bir uygulamanın yapılmadığının aktarıldığı cevapta, o yılda aynı fakültede eğitim gören hiçbir öğrencinin kılık kıyafet yönünden bir devamsızlık sorununun olmadığı kaydedildi. Başvurucu, üniversitenin beyanları üzerine verdiği cevapta; okulun iddialarının kesinlikle doğru olmadığını belirterek, 2000 yıllarda söz konusu okulda başörtüsü yasağının uygulandığı yönünde gazete nüshalarını delil olarak sundu.

20 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE?.. AYM’nin 22 Kasım 2018 tarihinde yaptığı toplantıda incelenen başvuru hakkında; din özgürlüğünün ve eğitim hakkının ihlal edildiğine, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin İstanbul Bölge İdare Mahkemesine gönderilmesine, başvurucuya 20 bin Türk lirası manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
İtalyan Ludovic Fattizzo kimdir Tuğba Özay eski kocası mesleği ne?
Nişantaşı'nda 'doktorların insanlığı ölmüş' dedirten olay
Esenyurt'ta yol çöktü servis içine düştü yaralılar var
Tuğba Özay kaç yaşında aslen nereli eski kocası kimdir evlendi bile!
Hamile eşinden Doğuş Balbay'a sürpriz
Sevda Erginci kaç yaşında boyu kaç santim sevgilisi kim?
Beşiktaş'ta toprak kayması maddi hasar meydana geldi
Ege Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem
3 milyon vergi borçlusuna ocak ayına kadar süre
Sevda Erginci sevgilisi kim ilk kez yakalandı Yılmaz Kunt gerçek çıktı!
Yorumlar 9 yorum