BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

AK Parti MHP ittifakında flaş gelişmeler! 'Görünmez ortak'...

AK Parti MHP uzlaşmasıyla ortaya çıkan 27 maddelik ittifak paketi yarın TBMM'ye sunuluyor... Pakette neler var? Görünmez ortak formülü ne?.. Baraj kalkıyor mu?.. Yerel yönetimlerde seçilme yaşı kaç olacak?.. İşte ittifak paketinin ayrıntıları...

Abone ol

AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerinde 26 maddelik uzlaşı paketi çıktı. İttifak tasarısında en dikkat çekici olan bölüm ise 'küçük partiler' için getirilen 'görünmez ortak' formülü oldu. Görünmez ortak formülüne göre, oy pusulasında AK Parti ve MHP’nin amblemleri yer alacak, ittifaka giren BBP gibi küçük partiler “görünmez ortak” olacak.

YARIN MECLİS'E SUNULUYOR: Yarın TBMM’ye sunulacak 26 maddelik paket, 3 bölümden oluşuyor. Düzenlemede; seçim ittifakı, seçim güvenliği ve yerel seçimler ile ilgili maddeler yer alıyor. Pakette yer almayan ancak siyasi görüşmelerle netleşecek AK Parti-MHP ittifakına üçüncü bir partinin katılıp katılmayacağı konusunda ise “görünmez ortak” formülü konuşuluyor. Buna göre; AK Parti ve MHP, pusulada ittifak partileri olarak görünecek. BBP gibi küçük partiler ise AK Parti ile yapacakları pazarlık sonucunda alacakları kontenjana göre belirlenecek ismi AK Parti listelerinden aday gösterecek.

MHP ÜÇÜNCÜ PARTİYE SICAK BAKMIYOR: Üçüncü bir partinin ittifaka katılmasına sıcak bakmayan MHP, başka partilerin ancak ittifakın iki ana partisinin çatısı altında seçime girebileceği tezini savunuyor. MHP’nin “İttifakı oluşturan ‘A’ ve ‘B’ partilerinin yanında bir ‘n’ konulmadığı” yolundaki uyarısına AK Parti’den de destek geldi.

BBP, AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK: AK Parti kaynakları, BBP gibi küçük partilerin bu ittifakta “milli ve yerli” unsurlar olarak yer alabileceğini ancak, bu partilerin milletvekili çıkarmaları güç olduğundan AK Parti’nin listelerinden aday göstermelerinin gündemde olduğunu belirtiyor.

PUSULADA SADECE AK PARTİ VE MHP YAZACAK: Bu durumda oy pusulasında ittifakın altında sadece AK Parti ve MHP görünecek. Ancak BBP, AK Parti listelerinde, anlaştığı sıralarda ve sayıda vekil adayları gösterecek. Bu da geçmişteki gibi hülle yoluyla yapılan ittifak ile yasal ittifakın birlikte uygulanması anlamına gelecek. “Görünmez ortak” formülüne milli ve yerli partiler olduğu sürece MHP de sıcak bakıyor.

 PUSULA NASIL OLACAK?: Merak edilen konulardan biri de pusulada ittifakın nasıl yer alacağı. Bu konuda Milli Mutabakat Komisyonu, Avrupa’daki örnekleri dikkate aldı. İttifak istenirse bir isimle istenmezse ‘ittifak’ başlığı altında pusulada ‘tek parti gibi’ yer alacak. İttifak, partiler tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilecek. İttifak kutucuğunda bu başlık ya da ittifakın ismi altında partilerin amblemleri yer alacak. İttifaka giren partilerde sayı sınırı olmayacak.

BARAJ DÜŞÜYOR MU?: Seçime ittifakla giren veya tek başına giren partiler için baraj yüzde 10 olacak. İttifakın toplam oyunun yüzde 10’u geçmesi gerekecek. Seçimlerde mevcut yüzde 10 barajı ve d’hont sistemi aynen korunacak. 2019 sonrasında hem baraj hem de seçim sisteminin değiştirilmesi için çalışma yapılacak. Yüzde 3’lük Hazine yardımı konusunda değişikliğe gidilmeyecek.

SEÇİLME YAŞI 18'E DÜŞÜYOR: Gelecek yıl mart ayında yapılacak mahalli idareler seçimini etkileyecek yasal düzenlemelerin bir yıl öncesinden yapılması gerekiyor. Bu nedenle pakette yerel seçimlere dönük değişiklikler de olacak. Bu değişikliklerin 24 Mart’a kadar yasalaşması gerekiyor. Buna göre, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtar seçimlerinde de seçilme yaşı 18’e düşürülecek. Seçilme yeterliliğini taşımadığı anlaşılan muhtarların yerine ara seçime gidilmeyecek. Seçimde en çok oyu alan ikinci aday muhtarlık görevini üstlenecek. Belediye başkanı, meclis üyelikleri ve muhtarlık için ayrı ayrı kullanılan oy pusulaları tek zarfa konularak sandığa atılacak. Böylece oy pusulasının yanlış zarfa konulması nedeniyle oyların geçersiz sayılmasının önüne geçilecek.

VATANDAŞA KOLLUK ÇAĞIRMA YETKİSİ: 26 maddelik pakette ittifakın yanı sıra seçim güvenliğine ilişkin düzenlemeler yer alacak. Sandık alanı ve sandık çevresi kavramlarında değişikliğe gidilecek. Sandık alanı ve sandık çevresinde sandık kurulu başkanı ve üyelerinde bulunan kolluk çağırma yetkisi vatandaşa da verilecek. Sandık kurulu başkanlarının seçiminde siyasi partilerin söz hakkı olmayacak. İlçe seçim kurulu başkanı, ilçede görev yapan kamu görevlilerinin listesini yapacak. Sandık kurulu başkanları bu listeden belirlenecek.

İSİM HENÜZ NETLEŞMEDİ: AK Parti ile MHP arasında 2019 seçimlerinde oluşturulacak ittifakın ismi henüz belirlenmedi. Ancak bu ad, “Ay-Yıldız” olmayacak. MHP kaynakları bu ismin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için zikredildiğini vurguladı. İttifakın isminin ise “cumhur ittifakı” ya da “milli mutabakat” olabileceği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Gemiler İstanbul'da! NATO Türkiye ile koruyacak
Gemiler İstanbul'da! NATO Türkiye ile koruyacak
Nihat Ali Özcan ABD’nin PKK’ya biçtiği rollerin listesini çıkardı
Nihat Ali Özcan ABD’nin PKK’ya biçtiği rollerin listesini çıkardı
Bayburt hava durumu kar başladı
Bayburt hava durumu kar başladı
Yeğeni telefonda ölürken attığı çığlıkları duydu
Yeğeni telefonda ölürken attığı çığlıkları duydu
Suriye’de hangi ülke nerede yer alıyor?
Suriye’de hangi ülke nerede yer alıyor?
Nevşin Mengü Adnan Hoca'nın kanalında
Nevşin Mengü Adnan Hoca'nın kanalında
300 koyun ödemesi ne zaman pazarlık masası kurulddu
300 koyun ödemesi ne zaman pazarlık masası kurulddu
Akılalmaz ölüm! Kabızlığını gidermek isterken...
Akılalmaz ölüm! Kabızlığını gidermek isterken...
2018 araç muayene ücretleri ne kadar oldu-2018 fiyat listesi
2018 araç muayene ücretleri ne kadar oldu-2018 fiyat listesi
Öğretmen ataması 2018 MEB hangi branşlara atama yapacak
Öğretmen ataması 2018 MEB hangi branşlara atama yapacak