BIST 1.034
DOLAR 7,26
EURO 8,61
ALTIN 481,87
HABER /  EKONOMİ

Alman devi iflas bayrağını çekti

Alman havayolu şirketi Air Berlin, iflas başvurusunda bulundu.

Abone ol

ALMANYA’nın en büyük ikinci havayolu şirketi Air Berlin’den yapılan açıklamada, şirketin bugün yeniden yapılanma sürecine devam etmek için şirket içerisinde iflas başvurusu işlemlerini başlattığı bildirildi.

Federal Alman hükumetinin, Lufthansa’nın ve diğer ortakların yeniden yapılanma çalışmalarında Air Berlin'i desteklediğine işaret edilen açıklamada, “Federal hükumet, uzun vadede uçuş operasyonlarını sürdürmek için Air Berlin'e köprü kredisi ile destek veriyor” denildi.

Açıklamada bugünkü duyurunun arka planında, Etihad'ın Air Berlin'e maddi destek sağlamayı artık istemediğini bildirmesinin yattığı kaydedildi. 

Air Berlin ve NIKI tarafından işletilen tüm uçuşların planlandığı gibi devam edeceği aktarılan açıklamada, uçuş programının değişmeyeceği ve rezervasyonların geçerliliğini koruyacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca “Lufthansa ve diğer ortaklarla Air Berlin'deki iş birimlerini satın alma konusundaki görüşmeler çok ileri ve oldukça umut vericidir. Bu görüşmeler kısa süre içinde sonuçlanabilir” ifadelerine yer verildi.

BIKMADAN ÇALIŞIYORUZ

Air Berlin Üst Yöneticisi (CEO) Thomas Winkelmann, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Durum göz önüne alındığında, şirket, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için mümkün olan en iyi sonuca ulaşmak için bıkmadan çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, 2008 yılından bu yana düzenli olarak zarar eden şirket, yalnızca 2012 yılında kar açıklamıştı. Şirket geçen yıl ise 780 milyon avrodan fazla zarar bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Maden suyunun faydaları neler? Çoğu neye zarar
Para dolu çantayı karakola teslim eden kişiye müjde
Sigara bağımlılığının suçlusu biz değiliz ilk insanlar
Kadınlarda cinsel arzuyu artıran viagra gibi ilaç var mı?
Bal üretiminde son 20 yılın en verimli dönemi
65 yaş seyahat izni kısıtlaması kalktı mı şartları neler?
Yorumlar