BIST 2.391
DOLAR 15,63
EURO 16,36
ALTIN 916,65
HABER /  GÜNCEL

Almanya seçim sonuçları Merkel'e meçhul seçmen şoku!

ALMANYA seçim sonuçları Angela Merkel açısından tam bir hüsran oldu. Merkel seçimden zaferle de çıksa koalisyon için şartları çok ağır. Öte yandan Almanya seçim sonuçları için yayınlanan anketler meşhul seçmenler nedeniyle çakıldı.

Abone ol

ALMANYA seçim sonuçları netleşti. Almanya seçimlerinin sürprizi meçhul seçmen oldu. Almanya seçim sonuçlarını tamamen değiştiren meşhul seçmenler kamuoyu araştırma şirketlerini bir kez daha cezalandırdı. Siyasi atmosferin analizini yapanlar, Angela Merkel'i yüzde 40'a yakın bir noktada konumlandırıyordu. Ancak seçimin sonunda Hristiyan Birlik partileri (CDS/CSU) 1949 yılından bu yana en kötü sonuçlarından birini aldı. Merkel'in seçimden sonra yaptığı "Bize karşı hükümet kurulamaz" açıklaması ise neredeyse inatçı bir tutumun göstergesi gibi. Seçimin asıl kazananı olarak gösterilen AfD'nin başı adayı Gauland'tan Merkel hükümetini "avlamakla" tehdit etti bile.

KABUS GİBİ ZAFER!

Alman gazeteleri, dün ülkede düzenlenen genel seçimin sonucunu "acı zafer" ve "tarihi kayıp'' gibi başlıklarla verdi. Almanya'nın en güçlü gazetelerinden Bild, ''Başbakan'ın kabus gibi zaferi'' manşetini attı. Süddeutsche Zeitung ise "Birlik partileri ve Sosyal Demokratlar için tarihi kayıp" manşetiyle çıktı. Die Welt gazetesi ise ''Birlik partileri güçlü kayıpta, SPD rekor düşüşte, AfD ise 3. büyük güç'' başlığını kullandı.

Hristiyan Birlik partileri seçmenlerini özellikle Hür Demokrat Parti'ye (FDP) kaptırdı; ancak Birlik partilerinden Almanya için Alternatif'e (AfD) kayanlar da oldu.

Seçim sonuçları Hristiyan Birlik partilerinin özellikle genç seçmenleri mobilize etmeyi başaramadığını gösteriyor. Birlik partilerinin çöküşünde Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) Bavyera eyaletinde elde ettiği kötü sonuç da etkili oldu. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), 2013 seçimlerine kıyasla yüzde 10'dan fazla oy kaybetti ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, seçim sonrası yaptığı açıklamada partisinin sağa kayacağı mesajı verdi.

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) rekor seviyedeki oy kaybı Angela Merkel'in elindeki koalisyon seçeneklerinden birini aldı. Nitekim ilk sonuçların açıklanmasından kısa bir süre sonra SPD'nin önde gelen üyeleri, büyük koalisyona devam edilmeyeceği mesajı verdi.

JAMAIKA KOALİSYONU GELİYOR

Aritmetik açıdan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller'den oluşan üçlü Jamaika koalisyonunun kurulması olası. Berlin açısından böyle bir koalisyon öncelikli görünüyor. Ancak kesin olan şu: Müzakereler zorlu ve uzun geçecek. Zira FDP ve Yeşiller uzun süredir birbirinden hoşlanmıyor.

Yeni parlamentoda altı yıldan daha uzun bir süredir ilk kez altı parti temsil ediliyor. İki büyük parti Hristiyan Birlik ve SPD'nin ağır oy kaybına uğradığı seçimlerde diğer dört parti oy oranlarını artırdı. Yüzde 13'ten fazla oy oranına ulaşan AfD mecliste üçüncü büyük güç oldu. Hür Demokrat Parti'nin iki haneli oy oranına ulaşmış olması da dört yıllık ayrılıktan sonra bir başarı niteliğinde.

