BIST 2.371
DOLAR 16,97
EURO 17,44
ALTIN 963,96
HABER /  SEÇİM

Ali Babacan: 1 Kasım'ı kararsızlar belirleyecek!

TRT Haber'de konuşan Ali Babacan, kararsızların 1 Kasım'da yapacakları tercihin seçim sonuçlarını belirleyeceğini söyledi.

Abone ol

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, seçimlerin kaderini, "Şu an kararsızım" ya da "Sandığa gidip gitmeme konusunda tereddüt ediyorum" diyen vatandaşların 1 Kasım'da yapacakları tercihin belirleyeceğini söyledi. 

Babacan, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Türkiye genelindeki seçim çalışmalarının seyrinin sorulması üzerine Babacan, AK Parti açısından bakıldığında, 7 Haziran seçimlerine göre daha olumlu bir tablo olduğunu ifade etti. "7 Haziran seçimlerine giderken, bir miktar destekte zayıflama hissediyorduk" diyen Babacan, bugün ise daha yukarı giden bir trend gördüklerini kaydetti. 

Özellikle kararsızların bu seçimin belirleyicisi olacağına dikkati çeken Babacan, "Kamuoyu yoklamalarına baktığımızda AK Parti için, Meclis sandalyesi açısından söylüyorum, kimisinde 276'nın biraz üzerinde, bazılarında ise 276'nın biraz altında rakamlar görüyoruz. Yani bıçak sırtı durum devam ediyor. Seçim günü geldiğinde, 'Şu an kararsızım' ya da 'sandığa gidip gitmeme konusunda tereddüt ediyorum' diyen vatandaşlarımızın 1 Kasım'da vereceği tercih, bu seçimin kararını belirleyecek" diye konuştu. 

Babacan, siyasi belirsizlik durumunda ekonominin aktörlerinin karar vermekte zorlandığına işaret ederek, belirsizliğin ortadan kalkması ve Türkiye'nin yeniden güçlü bir hükümete kavuşmasının hem ekonomi hem de güvenlik açısından son derece önemli olacağını söyledi. 

"Teröre boyun eğmeyeceğiz"

Son dönemdeki terör saldırılarına da değinen Babacan, kendisini hangi siyasi partiye yakın hissederse hissetsin insanların artık terörden yıldığını söyledi. Terör örgütü PKK'ya yapılan operasyonlara da halkın büyük destek verdiğini belirten Babacan, güvenliğin olmadığı yerlere özel sektör yatırımlarının gitmediğini ifade etti. 

Halkın artık normal bir ortam istediğini vurgulayan Babacan, genç nüfusun ancak istikrar ortamında iş bulabileceğini söyledi.

Ali Babacan, "Terör örgütü PKK'nın Türkiye'nin geneline, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimize verdiği zarar çok büyük ama inşallah bu mücadele kararlılıkla devam edecek. Terör bizi yıldırmayacak, teröre boyun eğmeyeceğiz" dedi. 

AK Parti'nin demokrasiyi güçlendirmeye devam edeceğini dile getiren Babacan, güvenlik gerekçesiyle asla hak ve özgürlükleri kısıtlamayacaklarını bildirdi. Babacan, bir yandan güvenlik konusunda ne gerekiyorsa yapacaklarını bir yandan da vatandaşların özgürlükler, hukuk ve temel haklar konusunda hak ettiği standartlara ulaşmanın çabasını göstereceklerini kaydetti. 

"Hazırlıklarımız tamam, 7 Haziran'dan dersler çıkardık"

Seçmenlerin 7 Haziran'da hangi mesajı verdiğinin sorulması üzerine de Babacan, temel ihtiyaçlar görüldükten sonra artık farklı beklentilerin meydana geldiğini bildirdi.

Örneğin; vatandaşların artık çocuklarının sadece daha az sayıda öğrencilerin olduğu sınıfta okumasını değil, aynı zamanda daha kaliteli eğitim istediğini aktaran Babacan, "Yine belki ekonomide çok güzel bir noktaya geldik ama yargı, hukuk konusunda sıkıntılarımız var. Ülkemizde adalet hissiyatının güçlenmesi ve gerçekten adaletin hakim olabilmesi için yapmamız gerekenler var. Şimdi bunlar eksik olduğu sürece vatandaşlarımızın talepleri de beklentileri de oluyor. Yani belli bir yaşam standardına ulaştık ama onun üzerine artık ileri demokrasi, hukuk devleti dediğimiz noktaya doğru bir yolculuğumuzun başlaması gerekiyor" diye konuştu. 

Ali Babacan, tek parti hükümeti istediklerini ve bunun asla bir otoriterlik, keyfilik, hukuksuzluk anlamına gelmediğini vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Tüm bunlar önümüzdeki dönemin çok önemli meseleleri. Kutuplaştırıcı değil, birleştirici. Ayrıştırıcı değil, bütünleştirici. Birlik, beraberlik ve kardeşlik temelinde bir vatandaş ve devlet ilişkisinin sağlam şekilde tesis edilmesi gerekiyor. Bunun için hazırlıklarımız tamam. 7 Haziran'dan dersler çıkardık, mesajı iyi aldık. Varsa hatalar, bunların tekrar etmemesi ve daha güzel politikaların Türkiye'de uygulanması için hazırlıklarımız tamam." 

Milletin 1 Kasım'da AK Parti'ye vereceği destekle, tek parti hükümetiyle Türkiye'nin reform yapmaya devam edeceği bir imkanı sunmasını dileyen Babacan, "Türkiye koalisyonlar döneminde ya yerinde saymış ya geri gitmiş. Onun için şu psikolojiye kapılmayalım; 'Acaba koalisyon Türkiye için daha iyi mi olur?' kanaati az da olsa bazı çevrelerde var ama bu çok sıhhatli bir kanaat değil. Tek parti hükümetinin getirdiği bazı olumsuzluklar olduysa, 7 Haziran seçimlerinde biz bunları anladık, öğrendik, dersimizi çalıştık. Bu olumsuzlukların hepsini gidererek, çok daha doğru, çok daha iyi politikalarla önümüzdeki dönem için hazırlıklarımızı yaptık" değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ahmet Davutoğlu'ndan Koza İpek yorumu
Ahmet Davutoğlu'ndan Koza İpek yorumu
FED'den beklenen faiz açıklaması!
FED'den beklenen faiz açıklaması!
1 hafta önce açılan Kürtçe okul mühürlendi!
1 hafta önce açılan Kürtçe okul mühürlendi!
Koza İpek'e desteğe giden CHP'li vekil hastanelik oldu!
Koza İpek'e desteğe giden CHP'li vekil hastanelik oldu!
Kuyumcu soyguncusu DHKP/C üyesi çıktı!
Kuyumcu soyguncusu DHKP/C üyesi çıktı!
İzmir'de polise bombalı ve silahlı saldırı!
İzmir'de polise bombalı ve silahlı saldırı!
Marmara'da korkutan deprem!
Marmara'da korkutan deprem!
IŞİD'den Esad'a Halep darbesi!
IŞİD'den Esad'a Halep darbesi!
Bahçeli canlı yayında flaş açıklamalar!
Bahçeli canlı yayında flaş açıklamalar!
TÜSİAD'dan Koza İpek ve kayyum açıklaması!
TÜSİAD'dan Koza İpek ve kayyum açıklaması!