BIST 3.198
DOLAR 18,54
EURO 18,00
ALTIN 980,27
HABER /  POLİTİKA

AK Parti sola daha yakın

Yıllardır CHP'de siyaset yaptı. Partiden afaroz edildi. AK Parti'den teklif aldı. Peki Günay neden bu teklife sıcak?

Abone ol

CHP'nin eski genel sekreteri ve genel başkan adaylarından Ertuğrul Günay, AK Parti'den siyasete mi giriyor? Sağcılar sol partilere, solcular sağ partilere nasıl bu kadar rahat geçiyor?

Sabah'tan Elif Korap AK Parti'den teklif alan Günay ile konuştu. Günay'a göre CHP düzeni savunuyor. AK Parti daha sosyal demokrat. İşte Günay'ın sözleri:

Sizin gözünüzü milletvekili olma hırsı mı bürüdü? Yani "hangi partiden olursam olayım, milletvekili olayım" mı diyorsunuz, yoksa siz bir cesur yürek misiniz?

Ben milletvekilliğini hiç meslek olarak görmedim. Yıllardır bana gelen teklifleri de hiç kabul etmedim. Yaklaşık üç yıldır hiçbir partiyle bir fikri ve hukuki ilişki içinde değilim. CHP ile artık bir düşünsel bağım yok. AKP'nin teklifi söz konusu. Elbette bu cesur bir karar olur. Bu anlamda cesur yürek mi diyecekler başka bir şey mi diyecekler birlikte göreceğiz. Beni eleştirenler olacaktır. Çünkü bazı insanlar siyaseti bir futbol takımı aşkıyla yapıyorlar. Bazıları da ülke için sorunlara çözüm arayışı olarak bakıyorlar. Burada yargılanacak biri varsa o ben değilim. CHP'den koparılmama neden olan insanlardır.

Tayyip Erdoğan'ın vatandaşı Deniz Baykal'a göre daha mutlu edeceğini mi düşünüyorsunuz?

Herhangi bir liderin tılsımlı olacağına inanmıyorum. Birkaç gün içinde kararım netleşecek ve açıklayacağım. Çevreme danışıyorum. Genelde "parlamentoya gir" diyenler var. Ama farklı kaygıları olanlar da var. Onları da önemsiyorum. AKP yöneticileri de marjinalleşmediklerini göstermek için sanırım benim gibi pek çok kişiye teklif götürüyorlar. Ben samimi olduklarını düşünüyorum. Ama vitrin olarak algılandığımı düşünürsem kabul etmem. Yüzde 40 oyu olan bir partinin dışlanması, ötekileştirilmesi Türkiye demokrasisinde çok büyük bir kırılma yaratır. Bu yapının marjinalleştirilmesi, rejim karşıtı gibi gösterilmesi demokrasiye katkı yapmaz.

Tayyip Erdoğan mı aradı sizi?

Evet. Kendisi iki kez konuştu benimle. Zaten partiyi kurdukları dönemde de kurucu olmam için bir teklifleri olmuştu. Ama ben o zaman CHP ile bağlarım kopmuş olmadığından uygun görmemiştim. Şimdi bağımsız konumdayım. Toplumun değerleriyle kavga eden, yukarıdan, seçkinci, jakoben değil halkın içinden bir tavırla siyaset yapılmasını önemsiyorum. CHP uzun süredir sadece isminde halkın. Halkın sorunlarından da asıl dertlerinden de kopuk. Bu nedenlerle farklı bir siyasal kurumdan arkadaşların görüşünü değerlendiriyorum.

Ordu'dan mı aday olacaksınız?

Sanmıyorum. Her yer olabilir.

Parti değiştirenler için ne diyorsunuz?

Hoş karşılamam. Eğer siyaset çizginizle partiniz arasında ayrılıklar yoksa doğru değil.

Son günlerde çok tanıdık isimlerden sağcılar sol partilere, solcular sağ partilere geçip duruyor. İyi de bu nasıl oluyor?

Belli bir siyasi fikri savunmadıkları, milletvekilliğini meslek edindikleri için oluyor. Ama benim CHP'yle tüm bağım koptu.

BİRBİRİNE BENZİYORLAR

Partilerin birbirlerinden farkları yok mu yani? Geçişler nasıl bu kadar rahat olabiliyor?

Türkiye'de sağ parti, sol parti yok. Birbirine çok benzeyen partiler var. Solumuz sağdır bizim. O yüzden zaten CHP ile MHP arasında bir fark yok. CHP'den MHP'ye, DSP'den MHP'ye geçiyor insanlar, ama tartışılmıyor. İki küme olmaya başladı Türkiye. Bir halk iradesi ülkeyi yönetecek mi, iki devlet mi güdümleyecek bütün siyasi hayatımızı? Bir de Türkiye'de şizofren bir siyasi yapı var. Özgürlük, eşitlik, adalet anlayışını AKP daha temsil ediyor gibi görünüyor Türkiye'de. Dar gelirliler, yoksul kitleler neden AKP'ye oy veriyor? Halbuki yoksulların oylarını sözde sosyal demokrat partiye vermeleri lazım. Ama sosyal demokrat parti meseleyi sosyal yaşamın korunmasına indirgemiş sadece. Onlara kalsa tek sorun içkiyi nerede içeceğiz, ne giyeceğiz, hatta şu Anadolu'dan gelenlerde bu kılıkla Beyoğlu'nda gezmeseler iyi olur, bunu önlesek, durumundalar. Bu bir sol bakış değil. Bu bir liberal, batılı, sağcı parti bakışı. Bunun adı Türkiye'de sol parti. Yoksullar, mağdurlar Anadolu'dan gelenler oy verecek parti arıyorlar. CHP'nin bu insanların oyunu alması lazım. Bunun için de kıyafetleriyle değil, bu insanların ekmeğiyle uğraşmamız lazım. Şimdi bunu AKP yapmaya çalışıyor. Atatürk'ün "kimsesizlerin kimsesi" sözünü benim dışımda bir tek Erdoğan'ın ağzından duydum.

CHP DÜZENİ SAVUNUYOR

Neredeyse Erdoğan'a solcu diyeceksiniz!

Öyle bir şey demiyorum. Desem bundan AKP rahatsızlık duyar. Ama şunu söylüyorum. Dünyada sol partiler özgürlük, eşitlik, adalet yaratmak içindir; sağ daha muhafazakârdır, düzeni savunur. Bugün Türkiye'de düzenin savunulması safında CHP, düzenin değiştirilmesi safında AKP duruyor. Olay bu. Sol sağ terimleri bizim dünyamızda hak ettiği değeri bulamadı.

ÖNCEKİ HABERLER
Başer neden görevden alındı?
Başer neden görevden alındı?
Avşar kilisede mi nikah kıydı?
Avşar kilisede mi nikah kıydı?
Kripto Yatırımlarıyla Varlıklarınızı Katlama Şansı Bir Tık Uzağınızda
Kripto Yatırımlarıyla Varlıklarınızı Katlama Şansı Bir Tık Uzağınızda
Hürriyetin haberine yalanlama
Hürriyetin haberine yalanlama
Lübnanda çatışmalar sürüyor
Lübnanda çatışmalar sürüyor
Bülent Arınçın Çankaya itirafı
Bülent Arınçın Çankaya itirafı
Köprüde iş yavaşlatma eylemi
Köprüde iş yavaşlatma eylemi
Teröristler 2 kişiyi kaçırdı
Teröristler 2 kişiyi kaçırdı
Sharapova saray sultanı oldu
Sharapova saray sultanı oldu
Beyaz Sarayın Başer yorumu
Beyaz Sarayın Başer yorumu