BIST 2.395
DOLAR 15,86
EURO 16,76
ALTIN 927,15
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ALES başvuru parası ne kadar hangi bankaya yatırılacak?

2018 ALES başvuruları başladı. 7 Mart Çarşamba başlayan ALES başvuruları 15 mart'ta sona erecek. 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 81 ilde yapılacak. ALES sınavı başvuru kılavuzu ÖSYM sitesinde erişiem açıldı. ALES başvurusunu dolduran adaylar sınavı 6 Mayıs'ta yapılacak. ALES sınav başvuru parası ise 100 lira olacak. ÖSYM başvuru kılavuzu haberimizde.

Abone ol

ALES başvuruları başladı ÖSYM sınav başvuru kılavuzunu yayımladı. 7 Mart Çarşamba günü başlayan İlkbahar dönemi ales başvuruları 15 Mart'a kadar devam edecek. ALES başvuru formu 7– 15 Mart 2018 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. ALES başvuru parası her oturum için 100 lira olarak belirlendi. ÖSYM kılavuzuna göre ALES sonuçları 7 Haziran'da açıklanacak. 81 ilde yapılacak olan ALES 10.15'te başlayacak ve 150 dakika sürecek.

ALES 2018 BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

ALES SINAVI NE ZAMAN: 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınavı 06.05.2018 tarihinde yapılacaktır. ALES sonuçları ise 07.06.2018 tarihinde açıklanacak.

İşte ÖSYM'nin duyurusu:

"2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES İlkbahar Dönemi) 6 Mayıs 2018 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) uygulanacaktır. Sınav saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2.5 saat) olacaktır. Sınava başvurular, 7– 15 Mart 2018 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almakta olup Ek’te yer alan kılavuzun başvuru öncesi dikkatle incelenmesi gerekmektedir."

ALES BAŞVURU ÖDEME YÖNTEMLERİ: Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yapmak isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırmalıdır.

e ALES İLK KEZ YAPILACAK: ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, "Yılda iki defa yapılan ALES'e ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılacak. ÖSYM Yönetim Kurulu, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak belirledi" dedi.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yılda iki defa yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılma kararı alındığını belirterek, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

Özer, yaptığı açıklamada, ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren elektronik sınav kapasitesini ve sınav çeşitliliğini artırmayı hedefledikleri belirtti.

Şu ana kadar e-Sınav merkezlerinde sadece yabancı dil sınavlarını yapabildiklerine işaret eden Özer, şu bilgileri paylaştı:

"ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için yılda yapılan 2 sınava ilave olarak ilk defa yılda bir kez de elektronik sınav yapma kararı almıştık. YÖK’ün yeni kararı ile e-Sınav merkezlerimizde 2018 yılında e-ALES sınavları da yapabileceğiz. Böylece yılda iki defa yaptığımız ALES sınavına ilaveten iki defa da e-ALES sınavı yapacağız. Desteklerinden dolayı YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a şükranlarımı sunuyorum."

ALES 81 İLDE YAPILACAK: Prof. Dr. Özer, ÖSYM olarak daha önce de 2018 yılında yapılacak ALES sınavlarında "1000 altı kota" uygulamasının kaldırıldığını ve ALES sınavlarını 81 ilde yapma kararı aldığını açıkladıklarını dile getirdi.

Yeni uygulama ile bu imkana ilave olarak adaylara yılda iki defa da e-ALES sınav hizmeti sunulmuş olacağının altını çizen Özer, "ALES, üniversite mezunları için oldukça önemli bir sınav. ALES'in temelde üç kullanım amacı var. Birincisi, Türkiye'de üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinde lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlara öğrenci seçme ve yerleştirme amacıyla kullanılmaktadır. İkincisi, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi akademik kadrolara yapılacak atamalarda kullanılmaktadır. Üçüncüsü, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
MUSIAD USA ve KADEM'den New York’ta Dünya Kadın Zirvesi
MUSIAD USA ve KADEM'den New York’ta Dünya Kadın Zirvesi
Korkunç olay! Yasak aşktan doğan bebeği boğarak öldürmüşler
Korkunç olay! Yasak aşktan doğan bebeği boğarak öldürmüşler
YSK memur alım başvuru formu sayfası-Yüskek Seçim Kurulu iş ilanı
YSK memur alım başvuru formu sayfası-Yüskek Seçim Kurulu iş ilanı
Diriliş Ertuğrul 110.yeni bölüm fragmanı Sadettin Köpek Ertuğrul Bey'i öldürecek mi
Diriliş Ertuğrul 110.yeni bölüm fragmanı Sadettin Köpek Ertuğrul Bey'i öldürecek mi
Suudi veliaht prens Selman'dan skandal Türkiye açıklaması
Suudi veliaht prens Selman'dan skandal Türkiye açıklaması
Ne yaptın Caner! Taksiye çarpıp kaçtı eşi küfürler savurdu
Ne yaptın Caner! Taksiye çarpıp kaçtı eşi küfürler savurdu
İstanbul'da sokak ortasında silahlı çatışma!
İstanbul'da sokak ortasında silahlı çatışma!
Dolar faiz kararına nasıl tepki verdi işte son rakamlar
Dolar faiz kararına nasıl tepki verdi işte son rakamlar
Erdoğan Afrin'deki son sayıyı açıkladı
Erdoğan Afrin'deki son sayıyı açıkladı
Flaş! Piyasaların merakla beklediği "faiz kararı" çıktı!
Flaş! Piyasaların merakla beklediği "faiz kararı" çıktı!