YAZARLAR

Allah ile alay edene prim veren Müslüman ülke..!

Allah ile alay eden, dini değerlere dil uzatan bir klip 80 milyonun üzerinde bir izlenme oranına sahip!

Mustafa Sabri Beşermsbeser@internethaber.com

Derdim olsun                                                                           Kadehlerdolsun                                                                               Benkaybederken Azrail seyre dursun                                       Dinliyorsun, görmüyorsun                                                             Kurban ederler kimlerle geziyorsun.

Kaç cehennem söndü içimde bilmiyorum                                        Deli sanıyorlar                                                                                Beni arıyorlar                                                                            Görenler var mı?

Düşen bu yaprağım gençliğimin rüyasıymış                                   Kâğıdayaza yaza                                                                       Hasretim beyaza                                                                          Kararı vermişim ben ellerimse kanlıymış                                            Tanrı vurdu saza                                                                      Ölmeden mezara

Yukarıdaki şarkının sözleri son zamanların yenifenomeni Reynmen’e ait…

Normalde bu olaya güler geçerdim. Hatta hiçgülmezdim, farkında bile olmazdım. Zaten derdimReynmen’le değil. Beni üzen ve rencideeden şey yukarıdaki şarkı sözlerine çekilen klipinulaşmış olduğu izlenme rakamları…

Normal şartlar altında bu klipin yüzde 99’u Müslümanolan bir ülkede dinlenmemesi lazım. Bilinçli birMüslüman’ın bu şarkı sözlerine ve klipine karşıbilinçli ve şuurlu bir duruş sergilemesi gerekir.Olay demokratik kriterler içerisinde protesto edilmeli ve ilgilikurumların göreve davet edilmesi, yetkili kurulların daolaya zamanında müdahale etmesi gerekirdi.

Ama heyhat, bunların hiçbirisinin olmadığı gibi bu şarkı sözleriiçin çekilmiş klipin ulaştığı izlenme rakamları dehşetverici boyutlarda. Nüfusu 80 kusur milyon olan ve yüzde99’u Müslüman olan bir ülkede söz konusu klipin izlenme sayısı şusatırların yazıldığı sıralarda 80 milyonu aşmıştı.

Hal böyle olunca Müslümanların düştüğü duruma gülmekiçin sırada bekleyenlerde sözüm ona röportaj ile bu durumu üstsıralara taşıdılar. Bu reaksiyonları göstermeleri maalesefAleyna Tilki denilen proje çalışmasında ki gibibir durumun tezahürü olduğunu ispatlarderecesinde.

Evet yanlış okumadınız Nüfus cüzdanında dini “İslam”yazan 80 milyonluk ülkede dini değerlerleve en önemlisi Allah ile alay etme cüretini gösteren birklipin izlenme oranı 80 milyonun üzerinde…

Sizin de vicdanınızı sızladı değil mi?Sızlamalı…

Bu rakam bizim din eğitimi adına yaptığımız yanlışlarınbir tokat gibi çarpmasıdır adeta. Hem de ne tokat…Tabii ki anlayana…

Din eğitimi derken de sadece okullarda devletin verdiğieğitimi kastetmiyorum. Bu ifadenin içine ailedenbaşlayıp okula kadar uzanan din eğitimi dâhildir.

Yani masum değiliz hiçbirimiz.

Özellikle son 15 yılda Müslümanların elindeki imkânlarkıyas kabul edilemeyecek kadar arttı. Paraysa para,servetse servet, imkânsa imkân, binaysa bina…

Her türlü eğitim programını, semineri verebilecekimkanlara sahibiz. Memlekette İmam Hatip Okulusayısı hiçbir zaman olamadığı kadar fazla. Her sokaktacami, yüzbinlerce imam, hatip, vaiz, müezzin, din adamı var.Var oğlu var…

Hayatımızda pranga görevi üstlenen sosyal medyamecrası ile ilgili bu kadar “var oğluvar” iken etkili ve verimli kullanım bilincinin depaylaşıma sunulması gerekir.

“Ahmanson-Lovelace” beyin görüntüleme merkezindeyapılan araştırmada gençlerin ve yetişkinlerin paylaşım ve videositelerinde sosyal ağa takıldıkları her zaman dilimini fonksiyonelgörüntüleme cihazı (fMRI) ile beyin hareketleriincelemiş. Ve sonuç olarak beyinlerin verdiğitepkinin, çikolata yerken verdiği tepkiye benzediği ortayaçıkmış.

Çocuklara, gençlere ve dahi yetişkinlere yönelikbilinçlendirme çalışmaları artık elzemdir. Bu kadar yoğundüzeyde yaşama sadece eğlence ve çikolatalezzetinden bakmak hamakat sınırlarını zorlamaktır.

Her şey ama her şey var İslami kesimin elinde.İktidar bizde, güç bizde, imkânlar bizde… Engelolan yok, daha doğrusu olabilecek yok…

Ama gelin görün ki manzara ortada: Allah ile alay eden,dini değerlere dil uzatan bir klip 80 milyonun üzerinde bir izlenmeoranına sahip!

Ortaöğretim okullarının koridorlarıdahi çocukların dilinden şirk kokan bu şarkınınsözleri ile çınlıyor. En azından Milli Eğitim BakanlığıOkul yönetimlerine yönelik bir bildiri tarzında uyarıyapabilir.

Bu kadar toplumun ve gençlerin gerçeklerine uzak iktidaryöneticileri millet ve ümmet üzerinde muktedir olabilirmi?

Tabii ki bu densizliği yapan kişi pir-ü pak, süttençıkmış ak kaşık değil. Yediği halt, ettiği laf hoşgörülecek bir şey değil. Ama onlara bu cesareti veren deyine biziz.

Biz onları dinlemesek, izlemesek, hoş görmesek, gereklitepkimizi verebilsek ne böyle bir klip çekmeye yeltenirler ne deböyle bir had bilmezlik yapabilirler.

Başımızı ellerimizin arasına alıp kara kara düşünmenin vaktigeldi de geçiyor bile…

twitter.com/msbeser

facebook.com/msbeser
Yorumlar19 yorum