BIST 2.042
DOLAR 13,40
EURO 15,20
ALTIN 793,39
HABER /  GÜNCEL

Alman Die Welt muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı

Alman Die Welt gazetesi Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alman Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in serbest bırakıldığını duyurdu. Merkel kararın ardından ilk kez konuştu. Deniz Yücel cezaevinden çıkarken elindeki maydanoslar dikkat çekti.

Abone ol

Almanya ile Türkiye arasında gerginliğe neden olan Alman Die Welt muhabiri Deniz Yücel serbes bırakıldı. Son dakika gelişmesini Die Welt gazetesi duyurdu. Deniz Yücel hakkında savcılıkça 18 yıl hapis istemiyle iddianeme hazırlandığı ve iddianameyi kabul eden mahkemenin tahliye kararı verdiği öğrenildi.

Reuters haber ajansı Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın tahliye haberini doğruladığını açıkladı. Haberi avukatı Veysel Ok “Ve nihayet müvekkilim Deniz Yücel hakkında tahliye kararı çıktı” mesajıyla duyurdu.

Angela Merkel, Deniz Yücel kararıyla ilgili konuştu. Merkel ''Deniz Yücel'in serbest bırakılamsından memnunum'' dedi.

18 YIL HAPİS İSTEMİYLE İDDİANAME HAZIRLANDI: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Yücel hakkında 18 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığı, iddianameyi kabul eden İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Yücel'in tahliyesine karar verdiği öğrenildi..

HANGİ SUÇLAMALAR YAPILDI?: İstanbul Başsavcılığı'nca, hazırlanan iddianamede, Yücel'in "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

DENİZ YÜCEL'İN ELİNDEKİ MAYDANOZUN SIRRI

Eşine sarılan Deniz Yücel'in elindeki maydonoz demeti de dikkat çekti. Tutuklu bulunduğu dönemde muhabiri olduğu Die Welt'te yayımlanan mektubunda şöyle demişti:

"Hapishane bakkalına haftalık siparişlerimi verirken düzenli yeşil şeyler ısmarlıyorum: Bana ağaçları hatırlatan dereotu ve Dilek’i hatırlatan maydanoz. (Beraber çıktığımız ilk tatilde plaj çantamızda o kadar fazla maydanoz vardı ki, Dilek onları "aşkımızın ağacı" ilan etmişti.) Bu bitkileri, vazo yerine ikame ettiğim, kesilmiş kola şişelerinin içine koyuyorum. Bir defada çok fazla demet olmadığı zaman gardiyanlar bir şey demiyor. Bitkilerin kök salmaması koşuluyla bu yasak da değil. Dereotuyla maydanoz işi o noktaya vardıramıyorlar zaten, en azından ben onları sararıp solmaktan kurtarmayı henüz başaramadım"

ALMANYA'DAN İLK TEPKİ: Alman Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer, Türkiye’de tutuklu bulunan “Die Welt” gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tahliye edilmesi konusunda herkesin çaba harcadığını söyledi. Yücel'in tahliye edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Demmer, bu konunun kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

"TÜRK ADALETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ": Basın toplantısına katılan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Rainer Breul da Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in bu konuda geçen haftalarda yoğun çabaları olduğuna hatırlatarak, Yücel'in serbest bırakılmasını olumlu karşıladıklarını kaydetti.

"Türk adaletine teşekkür ederiz." diyen Breul, bu konuda henüz ayrıntılı bilgilere sahip olmadıkları için daha fazla açıklama yapamayacağını kaydetti.

"GİZLİ ANLAŞMA İDDİASI DOĞRU DEĞİL": Bir gazetecinin "Yücel'in serbest bırakılması karşılığında Alman hükümetinin Türkiye'ye verilen Leopard tipi tankların modernleştirileceği vaadinde bulunup bulunmadığı" şeklindeki soruyu da kesin bir dille reddeden Breul, Yücel'in serbest bırakılması konusunda Türk hükümeti ile hiçbir gizli anlaşmanın yapılmadığını söyledi.

BAŞBAKAN YILDIRIM NE DEMİŞTİ?: Başbakan Binali Yıldırım, dün "Die Welt" gazetesi muhabiri Deniz Yücel konusuna değinerek, şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak." Merkel ise "Deniz Yücel davası bizim için önemli" demişti.

FETÖ VE PKK PROPAGANDASI YAPTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Deniz Yücel'in, Die Welt gazetesinde yazdığı bazı yazılarında, silahlı terör örgütleri FETÖ ve PKK'nın propagandasını yaptığı, halkın bir kesimini diğer bir kesimine karşı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, PKK, DHKP/C, MLKP, El Kaide, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerinin eylemleri anlatıldı.

Özellikle 17/25 Aralık 2013'ten sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin düzenine ve bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin sistematik bir şekilde arttığı vurgulanan iddianamede, son birkaç yıllık süreçte terör örgütlerinin her birinin, ayrı ideoloji ve yapılanmada olmasına rağmen adeta birbirleriyle iş birliğinde gibi hareket ederek terörize faaliyet içerisine girdikleri belirtildi. İddianamede, buradaki amacın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yıpratmak, yok etmek, zayıf düşürmek olduğuna dikkati çekildi.

İddianamede, Deniz Yücel ve hakkında soruşturma dosyası ayrılan diğer şüphelilere ilişkin soruşturma kapsamında, Yücel'in, Almanya'da yayın yapan Die Welt'te yazdığı bazı Almanca yazıların tercüme edildiği belirtildi.

DENİZ YÜCEL NEDEN TUTUKLANDI?: Gazeteci Deniz Yücel geçen yıl 14 Şubat'ta İstanbul'da kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat'ta da 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi'nde tutulan Yücel hakkında henüz iddianame hazırlanmadı. Almanya, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için Yücel'de dahil olmak üzere Türkiye'de siyasi gerekçelerle tutuklu bulunan altı Alman vatandaşının serbest bırakılmasını talep ediyor. Yücel'in Türk ve Alman vatandaşlığı bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
2018 AGİ tablosu kim ne kadar alacak son rakamlar
2018 AGİ tablosu kim ne kadar alacak son rakamlar
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Atina'dan Türkiye'ye küstah tehdit! Bu tekrarlanırsa...
Atina'dan Türkiye'ye küstah tehdit! Bu tekrarlanırsa...
Türkiye'nin yerli otomobili için tarih verildi! 3 model...
Türkiye'nin yerli otomobili için tarih verildi! 3 model...
Ahmet Altan kimdir FETÖ'den ne kadar ceza aldı?
Ahmet Altan kimdir FETÖ'den ne kadar ceza aldı?
Ahmet Altan-Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak için karar ne?
Ahmet Altan-Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak için karar ne?
Soy ağacı öğrenme bilgi paylaşımı yapanları bekleyen tehlike
Soy ağacı öğrenme bilgi paylaşımı yapanları bekleyen tehlike
Erdoğan'ın başdanışmanı müjdeyi verdi! Düşecek
Erdoğan'ın başdanışmanı müjdeyi verdi! Düşecek
Katar'dan Suudi Arabistan'a büyük şok! Çekildi
Katar'dan Suudi Arabistan'a büyük şok! Çekildi
Soyağacını öğrenip paylaşanlar yandı! Nedeni ise...
Soyağacını öğrenip paylaşanlar yandı! Nedeni ise...