BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  GÜNCEL

Akıllı kimliklerde vatandaşa sürpriz

Maliyeti 20 dolar civarında olacak. Peki bu kartlar parayla mı verilecek? Gelen haber sevindirici.

Abone ol

Beş yıldır pilot uygulaması Bolu'da devam eden akıllı kimlik kartı projesinde sona yaklaşıldı. TÜBİTAK'ın geliştirdiği akıllı kimlikler, haziran ayından itibaren kullanılmaya başlanacak.

Maliyeti 20 doları bulan akıllı kartlar vatandaşlara bedava verilek. Ancak kayıp veya çalınma durumunda para alınacak.


HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün verdiği bilgileri de hatırlatalım.

Yeni kimliklerimizi 2013 yılı Haziran ayından itibaren kullanmaya başlayacağız.

3 YILDA HERKES BU KARTA GEÇECEK

Akıllı kimliğe geçiş kademeli olacak. 2013 yılındaki hedef 2 milyon vatandaşın bu kimliğe geçişini sağlamak. 3 yıl içinde de bütün vatandaşların nüfus kağıtları akıllı kimliklerle değişmiş olacak.

Bu yeni kart sadece nüfus kağıdı yerine geçmeyecek. Akıllı çipli olacağı için hemen her işe yarayacak.

AKILLI KİMLİK HERŞEYİN YERİNİ ALACAK

Bakın akıllı kimliklerle neler yapılabilecek;

*Akıllı kimlik kişiyle ilgili tüm bilgileri depoluyor.
*Parmak izi bu kimlikte yer alıyor.
*Damar izi kimlikten okunabiliyor
*Ehliyet yerine geçecek.
*Banka kartı görevi görecek
*Stadyumlarda bilet yerine kullanılabilecek
*Ulaşımda akbilin yerini alacak
*Bankamatikten para çekmeye imkan verecek
*Sağlık hizmetleri bu kartla alınacak.

ÜCRETSİZ VERİLECEK

İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip ve ileri baskı teknikleriyle basılacak akıllı kimliklerin maliyetinin 15-20 dolar civarında olacağını söyledi.

Kimliklerin tüm vatandaşlara ücretsiz verileceğini aktaran yetkili, "Fakat kayıp veya çalınması durumlarında ikinci kez talepte bulunulduğunda ücret alınacak." dedi.

AKILLI KİMLİKLER NASIL ALINACAK?

Akıllı kimliklerin vatandaşa nasıl verileceğiyle ilgili detaylar da netleşmeye başladı. İlk olarak Türkiye genelindeki tüm nüfus müdürlükleri akıllı kimlik verilmesine uygun hale getirilecek. Müdürlüklerdeki bankolar kaldırılarak ofis sistemine geçilecek.

Mekanı yeterli olmayan müdürlükler daha geniş binalara taşınacak. Her nüfus müdürlüğüne ilçenin nüfus yoğunluğuna göre parmak izi ve avuç içi damar okuma cihazları konulacak. Gerekli tüm teknik altyapı oluşturulduktan sonra randevu sistemiyle vatandaşlara kimlik verilmesine başlanacak.

BU HATTA BAŞVURAN KİMLİĞİNİ ALACAK

Bunun için Alo 199 randevu hattı kurulacak. Bu hattı arayan vatandaşa en yakın nüfus müdürlüğünde randevu verilecek. Mevcut kimliğiyle birlikte nüfus müdürlüğüne gidenler parmak izi ve avuç içi damar izi ile sisteme kaydedilecek. Ayrıca mevcut nüfus bilgileri de yeni sisteme kaydedilerek talep alınacak.

POSTAYLA EVE YOLLANACAK

Akıllı kimlik kartı basıldıktan en geç 3 gün içinde posta yoluyla vatandaşların adreslerine gönderilecek. Posta memurları kendilerine gelen kimlik kartlarını elden imza karşılığında vatandaşa teslim edecek.

Eğer vatandaş evde yoksa posta memuru vatandaşın evine ertesi gün bir kez daha gidecek. Söz konusu kişinin yine evinde bulunamaması halinde akıllı kimlik kartı ilgili postanede 15 gün bekletilecek. Bu süre içinde de vatandaş gelmezse kimlik kartı merkeze geri gönderilecek.

ŞEKLİ NASIL OLACAK?

Yeni kimlik kartının şeklinin ve ebatının nasıl olacağı henüz kesinleşmedi. Türkiye bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), toplam 12 ayrı kimlik kartı üzerinde çalışıyor. Çalışmalar bittikten sonra yeni akıllı kimlik kartının nasıl olacağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da görüşü alındıktan sonra netleşecek.

PEMBE VE MAVİ RENKLER OLMAYACAK

Yeni kimlik kartları erkek ve kadınlar için tek tip olacak. Yani mevcut kimlik kartlarında olduğu gibi erkekler için mavi, kadınlar için pembe nüfus cüzdanı uygulaması tarihe karışacak. Öte yandan yeni kimlik kartlarında din hanesi ile kişinin medeni halini gösteren bölümlerin olup olmayacağı henüz karara bağlanmadı.

ÖNCEKİ HABERLER
80 yaşındaki babadan ürperten sözler
Vural'dan Arınç'a 5 bin TL
Et hırsızlarından komik savunma
Dünyadan Noel manzaraları
Ayının saldırdığı köylü anlattı
Okulda bıçaklı dehşet!
Binlerce emeklinin beklediği haber geldi
ODTÜ olduğu sürece Türkiye'de umut var!
İran'dan kışkırtıcı Türkiye haberi
Öğretmenlerden serbest kıyafet protestosu
Yorumlar