BIST 1.920
DOLAR 13,73
EURO 15,51
ALTIN 787,32
HABER /  SAĞLIK

Aile hekimlerinin yıllık izin süreleri kaç gün oldu 29. madde detayı

Sağlık alanında önemli adımların atılacağı 43 maddelik yasa tasarısı hazır, onay için perşembe günü Meclis'e sunulacak. Peki aile hekimlerine yapılan düzenlemeler neler, aile hekimlerinin yıllık izin süreleri değişti mi, hastası çok olan aile hekimi ne yapacak?

Abone ol

Sağlık alanında çok kritik ve köklü değişimlerin olduğu 43 maddelik yasa tasarısı tamamlandı ve perşembe günü onay için Meclis'e sunulacak. Yasa tasarısı maddelerinden en dikkat çekenlerden birisi de aile hekimlerine yönelik düzenleme oldu. Peki 29. maddeye göre hastası çok olan ve uzun saatler sıra beklemek zorunda kalan aile hekimleri ne yapacak?

MADDE 29- 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesine “yürütmek üzere” ibaresinden sonra gelmek üzere "aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları altmışbeş yaşına kadar” ibaresi, fikraya aşağıdaki cümle ve maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “Bu şekilde kamu görevlisi olmayanlardan sözleşme yapılmak suretiyle çalıştırılan personel hakkında 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu hükümleri uygulanmaz”

“Aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren vakıf üniversiteleri ile Sağlık Bakanlığı arasında bu maddenin birinci fıkrası kapsamında kurumsal sözleşme yapılabilir ve sekizinci fikradaki usul ve esaslara göre üniversite hesabına ödeme yapılır.
Aile hekimleri ferden veya müştereken personel çalıştırabilir ve işveren olabilir.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yıllık izinleri yıl içinde çalışılan süre ile orantılı olmak ve ait olduğu sözleşme döneminde kullanılmak üzere otuz gündür. Ayrıca beş gün kongre ve seminer izni ile yıllık izin bitiminden sonra mazeretleri nedeniyle beş gün idari izin verilebilir. Evlenme, ölüm, doğum ve emzirme hallerinde, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personele ilişkin izin hükümleri uygulanır. Hastalık durumunda, bir mali yılda en çok on günlük dönemler halinde toplam kırk güne kadar hekimin uygun görmesiyle hastalık izni verilebilir. Bir defada on günü aşan hastalık izni ancak sağlık kurulu raporu ile verilebilir. Sözleşmeli aile hekimi iken aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar, bu eğitimleri kapsamındaki hastane rotasyonu süresince izinli
sayılır.”

-Taşıyıcı annelik : Üremeye yardımcı tedavi işlemleri kapsamında uygulanabilen donasyon, üreme hücreleri ve embriyonun başkalarında kullanılması, taşıyıcı annelik gibi işlemlere izin verilmediğinden, bu konudaki kuralları ihlal edenlere cezai müeyyideler getirilecek.

-Organ naklinin; alıcının en az iki yıldan beri fiilen birlikte yaşadığı eşi ile dördüncü dereceye kadar (dördüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlarından yapılabileceği; bunların dışında kalan canlıdan organ nakillerinin Organ Nakli Değerlendirme Etik Komisyonlarının etik açıdan değerlendirmesiyle gerçekleştirilecek.

- Tabiplerin ve diş hekimlerinin birden fazla tabiplik görevi kabul etmeleri için tabip odasından her seferinden izin almaları zorunluluk olmaktan çıkarılıyor. 

- Sağlık Bakanlığından izin almadan sağlık beyanı ile televizyon kanallarında ürün veya ilaç satışı yapmak isteyenlere 300 bin liraya kadar para cezası verilecek. 

- İçme suyuyla ilgili Sağlık Bakanlığına denetleme yetkisinin yanına yaptırım uygulama yetkisi veriliyor." 


44 maddelik yasa tasarısının PDF halindeki tam metnine buradan ulaşabilirsiniz

ÖNCEKİ HABERLER
Bırakacağını açıklayan Merkel konuştu
Bırakacağını açıklayan Merkel konuştu
Tartıştığı TIR şoförüne kurşun yağdırdı
Tartıştığı TIR şoförüne kurşun yağdırdı
Kaşıkçı'nın nişanlısı cinayet gününü anlattı
Kaşıkçı'nın nişanlısı cinayet gününü anlattı
16 iş adamına hapis cezası!
16 iş adamına hapis cezası!
Birleşmiş Milletler'den 'Kaşıkçı' çağrısı: Açıklayın!
Birleşmiş Milletler'den 'Kaşıkçı' çağrısı: Açıklayın!
Mahkemeden, çok önemli 'Booking' kararı!
Mahkemeden, çok önemli 'Booking' kararı!
Ücretli öğretmenlerin atama sonuçları açıklandı
Ücretli öğretmenlerin atama sonuçları açıklandı
Bebekli kadını döverek bayılttı
Bebekli kadını döverek bayılttı
Galatasaray ve Fenerbahçe'ye kötü haber!
Galatasaray ve Fenerbahçe'ye kötü haber!
Husumetlisine kurşun yağdırdı!
Husumetlisine kurşun yağdırdı!