BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,44
ALTIN 487,49
HABER /  AK PARTİ

Ak Parti adayları nasıl seçecek?

Ak Parti aday seçiminde takip edeceği yöntemleri belirledi. İşte 4 aşamalı aday belirleme stratejisi

Abone ol

Kadrosunun önemli bir kısmını yenileyecek olan Ak Parti, yaklaşan seçimlerde aday seçimi ile ilgili stratejilerini belirledi. İşte Ak Parti'nin dört aşamalı aday belirleme stratejisi

İl kongrelerini 15 Şubat'ta tamamlayacak olan Ak Parti, yaklaşan seçimlerde kimi aday göstereceğine ilişkin stratejilerini belirledi. Habertürk Güzetesi'nden Volkan Yanardağ'ın haberine göre Parti, aday belirlemede mülakattan ankete, taban görüşlerinden aday adaylarıyla ilgili hazırlanan raporlara değin birçok veriye başvuracak.

DÖRT AYAKLI STRATEJİ

Kurumsal hafıza: Stratejinin ilk ayağını, süreklilik diğer bir deyişle yenilenme dengesinin korunması oluşturacak. Partinin geçmiş ile bağını koparmadan, kurumsal kültürünü yok etmeden yenilenmesi sağlanacak. 3 dönem kuralı nedeniyle parlamento dışı kalacak olan deneyimli isimlere, partinin üst kademelerinde yer verilecek; kurumsal hafızanın yok olması önlenecek.

"Halk Tipi" de olacak "Liyakatli" de: Stratejinin ikinci ayağı, bir denge üzerine oturacak. Hukuk, sağlık, mühendislik gibi belirli alanlarda ehliyet, liyakat sahibi üniversite mezunu insanlar partiye katılacak. Ehliyet-liyakat sahibi adaylar ile “halk tipi siyasetçi” yani tabanla doğrudan ilişki kurabilen, halkın nabzını tutabilen politikacılar arasında bir denge sağlanacak.

En az 80 kadın milletvekili: Partinin seçimlerdeki üçüncü stratejisi, kadınlarla ilgili olacak. Kadınlar 7 Haziran seçimlerinde rekor düzeyde Meclis’te yer alacak. Mevcut parlamentoda 312 AK Partili milletvekilin sadece 45’i kadın. Seçimlerde AK Partili kadın milletvekili sayısının en az 80’e çıkması bekleniyor. Başı örtülü kadın adaylar da seçilebilecek noktalardan aday gösterilecek.

Yaş ortalaması aşağı çekilecek: Seçim çalışmasının dördüncü ve sonunca stratejisi, gençleşme üzerine kurulu olacak. 2011 genel seçimlerinde 49 olan yaş ortalaması aşağı çekilecek. 30 yaş altı genç adaylar aktif siyasetin içinde olacak. Parti, gençleştirilerek aktif, dinamik bir yapıya kavuşması sağlanacak, nesiller arası dengenin korunması gözetilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Facebook ve Instagram'a ulaşılamadı
Askeri uçak düştü pilotlar öldü! FLAŞ
Facebook ve Instagram erişimi sağlandı
PKK köy bastı 5 kişiyi öldürdü iddiası
On Numara çekiliş sonuçları 26 Ocak
Masterchef Emir Elidemir yaşı kaç aslen nereli babası kimdir?
Yorumlar 12 yorum