BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Altın klozetin perde arkasını Vali anlattı

'Altın klozet' tartışmasının odağındaki isim Hatay Valisi Ercan Topaca önemli açıklamalar yaptı.

Abone ol

Hatay Valisi Ercan Topaca olayın yanlış anlaşılma olduğunu ve bunu anlatmak için Kılıçdaroğlu’nu aradığını, ulaşamadığını söyledi.

Milliyet Gazetesi'nden Abdullah Karakuş'a konuşan Topaca, tartışmanın nasıl başladığını ve gelişmeleri anlattı.

Tartışma, Vali Topaca’nın 4 yıl önce Kocaeli Valisi iken makamında yaptırdığı onarımla başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde basında Topaca’nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet yaptırdığı iddia edilmiş, CHP lideri Kılıçdaroğlu da mitinglerinde, “Bu beyler altın klozetin hesabını verecek” demişti.

''KILIÇDAROĞLU'NU ARADIM AMA ULAŞAMADIM''

Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerinin ardından Vali Topaca, “bir yanlış anlama var” demek için Kılıçdaroğlu’nu aramış. Koruma müdürüyle konuşan ve Kılıçdaroğlu’nun kendisini aramasını isteyen Topaca, “Altın klozet hadisesi yanlıştır, böyle bir şey yoktur. Valilik makamındaki klozet bir defa sarı değil beyazdır. Kendisini bilgilendirmek istiyorum” demiş. Ama Kılıçdaroğlu dönmemiş.

''ÜRÜNÜN RENGİNİ ANLATMAK İÇİN ALTIN SARISI DENMİŞ''

Topaca, 8 malzeme için 2011’de 2 bin 811 lira ödendiğini söyledi ve “Bunlar altın olsaydı ne kadar öderdiniz herkes bilir. Devlette tuvalete kullanılacak malzemelerde altın diye bir kalem yok, olamaz. Hukuken de ödenmesi mümkün değil. İhale öncesi hazırlık tablosu var. Burada ürünler tanımlanmış. Orada ürünün rengini anlatmak için ‘altın sarısı’ denilmiş. Bu altın olduğu için değil rengi tanımlamak için. Bütün kataloglarda da böyle tanımlanır. Bunlar altın değildir. Bunlar kromdur, üstündeki sarılık boyadır. Asıl renkleri bakıra yakın bir renktir” dedi.

''ÜZÜLDÜM, YADIRGADIM''

Konunun o dönemde Sayıştay Denetçileri ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından denetlendiğini belirten Topaca, seçim sonrası dava açacağını söyledi. Topaca, “Üzüldüm. Teyit edilmeden binlerce kişinin önünde söylenmemeliydi. Bunu yadırgadım. Seçim ortamında savunmasız kaldım, kendimi savunamadım” ifadelerini kullandı.

DAVAYI KAZANIRSA AYNI MALZEMELERLE BİR OKULUN TUVALETİNİ DÖŞETECEK

2015 fiyatlarıyla aynı malzemeleri 3 bin liraya aldığını belirten Topaca, “Fırtına kopartılan, ülke gündemini meşgul eden altın olduğu iddia edilen malzemelerin fiyatı bu. Bu kadar malzeme altın olabilir mi bu fiyata. Mümkün değil” dedi.

Davaları kazanırsa parasını ne yapacağını da anlatan Topaca, “Aynı malzemelerden Kocaeli’nde bir okulun tuvaletine döşeteceğim” diyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TOPACA'YA: HEMEN DAVA AÇ

Vali Topaca, önceki gün Hatay’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuyu görüştü. Hatay’dan İskenderun’a geçerken helikopter sohbetinde konu başlıklarından biri de altın klozet tartışmasıymış. Topaca, seçim sonrası dava açacağını söyleyince Cumhurbaşkanı

''SENİNKİLER SARIYMIŞ''

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdiği helikopter sohbetinde Topaca’ya espri de yapmış: “Seninkiler sarıymış bizde sarı da yok.”

ÖNCEKİ HABERLER
HDP seçim aracına silahlı saldırı: 1 ölü!
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na takma ad
Apple'dan Facebook ve Google'a eleştiri
Arınç'tan Fuat Avni'nin iddiasına cevap!
4 Haziran İngiltere basın özeti
Esra Tokelli evli mi eşi kimdir Esra Tokelli oğlu kaç yaşında?
Yorumlar 78 yorum