BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Partili Elitaş’tan flaş açıklama: Erkene alınabilir!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş 24 Haziran seçimlerinin ardından devam eden süreçler ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Elitaş açıklamasında "12 Eylül’deki AK Parti Kongresi erkene alınabilir. Muhtemelen Ağustos ayı içinde yapılır. 10 Temmuz’da Meclis Başkan adayımız belli olur. Yeni düzenleme olmazsa OHAL'i Meclis'in uzatma yetkisi yok" dedi.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “3 Temmuz saat 17.00’ye kadar YSK’ya itirazların son günü. Herhangi bir itiraz olmadıysa, YSK herhangi bir itiraz olmadığından dolayı kesin sonuçların açıklanmasını erkene alabilir” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, 24 Haziran seçimlerinin ardından izlenecek takvimi açıkladı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Elitaş, “YSK’nın en son yaptığı açıklamaya göre 5 Temmuz günü milletvekilliği kesin sonuçlarının açıklanacağı tarih olacak. İç tüzüğe göre kesin sonuçları açıklandıktan sonra 8 Temmuz tarihinde 14.00’te TBMM toplanacak ve milletvekilleri isim sırasına göre yemin edecekler. 8’inden itibaren 5 gün içerisinde 12 Temmuz tarihine kadar meclis başkanlığı adaylık müracaatı 12’si gece 00.00’a kadar gerçekleşecek. 13 Temmuz tarihinde ise başkanlık seçimlerinin takvimi başlıyor. Muhtemelen 13 Temmuz tarihinde meclis başkanlığı seçimini gerçekleştirmemiz mümkün. 15 Temmuz hain darbe girişiminin anması dolayısıyla TBMM bir toplantıya devam ediyor ve bu süreçten sonra komisyonların seçimi, parti yönetim kurullarının seçimi, meclis başkanlık divanı üyelerinin seçimlerinin de bu arada gerçekleştirme imkanı mevcut” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yemin etmesinin ardından hükümetin göreve başlamış olacağını, bakanların atanmasının hükümetin göreve başlaması ile ilgili bir engel teşkil etmediğini kaydeden Elitaş, “Çünkü cumhurbaşkanının göreve başlaması TBMM’deki yeminiyle beraber gerçekleşmiş oluyor. Cumhurbaşkanının yemin ettiği ana kadar yetki kararnamesi verdiğimizi Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki hükümet kullanabilir” ifadelerini kullandı.

"MECLİS BAŞKANI ADAYI NE ZAMAN BELLİ OLACAK"

Bir gazetecinin, “AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı ne zaman belli olacak?” sorusunu yanıtlayan Elitaş, “8-9 Temmuz tarihinde belli olur. 10 Temmuz Salı günü grup toplantımızı yaparız. Orada da bir istişare mahiyetinde olabilir. Şeklen belirlenmiş olur. Bakanlar da TBMM’de atandıktan itibaren yemin etmeleri gerekiyor ama cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi cumhurbaşkanının TBMM’deki yeminiyle birlikte eski hükümet bitiyor, cumhurbaşkanlığı sisteminin başlangıcı olmuş oluyor. Bakanların olması cumhurbaşkanının icraatlarını engelleyen bir durum söz konusu değil. Cumhurbaşkanı kararnameleri ile işlemler devam edebilir” cevabını verdi.

"ERKENE ALINABİLİR"

“AK Parti’nin 6. Büyük Kongresi ile ilgili öne çıkan bir tarih var mı?” sorusuna ise Elitaş şu cevabı verdi:

“12 Eylül 2018 bizim kongre yapacağımız daha önceden planlanan bir süreydi ama şimdi erkene alınabilir. Çünkü parti yönetiminde de yeni görev dağılımları ortaya çıkacak. Ağustos ayı içerisinde olabilir.”

Elitaş, YSK’nın kesin sonuçları açıklaması ile ilgili sorulan bir soruya, “3 Temmuz saat 17.00’ye kadar YSK’ya itirazların son günü. Eğer herhangi bir itiraz gerçekleşmezse saat 17.00’ye kadar, YSK açıklama yapabilir. Eğer 3 Temmuz YSK’ya müracaatların son günü saat 17.00 ise ve herhangi bir itiraz olmadıysa YSK herhangi bir itiraz olmadığından dolayı erkene alabilir. Görünen o ki sayımlar yapıldı, siyasi partilerde çıkan sonuçlara razı gibi görünüyor” dedi.

"MECLİS'İN OHAL UZATMA YETKİSİ YOK"

OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağına yönelik bilgi veren Elitaş, “Hükümet 18 Temmuz’dan önce TBMM’ye OHAL’in uzatılması ile ilgili teskere göndermezse TBMM’nin kendiliğinden uzatma yetkisi ve hakkı yok. TBMM’nin bu uzatma yetkisini geri alma hakkı da yok. Hükümet eğer 18 Temmuz’dan önce böyle bir istemde bulunursa TBMM bunu görüşür, değerlendirir, son karar TBMM’dedir. Ama görünen o ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL’in uzatılması ile ilgili bir iradesinin olmadığı ile ilgili OHAL uzatma kararı teskeresi TBMM’ye gelmeyecek” diye konuştu.

AK PARTİ MKYK TOPLANTISI BAŞLADI      

Öte yandan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Her satırı dehşet verici! 4 çocuğu 10 gün boyunca...
Her satırı dehşet verici! 4 çocuğu 10 gün boyunca...
Yaz Spor Okulları’na renkli açılış
Yaz Spor Okulları’na renkli açılış
1 Temmuz'da maaşınızdan 150 lira kesinti olabilir bu zorunlu
1 Temmuz'da maaşınızdan 150 lira kesinti olabilir bu zorunlu
ais.ösym. gov. tr YKS sınav giriş belgesi alma modülü-2018
ais.ösym. gov. tr YKS sınav giriş belgesi alma modülü-2018
CHP'den, Eren Erdem'in tutuklanmasına tepki
CHP'den, Eren Erdem'in tutuklanmasına tepki
Muharrem İnce tatilde ortaya çıktı
Muharrem İnce tatilde ortaya çıktı
'Pilot intihar mı etti?' iddiasına yalanlama ve tepki
'Pilot intihar mı etti?' iddiasına yalanlama ve tepki
Genelkurmay Başkanı Akar, Süleyman Şah Türbesi'nde
Genelkurmay Başkanı Akar, Süleyman Şah Türbesi'nde
Gardiyanlık boy ve kilo ölçümü belgesi indirme-Adalet Bakanlığı sayfası
Gardiyanlık boy ve kilo ölçümü belgesi indirme-Adalet Bakanlığı sayfası
Abdüllatif Şener'den 'topal ördek' açıklaması
Abdüllatif Şener'den 'topal ördek' açıklaması