BIST 11.078
DOLAR 32,94
EURO 35,85
ALTIN 2.540,70
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ALES 2018 sınav yeri giriş belgesi alma-ÖSYM

Sözel bölümden toplam 50 soru sorulacak olan ALES sınavı 150 dakika sürecek ve 6 Mayıs'ta yapılacak. Akademik anlamda kendini kanıtlamak isteyenlerin gireceği ALES sınavının sonuçları 5 yıl geçerli olacak. ALES bu sene 150 dakika sürecek. Peki ALES sınav yerleri ve ALES sınav giriş belgesi ne zaman açıklanacak? ALES yerlerinin sınavdan en az 10 gün önce erişime açıklanması bekleniyor.

Abone ol

Yılda iki kez yapılan ALES sınavının birincisi 6 Mayıs'ta yapılacak. Peki ALES sınav giriş belgeleri ve sınav yerleri ne zaman açıklanacak? ALES sınav giriş yeri ve sınav belgesi alma sayfasının en geç 10 iş günü içinde açıklanması bekleniyor. Bu sene ALES sınav soruları azaldı sınav süresi kısaldı. ALES sınav sonucu puanı ise 5 yıl geçerli olacak. ALES sınavı 150 dakika sürecek ve sonuçları 7 Haziran'da açıklanacak.

2018 ALES NE ZAMAN: Yılda iki kere yapılan 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayanların Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi yapmak için girdikleri sınav olan ALES'in (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ilkbahar dönem sınavı için geri sayım başladı. ALES ilkbahar dönemi sınavı, bu dönem 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasının ardından sonuçlar, 7 Haziran Perşembe günü adayların erişimine açılacak.

2018 ALES sonbahar dönem sınavı için ise başvurular 19 Eylül - 27 Eylül 2018 tarihleri arasında alınacak olup, 18 Kasım 2018 tarihinde sınav tüm ülke genelindeki sınav merkezlerinde ÖSYM tarafından yapılacak. Bu sınava ait sonuçlar yeni yıldan önce, 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES NASIL YAPILIR? ADAYLARA KAÇ SORU SORULUR: Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim progrmlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

ALES SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİ OLUYOR: Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak. Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.