BIST 2.444
DOLAR 16,76
EURO 17,49
ALTIN 975,02
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Ahmet Davutoğlu'nun yanıt vermediği AK Parti sorusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'de il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin elinden alınmasıyla ilgili soruya yanıt vermedi.

Abone ol

AK Parti MKYK toplantısında alınan sürpriz karar konuşulmaya devam ediyor.

Başbakan Davutoğlu'nun 5.5 saat gecikmeli eldiği toplantıda, teşkilat atama yetkisi yeniden MKYK'ya geçmişti. Bu karar siyaset kulislerini hareketlendirdi.

Gözlerin çevrildiği Davutoğlu kritik karar sonrası gözlerin çevrildiği Davutoğlu'nun ne söyleyeceği merak konusu olmuştu.

Başbakan Davutoğlu, '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde bir grup işçiyi ağırlamasının ardından basın mensuplarının Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

'MKYK'YA YETKİ DEVRİ' SORUSUNU YANITLAMADI

AK Parti'nin MKYK toplantısının ardından genel başkanların kullandığı il ve ilçe başkanı atama yetkisini MKYK'ya geçtiğinin duyurulması da sorulan Başbakan Davutoğlu, bu soruyu yanıtlamayarak, "Basın toplantısı değil bu, çok teşekkürler" dedi.

İKİ AYDIR GÜNDEMDEYDİ

El Cezire'den Didem Özel Tümer'in AK Parti kulislerine dayanarak verdiği haberde çarpıcı ayrıntılar yer almıştı.

Buna göre alınan karar Davutoğlu'na bir mesaj ve muhtıra niteliğinde. Konu yaklaşık iki aydır MKYK üyelerinin büyük bölümünün gündemindeydi. 

ATAMALAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE YAPILIYORDU

İddiaya göre 1 Kasım seçimlerinden sonra teşkilâtlarda yapılan bazı görevden alma ve atamalar rahatsızlık yaratmaya başlamıştı. Rahatsız olanlar açısından mesele o ismin yerine bu ismin gelmesi değil, değişikliklerin yapılış biçimiydi. İl ve ilçe başkanları haklarındaki raporlar nedeniyle görevden alınıyordu. Adıyaman, Mersin teşkilâtlarındaki değişiklikler gibi... Ama bunlar ne kadar "objektifti". Yeni atamalar hangi kriterlere göre yapılıyordu? Bir MKYK üyesinin ifadesiyle, "Teşkilâtın genleriyle oynanmaya başlanmıştı".

MESAJ DAVUTOĞLU'NA

AK Parti kurulduğundan bu yana, her büyük kongreden sonra toplanan ilk MKYK toplantısında, parti tüzüğüne göre kurulun uhdesinde olan il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi teşkilâttan sorumlu genel başkan yardımcısına devrediliyor.

Ancak teşkilât başkanı bu yetkiyi tek başına kullanmıyor. Teşkilât başkanlığı çalışmayı yapıyor, son sözü ise genel başkan söylüyor. Yani aslında devredilen yetki, genel başkanın kullandığı bir yetki. Bu yetkinin kullanılışında Recep Tayyip Erdoğan döneminde hiçbir sıkıntı olmadı. Yetkinin kullanımına dâir bir sorgulama yapılmadı. Dolayısıyla cuma günkü MKYK toplantısında ortaya çıkan tablo bir ilk.

MKYK'da genel başkan ile birlikte 51 üye var. Cuma günü toplantı öncesinde altında 47 üyenin imzası olan bir dilekçe Genel Başkan'a yani Davutoğlu' na verildi. O günkü toplantının yetki devri gibi bir gündemi yoktu; ancak üyeler bu dilekçeyi, bu konuyu gündeme taşımış oldular.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, dilekçe için imzalar perşembe akşamı toplanmaya başlandı. Sabaha karşı tamamlandı. Bazı üyeler bunun dilekçe vermek yerine sözlü olarak gündeme alınabileceğini belirtti. Ancak istişareler sonucunda bunun yazılı olmasına karar verildi. Dilekçede sadece üç ismin imzası yok. Bunlardan ikisi Davutoğlu'na yakın oldukları bilinen Mehmet Babaoğlu ve Selçuk Öztürk.

DAVUTOĞLU TOPLANTIYA GELMEDEN GİRİŞİMDEN HABERDARDI

Kulislerde dolaşan bilgilere göre Davutoğlu imza toplandığından Katar'da uçağa binmek üzereyken haberdar oldu. Kendisine yakın isimlerle bir değerlendirme yapıp toplantıyı iptal etme seçeneğini değerlendirdi. Ancak bunu yapmadı. Toplantıya birkaç saat geç gitti. Gecikmenin Davutoğlu'nun Katar'dan saat 5:00 civarında gelmesinden kaynaklandığı söylense de, Davutoğlu'nun sabah konuyla ilgili bazı görüşmeler yaptığı biliniyor.

MKYK toplantısı başlamadan önce mâlûm dilekçe Davutoğlu'na ulaştırıldı. Toplantıya gelir gelmez de konudan haberdar olduğunu, teklife katıldığını belirterek karar için ilk imzayı kendisinin atacağını söyledi. Toplantıya katılan isimlere göre Davutoğlu bunu bir tartışma ortamına girmemek için yaptı. MKYK'yı karşısına alan bir tavır içine girmedi.

ADIYAMAN BARDAĞI TAŞIRDI İDDİASI

MKYK üyeleri aslında mart ayında yapılan toplantıda bu konuyu gündeme getirmeyi düşündü. Çünkü Adıyaman İl Başkanlığı'ndaki değişiklik bir anlamda bardağı taşırdı. İl Başkanı Seyfettin Bilen ocak ayında Genel Merkez'e çağrıldı. Kendisiyle yapılan görüşmeden sonra da istifa etti. Yerine eski bir milletvekilinin getirilmesi gündemdeydi. Bu isim üzerinde genel bir mutabakat vardı. Ama eski milletvekilinin yerine Abdurrahman Dimez atandı.

İddiaya göre bu atama teşkilâttan sorumlu genel başkan yardımcısının bile haberi olmadan, doğrudan Genel Başkan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. Eski il başkanı ile sorun yaşayan bir milletvekilinin bu atamada Başbakan üzerinde etkili olduğu kulislere yansıdı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ucuz trafik sigortası bekleyenlere net yanıt
Ucuz trafik sigortası bekleyenlere net yanıt
FT'den olay Türkiye yazısı AB'den terör ve siyaset baskısı!
FT'den olay Türkiye yazısı AB'den terör ve siyaset baskısı!
O Hayat Benim 93. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
O Hayat Benim 93. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
Gaziantep patlaması büyük faciayı şehit polis engellemiş!
Gaziantep patlaması büyük faciayı şehit polis engellemiş!
Esenyurt'ta cadde ortasında cinayet
Esenyurt'ta cadde ortasında cinayet
Kağıthane'de 7 araç kundaklandı
Kağıthane'de 7 araç kundaklandı
Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde saldırı!
Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde saldırı!
İstanbul'da 1 Mayıs'a 207 gözaltı!
İstanbul'da 1 Mayıs'a 207 gözaltı!
retweet yapmak hafızayı köreltiyor
retweet yapmak hafızayı köreltiyor
Hulusi Akar Nusaybin şehitlerini uğurladı
Hulusi Akar Nusaybin şehitlerini uğurladı