HABER /  GÜNCEL

Ali Yazıcı kimdir başyaver Fuat Avni mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başyaveri Ali Yazıcı da cemaatçi çıktı. Darbe girişiminden gözaltına alınan Yazıcı kimdir? Fuat Avni'lerden biri o deniliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Ali Yazıcı gözaltına alında. Darbe girişimine karışan başyaver kimdir? Cemaate mi mensup Fuat Avni'lerden biri de o mu? İşte başyaver Ali Yazıcı hakkındaki bilgiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine önerilen üç isim arasında seçtiği Albay Ali Yazıcı, darbe girişiminde darbecilerin yanında yer aldı.

ali yazıcı kimdir başyaverDarbe girişiminin başlatıldığı gün olan 15 Temmuz'da Marmaris'te değil, Ankara'da bulunan Cumhurbaşkanı yaverinin, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'yı kaçırdığı iddia edildi. Albay Ali Yazıcı'nın darbe gecesinde Cumhurbaşkanı'nın koruma ekibinden uçuş koordinatlarını istemesi ile hain plan deşifre oldu. 

ALİ YAZICI KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaveri Topçu Kurmay Albay Ali Yazıcı 12 Ağustos 2015 tarihinde bu göreve başlamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 12 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, görevi Kurmay Albay Ali Yazıcı'ya devretmişti.

Cumhurbaşkanlığında 29. Başyaver olarak 3 yıllık görevini tamamlayan Albay Bekir Furkan Özdaban'ın yerine, Kurmay Albay Ali Yazıcı atanmıştı. Yazıcı, bu göreve gelmeden önce Sofya'da Askerî Ataşe olarak görev yapıyordu.

BAŞYAVER FUAT AVNİ Mİ?

Başyaver Ali Yazıcı cemaat darbecilerinden çıkınca Fuat Avni o mu soruları gündeme geldi. Bilindiği gibi Fuat Avni köşkte ne oluyorsa yazıyordu. Bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok yakın olan birinin Fuat Avni olabileceği tahminlerine yolaçmıştı. Başyaver cemaatçi çıkınca da "Fuat avnilerden biri yakalandı' yorumları geldi.

BAŞYAVER ALİ KILIÇ'IN ERDOĞAN PLANI

Kanlı darbe girişimi gecesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris'teydi. Erdoğan Paralel Çete'nin darbe girişimini Grand Yazıcı Turban Otel'de öğrendi. Otelin hedef alınacağı şüphesi üzerine Cumhurbaşkanı Ankara'ya gitmek için harekete geçti. Ancak 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın "Ankara güvenli değil, Beştepe'yi sardılar. Biz sizi İstanbul'da koruruz" uyarısı üzerine kararını değiştirdi.

İKİZ UÇAK TAKTİĞİ

Ankara'da bulunan Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı ise Cumhurbaşkanlığı koruma ekibini arayarak TC ATA uçağının uçuş koordinatlarını sordu. Albay Ali Yazıcı'nın bu talebi Erdoğan'ın koruma ekibinde şüphelere neden oldu. Bunun üzerine THY'den Dalaman Havalimanı'nda 2 uçağın daha hazır edilmesi istendi. Yavere de rotanın belli olmadığı bilgisi verildi.

HAİN ALBAY YAZICI DÜN GÖZALTINA ALINDI

Erdoğan ve beraberindekileri İstanbul'a getirecek TC ATA, yolcu uçağı kodu "THY8456" ile havalandı. Erdoğan'ın uçağının havalandığının belli olmaması için diğer iki yolcu uçağı da peş peşe kalktı. TC ATA rotası boyunca tüm radarlarda THY uçağı olarak göründü. Atatürk Havaalanı'na yaklaştığında ise darbecilerin iki F16'sı Erdoğan'ın uçağını taciz etti. Eskişehir 1. Ana Jet Üst Komutanlığı'ndan havalanan 2 F16 devreye girerek hainlerin uçaklarını kovaladı. Suikast girişimini atlatan Erdoğan'ın uçağı da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Hain Albay Ali Yazıcı ise dün gözaltına alındı.

 ERDOĞAN'DAN PİLOTA 'IŞIKSIZ İN' TALİMATI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe günü Dalaman'dan İstanbul'a uçakla gelirken pilota verdiği talimatı anlattı: "Kulede bu ihanet çetesi hakim. Havada da onların hakimiyeti var. Cumhurbaşkanımızın bulunduğu yeri bombalamak için harekete geçtiğine dair bilgiler var. Pilotu çağırıp soruyor, 'Kendi ışıklarınla inebilir misin?' Pilot diyor ki 'İnebiliriz, ama riski var, zemine araç çekmiş olabilirler, başka riskler de olabilir.' Onun üzerine diyor ki 'Sen bir turlarsın bakarsın ona göre inersin. Ne kadar havada kalabiliriz? diyor. Pilot '4 saat' cevabını veriyor. 'O zaman ona göre bir tedbir alırsın' diyerek kendi ışıklarıyla inme talimatı veriyor. Ancak uçak İstanbul'a ulaştığında havaalanı milletimiz tarafından teslim alındığı için buna gerek kalmıyor."

"F-16 'NIN NİYETİNİ BİLMİYORUZ"

Karar'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı'nın uçağı 15 Temmuz'da darbeci F-16'ları atlatarak Atatürk Havalimanına indi.

O anların ses kayıtları kalleş girişimin vahametini ortaya koydu.

Pilot: Turkish 8456

Kule: Havayolları 8456 iyi günler hocam dinliyorum sizi.

P : Yaklaşma talep ediyoruz

K: Anlaşıldı. Ankara'dan son durumlar iletildi mi acaba?

P: Mutabıkız efendim.

K: Bir trafik bilgisi vereceğim, askeri trafik temasımız yok. Akıncı'dan kalktığını öğrendik. Şu an Boğaz üzerinde sürekli dalış ve tırmanış yapıyor. Niyetini bilmiyoruz.

P: Radar teması mevcut o uçakla mutabık mıyız ?

K: Biz radarımızda görebiliyoruz. Çok hızlı bir trafik ne yapabileceğini bilmiyorum ayırma konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. Ne amaçla kalktığını dahi bilmiyoruz. Bunu söylemek istedim.

P: Biz 0-5'e devam edelim. Bir an önce iniş olursa memnun olacağız. Trafikle ilgili de bir durum olursa bilginizi rica edeceğim.

ÖNCEKİ HABERLER
Bild Gazetesi: Antalya güvenli tatil güzel!
Darbe soruşturması var diye sizi de ararlarsa...
Sosyal medyada darbe girişimine desteğe gözaltı
Türkiye Fethullah Gülen için adım attı!
Hüseyin Avni Mutlu görevden uzaklaştırıldı!
AÖF kayıt yenileme 2020 ne zaman bitiyor AÖF kayıt yenileme ekranı
Yorumlar 6 yorum