Sol Parti yüzde 9 oy oranıyla seçim hedefine ulaştı ve oy oranını da bir nebze artırdı; Yeşiller ise kendilerinin bile tahmin etmediği oy oranına ulaştı. Ancak diğer üç küçük partinin tümü AfD'nin gerisinde kaldı.

HAYAL KIRIKLIĞI

Toplamda Hristiyan Birlik partileri ve SPD yüzde 14 dolayında oy kaybetti. Seçime katılım oranı ise 2013 seçimlerine kıyasla yüzde 4'lük bir artış göstererek yüzde 75'e yükseldi; yani seçmenler ciddi bir uyarıda bulundu.

İki büyük kitle partisinin siyasetin merkezinde yer aldığı zamanlar artık geride kalmışa benziyor. Büyük koalisyonlar merkeze uzak partileri güçlendiriyor. AfD'nin başarısı bunun bir göstergesi. 1987 yılında Hristiyan Birlik partileri ile SPD'ye verilen oyların toplamı yüzde 81 dolayındaydı, şu anda yüzde 54 civarında.

İlk yapılan değerlendirmelerde SPD, Merkel'e karşı varlık göstermemekle eleştiriliyor. SPD ayrıca güçlü bir profil çizememiş olmakla da suçlanıyor. Sosyal Demokratların küçük ortak olduğu büyük koalisyonlar SPD'ye hiçbir zaman iyi gelmedi. SPD bu tür ortaklıklardan sonra genellikle oy kaybına uğradı. SPD şimdi yeniden muhalefete geri dönmek istiyor.

Ekonomik canlılık ve düşük işsizlik oranlarına karşın büyük koalisyonun seçmen tarafından cezalandırılmış olması diğer alanlardaki memnuniyetsizliği ortaya koyuyor. Mülteciler konusunda izlenen politika ve emeklilik politikası da memnuniyetsizliğin diğer bir nedeni.

MERKEL'E İLK TEHDİT

AfD, hemen hemen bütün eyalet parlamentolarına girdikten sonra şimdi Federal Meclis'te. Almanya'nın doğusunda oy oranını yüzde 22'ye çıkaran AfD ikinci parti oldu. Doğu Almanya'daki erkekler içinde ise birinci parti. AfD seçmenlerinin neredeyse yüzde 60'ı diğer partileri protesto etmek için bu partiyi seçtiğini söylüyor. AfD'yi politikaları kendilerini ikna ettiği seçenler ise azınlıkta.

Liste başı adayı Gauland, yeni Merkel hükümetini "avlamakla" tehdit etti bile.

ÖNCEKİ HABERLER
Referandum başladı! İşte doların ilk tepkisi
Referandum başladı! İşte doların ilk tepkisi
Ateşböceği 13.yeni bölüm fragmanı final mi yapacak?
Ateşböceği 13.yeni bölüm fragmanı final mi yapacak?
Trump 3 ülkeyi daha kara listeye aldı
Trump 3 ülkeyi daha kara listeye aldı
 Barzani'ye bu evde ne söz verildi Irak'ta sır toplantı
Barzani'ye bu evde ne söz verildi Irak'ta sır toplantı
Yeni Gelin 18.yeni bölüm fragmanı görücü gelenlere şoke olacaksınız
Yeni Gelin 18.yeni bölüm fragmanı görücü gelenlere şoke olacaksınız
1926 Ankara antlaşması tam metni Musul ve Kerkük'e girebilir mi?
1926 Ankara antlaşması tam metni Musul ve Kerkük'e girebilir mi?
Son dakika! Türk jetleri havalandı Irak'ta 3 yeri vurdu
Son dakika! Türk jetleri havalandı Irak'ta 3 yeri vurdu
Kürt referandumunda savaş çıkaracak iller listesi!
Kürt referandumunda savaş çıkaracak iller listesi!
Yeni Gelin 17.son bölüm neler oldu yeni fragman yayınlandı mı?
Yeni Gelin 17.son bölüm neler oldu yeni fragman yayınlandı mı?
Türkiye'den savaş uyarılı son dakika Kürt referandumu açıklaması
Türkiye'den savaş uyarılı son dakika Kürt referandumu açıklaması